Letný výpredaj slnečných okuliarov! Zľava až 40 %!

Prihlásenie

Štvornohí miláčikovia s rôzne sfarbenými očami - heterochrómia u zvierat

Jakub Odcházel, DiS.

Z lekárskeho hľadiska skontroloval/a: Jakub Odcházel, DiS., Vedúci siete optík, 20. 11. 2019. Napísal/a: Lentiamo

Ľudia zbožňujú domácich miláčikov. Približne 80 miliónov európskych domácností vlastní aspoň jedno zviera. To je už je celkom slušné číslo!

Medzi nimi je potom pomerne vysoký počet tých, u ktorých sa vyskytuje fenomén, ktorému oční lekári a veterinári hovoria heterochrómia. Nazýva sa tak stav, kedy má jedinec rôznu farbu očí – napríklad jedno modré a jedno hnedé.

Náš redaktor sa rozprával s vedúcim optimetristom Lentiama a VašeŠošovky Jakubom Odcházelom o tom, čo heterochrómia je, čo ju spôsobuje a čím sa tento fenomén líši u ľudí a zvierat. To ale nie je všetko: ukázal nám aj pár fotiek roztomilých zvieratiek.

Čo je to heterochrómia?

Heterochrómia pochádza z gréckych slov héteros (rôzny) a chróma (farba) a znamená rôznorodosť farieb vlasov, kože alebo dúhovky.

Dúhovka je tenká štruktúra okolo zreničky, ktorá dáva očiam ich farbu. Pigment melanín tu hrá dôležitú úlohu. Čím viac melanínu dúhovka obsahuje, tým tmavšie je oko. Tento jav sa dá pozorovať napríklad aj u ľudskej kože: čím viac melanínu naša koža obsahuje, tým tmavší bude jej odtieň. V prípade očí to znamená, ze hnedé oči obsahujú viac melanínu než modré.

Ženy s heterochrómiou
Biela mačka s heterochrómiou

Aký je rozdiel v heterochrómii ľudí a zvierat?

Heterochrómia je u ľudí pomerne zriedkavá (napr. je ňou zasiahnutých menej ako 200,000 ľudí v Spojených štátoch). Ide však o relatívne častý jav u niektorých plemien mačiek, psov, dobytka či koní.

To preto, že sa jedná o geneticky podmienenú vlastnosť, ktorá môže vzniknúť príbuzenským krížením, dedičnosťou alebo mutáciou, podľa toho, u akého zvieraťa sa vyskytla. U niektorých mačacích plemien, ako je Turecká angora, je heterochrómia priamo žiadaným rysom, ktorý sa chovatelia snažia zachovať.

U niektorých plemien psov, ako sú napr. Husky, austrálsky ovčiak alebo Luisiansky leopardí pes, je väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich heterochrómia vyskytne.

Pes s heterochrómiou

Čo spôsobuje heterochrómiu?

Heterochrómia sa primárne delí na genetickú (vrodenú, ktorá sa objaví čoskoro po narodení) alebo získanú podľa okamihu, kedy vznikla. Vo väčšine prípadov je heterochrómia dedičná a môže súvisieť s vrodeným syndrómom. V niektorých prípadoch je získaná, spôsobená ochorením alebo nehodou.

Zbytočne neriskujte – nechajte si vyšetriť zrak

Väčšina prípadov heterochrómie je vrodená. Ak však má váš maznáčik rôzne sfarbené oči, odporúčame konzultáciu a očné prehliadku u veterinára, aby sa vylúčili iné príčiny.

Ak veterinár potvrdí, že je zrak vášho domáceho miláčika v poriadku, môžete sa začať tešiť na lichôtky obdivujúce unikátne oči vášho zvieraťa.

A ak heterochrómiu máte vy a chcete mať farbu očí rovnakú, môžete si pomôcť farebnými kontaktnými šošovkami..


Nenechajte si ujsť nič dôležité.

Prihláste si náš e-mailový spravodaj!

Komentáre

    Žiadna otázka...

    Údaje označené * sú povinné.

    Najviac predávané produkty