Letný výpredaj slnečných okuliarov! Zľava až 40 %!

Prihlásenie

8 najdôležitejších otázok týkajúcich sa kontinuálnych kontaktných šošoviek

Jakub Odcházel, DiS.

Z lekárskeho hľadiska skontroloval/a: Jakub Odcházel, DiS., Vedúci siete optík, 1. 2. 2021. Napísal/a: Lentiamo

Túžite po ostrom videní po celý mesiac bez toho, aby ste museli z očí vyberať šošovky? Znie to až príliš dobre na to, aby to bola pravda. Ale riešenie existuje! Už si nemusíte robiť starosti s rozmazaným videním ráno, užívajte si ostrý zrak už od prvého mihnutia oka.

Aké je teda riešenie? Je možné nosiť šošovky dlhšie ako jeden deň bez toho, aby ste si poškodili oči?

Áno, je to možné – predstavujeme vám kontinuálne kontaktné šošovky.

Čo sú kontinuálne kontaktné šošovky?

Možno ste o nich už počuli. Kontinuálne kontaktné šošovky sú šošovky, ktoré nemusíte na noc vyberať z očí. Jednoducho ich nasadíte 1. deň v mesiaci a vyberiete posledný deň v mesiaci. Tieto šošovky teda neodstraňujete z očí pred spaním každý deň, ako ste boli zvyknutí, ale nosíte ich nepretržite všetky dni a noci v mesiaci.

Ako dlho môžete nosiť šošovky na deň i noc?

Teoreticky môžete kontinuálne šošovky nosiť nepretržite celý mesiac. Najneskôr po 30 dňoch však musíte šošovky vybrať, inak by mohlo dôjsť k usadzovaniu nečistôt, suchým očiam a možnému poškodeniu rohovky. VašeŠošovky odporúčajú, aby ste sa pred nosením kontinuálnych kontaktných šošoviek poradili so svojím očným lekárom, či sú pre vás vhodné.

Môžete spať s nasadenými kontaktnými šošovkami?

Maximálna doba nosenia bežných kontaktných šošoviek je medzi 10 a 14 hodinami – v závislosti na ich priepustnosti pre kyslík. Avšak kontinuálne šošovky (niekedy tiež nazývané šošovky na deň a noc) majú tak vysokú priepustnosť pre kyslík, že ich môžete nosiť po celý deň i noc – ak to váš očný lekár alebo optik odporučia.

Kontinuálne nosenie však nie je vhodné pre každého. Ľudia, ktorých trápia suché a citlivé oči by sa mali radšej vyhnúť nepretržitému noseniu kontaktných šošoviek. Dôvodom je to, že šošovky znižujú prísun kyslíka do prednej časti rohovky, takže oči nemôžu bojovať proti nečistotám, baktériám a infekciám rohovky. Pokiaľ teda svoje šošovky nosíte niekoľko dní nepretržite vo dne aj v noci, môže sa zvýšiť riziko zdravotných problémov. Požiadajte o radu svojho očného lekára a prečítajte si článok na VašeŠošovky o tom čo sa stane, keď zaspíte v šošovkách?.

Pozrite sa na najlepšie kontinuálne kontaktné šošovky na VašeŠošovky:

Pre koho sú vhodné kontinuálne kontaktné šošovky?

Kontinuálne šošovky sú vhodné pre všetkých nositeľov šošoviek, ktorým ich optik alebo očný lekár odporučil. Mäkké kontaktné šošovky ponúkajú skvelú alternatívu k okuliarom, najmä pre profesionálov pracujúcich vo dne aj v noci ako napríklad lekári pracujúci aj 24 hodín na pohotovosti alebo na smeny.

Ako kontinuálne šošovky fungujú?

