Letný výpredaj slnečných okuliarov! Zľava až 40 %!

Prihlásenie

Viete, koľko baktérií žije v našich domovoch?

Jakub Odcházel, DiS.

Z lekárskeho hľadiska skontroloval/a: Jakub Odcházel, DiS., Vedúci siete optík, 3. 11. 2020. Napísal/a: Maria Chiara Tarsia

Verejné toalety, reštaurácie, hotely, práca, škola, autobus. Väčšina z nás vie, že tieto miesta môžu byť špinavé a dúfajme, že všetci dodržiavame na týchto miestach odporúčané pravidlá hygieny . V našom vlastnom dome sa určite nie je čoho obávať. Alebo je? Výnimočná situácia, ktorú teraz prežívame kvôli koronavírusu, núti mnohých z nás prehodnotiť svoje zvyky a priestory, v ktorých žijeme, z novej perspektívy. Ale skôr ako podľahneme panike, poďme sa naučiť niektoré fakty, ktoré nám môžu pomôcť správne sa orientovať v tejto chúlostivej téme.

Špinavá špongia na riad má rovnakú mikrobiálnu hustotu ako ľudská stolica. Nie je to však iba špongia. Náš domov môže byť – z hľadiska bakteriálnej kontaminácie – veľmi nebezpečným miestom pre život. Tu je ďalší šokujúci príklad: vedeli ste, že na tlačidle výťahu je viac baktérií ako na toaletnej doske? Mohlo by sa to zdať neuveriteľné, ale je to tak.


Kde vo svojom dome nájdete najviac baktérií?

Mohli by sme si myslieť, že nejšpinavším miestom v našich domoch je kúpeľňa, ale štúdia NSF International Germ Household ukázala, že prekvapivo najšpinavším miestom v dome je kuchyňa. Vykonali výterový test na 30 bežných predmetoch v domácnostiach 22 dobrovoľníckych rodín a našli nebezpečné baktérie ako Salmonella a E. coli v alarmujúcich percentách uvedených nižšie.

Kuchyňa

 • Baktérie boli nájdené na viac ako 75 % špongií na umývanie riadu
 • 45 % kuchynských drezov
 • 32 % kuchynských pracovných dosiek
 • 18 % krájacích dosiek

Kúpeľňa

 • Výskyt baktérií bol dokázaný na 27 % držiakov zubných kefiek
 • 9 % kúpeľňových vodovodných batérií

Veci osobnej potreby

Nejde však iba o výťahy, kuchyne a toalety. Naše smartfóny, klávesnice a diaľkové ovládania, s ktorými neustále a mimovoľne manipulujeme, tiež vyžadujú dezinfekciu.


Baktérie na vašom smartfóne

Prečo? Štúdia zverejnená na webe International Journal of Environmental Research and Public Health potvrdila, že že na povrchu našich smartfónov je viac choroboplodných zárodkov ako na toaletnej doske, presnejšie 600 baktérií oproti 30, čo znamená 30-krát viac ako na WC.

Ako udržiavať kontaktné šošovky čisté a bezpečné

Kontaktné šošovky sú vyrábané za najprísnejších bezpečnostných opatrení, preto si môžeme byť vždy istí, že ich z balenia vyberieme dokonale čisté. A ako sme vysvetlili v predchádzajúcom článku, kontaktné šošovky môžete počas pandémie COVID-19 bezpečne nosiť. Je však dôležité dodržiavať jednoduché pravidlá, napríklad:
 • nikdy sa nedotýkajte očí ani si nedávajte / nevyberajte kontaktné šošovky, pokiaľ ruky nie sú čerstvo umyté
 • pri príznakoch chrípky alebo prechladnutia kontaktné šošovky nenoste.


Ak nemáte k dispozícii mydlo a čistú vodu, pred manipuláciou s kontaktnými šošovkami alebo všeobecne pred dotykom očí a tváre sa tiež odporúča použiť vhodný čistiaci gél na ruky, ktorý zničí aj posledné škodlivé baktérie a zníži riziko infekcie oka na zanedbateľných 0,01 %. Toto jednoduché opatrenie môže znížiť riziko respiračných infekcií o 16 %.

Jednodenné kontaktné šošovky sú samozrejme najjednoduchším riešením. Nový pár každý deň, nie je nutná žiadna údržba. Pre tých, ktorí dávajú prednosť dvojtýždňovým alebo mesačným šošovkám: jednoducho nezabudnite dodržiavať každý deň dezinfekčný režim s pomocou dobrého viacúčelového alebo peroxidového roztoku pre dôkladné vyčistenie.


