Letný výpredaj slnečných okuliarov! Zľava až 40 %!

Prihlásenie

Predstavujeme sa: Markéta Lichterová, dátová analytička

Je to zábava, keď proti vám stojí obrovský chlap, ktorý Vás chce uškrtiť, a Vy ho máte kopnúť do rozkroku. Nie, Markéta Lichterová, naša dátová analytička, nie je propagátorkou násilia na mužoch. Podľa vlastných slov má mužov (celkom) rada, má len trochu „fyzickejšiu“ záľubu – bojové umenie Krav Maga.

Päť otázok pre Markétu

Markéta, ako si sa dostala k práci pre VašeŠošovky a čo všetko máš pracovne už za sebou? Po škole som premýšľala, čo budem robiť. Mala som skúsenosti s prácou v daňovom poradenstve (môj hlavný odbor na univerzite) a chcela som skúsiť niečo iné. A pretože som sa už na škole trochu „zbláznila“ a vybrala si ako vedľajšiu špecializáciu Štatistiku, mala som to kúsok k dátovej analýze. Chcela som pracovať s dátami a niečo vytvárať. Tak som to skúsila a vyšlo to. Musela som sa naučiť veľa nových vecí, napríklad ovládať veľa analytických nástrojov, ale učiť sa musíš v každej novej práci. Je fakt, že za ten rok, čo som tu, som sa veľmi posunula. Super je tiež to, že sa mám ďalej stále kam posúvať.

Dátový analytik, to je profesia niekoľkých posledných rokov. Priblížiš nám, čo u nás máš ako dátová analytička pod palcom a ako vyzerá tvoj pracovný deň? Myslím si, že veľa ľudí vôbec nevie, čo vlastne robím. Ani moja rodina to poriadne nevie :-) Môj deň začína rovnako ako u väčšiny zamestnancov – dostanem úlohu … napríklad „zanalyzuj predaj slnečných okuliarov“. Jednoduché zadanie má veľa riešení. Môžem posudzovať najpredávanejšie produkty podľa množstva predaných kusov, podľa tržieb na produkt, marže. Môžem ich tiež segmentovať podľa výrobcu, typu rámov, farby, pre aké pohlavie sú určené, veľkosti a pod. Môžem sa zamerať na predajnosť v rôznych krajinách. Výsledkom potom môže byť report s dvadsiatkou grafov a desiatkou tabuliek, ktoré musíte odprezentovať.

Keby sa niekto z čitateľov rozhodol, že bude tiež „pracovať s dátami“ – aké štúdium mu odporučíš? A študuje sa dátová analytika vôbec ako odbor? Sama som viacmenej samouk, ale asi by som vybrala školu, kde sa dá prepojiť štatistika so štúdiom IT. Existuje veľa kurzov o data miningu a rôznych štatistických metódach. Všetky vrelo odporúčam. Je aj veľké množstvo internetových kurzov, ktoré sú voľne dostupné, stačí sa len zaregistrovať. Aj ja som tak začínala a prácu v odbore som sa prvýkrát odvážila hľadať po tom, čo som absolvovala kurz od Czechitas.

Poďme k Tvojim záľubám. Knihy, tanec, cestovanie … a tiež Krav Maga, bojové umenie izraelských tajných služieb. Pre koho by si ho odporučila a už si ho niekedy využila v praxi? Rada sa niekam schovám s knihou, najmä v zime. Teraz práve čítam Hru o tróny, diel Búrka mečov. Môžem povedať, že je to ťažká čítanie. Hlavne keď si čítate večer v posteli a kniha vám spadne na hlavu, keď zaspávate. Tiež rada cestujem a tancujem. Očarila ma salsa a podobné tance, pri tanci sa dokážem poriadne odreagovať. Ručím aj vám za to, že po pretancovanej noci budete cítiť každý sval. A Krav Maga? Na prvý tréning som sa vybrala pred viac ako pol rokom a hovorím – bolo to dobré rozhodnutie! Vďaka Krav Maga si viac verím a viem v určitých situáciách lepšie reagovať, aj keď reálne som našťastie ešte bojovať nemusela. Učíme sa tam brániť útoku nožom, kopať do protivníka, brániť sa škrteniu a aj ako správne škrtiť. Často chodím domov s modrinami a už som dostala aj párkrát poriadne do zubov. Ale taký sparing s boxerskými rukavicami stojí za to!

Piata (a tradičná otázka) – čo by si odkázala našim zákazníkom? Iba jednoducho, nech sa Vám u nás dobre nakupuje a ste spokojní. To je všetko. Howgh, dohovorila som.

Nenechajte si ujsť nič dôležité.

Prihláste si náš e-mailový spravodaj!

Komentáre

    Žiadna otázka...

    Údaje označené * sú povinné.

    Najviac predávané produkty