Kontinuálne šošovky sú vyrobené z materiálu priepustného pre kyslík, ktorý sa nazýva silikón-hydrogél. Priepustnosť kyslíka u týchto šošoviek je medzi 100 a 175 DKT a ich obsah vody je pomerne nízky. Silikón-hydrogélové šošovky sú moderným typom mäkkých kontaktných šošoviek, ktoré sú viac pórovité ako klasické hydrogélové šošovky a prepustia kyslík až k rohovke. Používať sa začali v roku 2002 ako kombinácia hydrogélu a silikónu, u ktorej môžu výrobcovia zabezpečiť vyššiu priepustnosť kyslíka aj pri nízkom obsahu vody. Moderné silikón-hydrogélové šošovky tak majú výhody vyššej priepustnosti kyslíka, ktorá znižuje riziko hypoxie. Vďaka tomu sú skvelou voľbou pri šošovkách na dlhodobé nosenie. Nevýhodou týchto šošoviek je nízka zmáčavosť a tendencia k usadzovaniu nečistôt.

Pozrime sa bližšie na vlastnosti kontinuálnych kontaktných šošoviek

  • Veľmi vysoká priepustnosť kyslíka
  • Samozvlhčovacia vlastnosť materiálu
  • Vynikajúca povrchová technológia
  • Silikón-hydrogélový materiál

Ako správne aplikovať kontinuálne kontaktné šošovky?

Povedzme, že vám očný lekár po prehliadke očí odporučí otestovať kontinuálne kontaktné šošovky.

Čo ďalej? Je nutné sa s optikom či lekárom poradiť, ktoré kontinuálne šošovky budú vhodné priamo pre vaše oči, pričom sa zohľadnia všetky potrebné parametre. V ideálnom prípade otestujte svoje nové kontinuálne kontaktné šošovky cez víkend, aby ste mohli posúdiť, ako vaše oči reagujú, keď s nimi spíte. Ak v noci alebo v niektorý z nasledujúcich dní nepociťujete žiadne nepohodlie alebo bolesť, môžete si svoje kontaktné šošovky nechať celý týždeň bez toho, aby ste ich museli vyberať. Ak sa však vaše oči unavia a začervenají, budete musieť vyhľadať vhodnú alternatívu u svojho očného lekára alebo optika.

Predstavujú kontinuálne kontaktné šošovky nejaké riziká?

Hoci vám lekár povolil nosenie kontinuálnych kontaktných šošoviek, väčšina optikov a lekárov napriek tomu odporúča vyberať šošovky z očí aspoň na jednu noc v týždni, aby si vaše oči trochu odpočinuli. Vďaka tejto rutine môžete nosiť kontinuálne kontaktné šošovky aj keď ste na dovolenke.

Čo by ste nemali robiť: Nenoste svoje bežné mesačné šošovky kontinuálnym spôsobom alebo dlhšie, ako vám odporučil špecialista, ak do kategórie kontinuálnych šošoviek nepatria. Nenoste šošovky dlhšie, než je ich deklarovaná perióda výmeny. Ak máte pochybnosti, noste vždy so sebou balenie jednodenných šošoviek, aby ste predišli riziku očnej infekcie.

Riziká infekcií očí študovali aj odborníci z „Optometry and Vision Science“, ktorých výsledky boli zverejnené na webových stránkach Optikum.at. Štúdia sa zaoberá kontaktnými šošovkami pre nepretržité nosenie. Uvádza, že dlhšie nosenie šošoviek je spojené s vyšším rizikom očných infekcií.

Viac o tejto téme si môžete prečítať tu:

Zdroje:

1. Optikum, https://www.optikum.at/…ntaktlinsen/
2. Medizin-Aspekte, https://medizin-aspekte.de/…nsen-105538/
3. Acuvue, https://www.acuvue.de/…u_200713.pdf

Nenechajte si ujsť nič dôležité.

Prihláste si náš e-mailový spravodaj!

Komentáre

    Žiadna otázka...

    Údaje označené * sú povinné.

    Najviac predávané produkty