V neposlednom rade, ak máte pochybnosti alebo nemôžete nosiť šošovky, jednoducho používajte dioptrické okuliare. Ale čo robiť, ak sa nám okuliare sa pri používaní rúška zahmliievajú? Prečítajte si naše užitočné tipy proti zahmleným okuliarom!


Tu je návod, ako udržiavať správnu hygienu rúk:

Fyzický kontakt je jednou z najčastejších príčin prenosu baktérií – štatistiky uvádzajú, že až 80 % všetkých infekcií sa šíri dotykom. Ďalšie štatistiky hovoria, že aj napriek týmto hrozbám venujeme správnej hygiene rúk všeobecne malú pozornosť. Napríklad 15 % mužov a 7 % žien si neumýva ruky ani po použití toalety. Možno je teda pri pozdrave lepšie zamávať ako podať ruku!

Vždy si umyte ruky pred a po:

 • smrkaní, kašľaní alebo kýchaní
 • príprave jedla alebo dotýkania sa neumytého ovocia a zeleniny
 • nasadzovaní alebo odstráňovaní kontaktných šošoviek
 • starostlivosti o otvorenú ranu alebo chorého človeka
 • používanie toalety, prebaľovaní detí alebo pomoci deťom na toalete
 • dotyku alebo kŕmení domáceho zvieratka alebo po likvidácii jeho výkalov
 • nakladania s odpadkami

a samozrejme si umyte ruky vždy, keď sú viditeľne špinavé.

Vieme, že to neznie vôbec povzbudivo, ale nepanikárte. Pre všetky nebezpečenstvá, ktorá na nás číhajú, našťastie existuje niekoľko riešení. Stručne povedané: vždy používajte mydlo, umývajte si ruky minimálne 30 sekúnd a riadne ich osušte.


Umyjte si ruce: jak na to
 • Navlhčite si ruky vodou.
 • Naneste dostatok mydla.
 • Trite dlaňou o dlaň krúživým pohybom.
 • Dajte ruky k sebe dlaňami. Prepleťte prsty. Trite dlaňami o seba zo strany na stranu.
 • Položte dlaň pravej ruky na chrbát ľavej ruky a prepleťte ich prstami. Trite pravou dlaňou o chrbát ľavej ruky. Potom opakujte na druhej ruke.
 • Trite krúživým pohybom ľavý palec v zovretej pravej dlani. Následne opakujte na druhej ruke.
 • Zakliesnite ohnuté prsty do seba. Trite chrbát prstov pravej ruky o dlaň ruky ľavej a naopak.
 • Opláchnite si ruky vodou.
 • Dôkladne ich osušte čistým uterákom alebo uterákom jednorazovým.
 • Na verejných toaletách zatvorte vodovodný kohútik jednorazovým uterákom.
Vedeli ste, že pri nakupovaní na VašeŠošovky môžete získať čistiaci gél na ruky zadarmo v rámci nášho bonusového programu?

Okrem toho všetkého si tiež pamätajte, že nie všetky baktérie okolo nás sú zlé, existuje veľa tých, ktoré sú pre naše telo a imunitný systém prínosné. Väčšina z nich žije v nás, ale tiež v našej koži.

Najbežnejšou je Staphylococcus epidermidis, ktorá nás chráni pred bakteriálnymi infekciami. A nebojte sa, tento článok nie je určený na to, aby ste si vytvorili posadnutosť čistením a upratovaním!

Len udržujte rovnováhu. Viete, že všetkého veľa škodí.Zdroje:

1. Eww! New Study Finds Expensive Hotels Have More Germs, https://www.yahoo.com/…0050794.html
2. Trachoma, http://www.who.int/…ts/fs382/en/
3. Facts about hand washing and hand hygiene, https://b4brands.com/…ing-hygiene/
4. NSF International Household Germ Study, http://www.nsf.org/…-summary.pdf
5. Good Bacteria Vs. Bad Bacteria: How Bacteria Can Be Healthy Too!, https://www.scienceabc.com/…healthy.html

Nenechajte si ujsť nič dôležité.

Prihláste si náš e-mailový spravodaj!

Komentáre

  Žiadna otázka...

  Údaje označené * sú povinné.

  Najviac predávané produkty