Máte zahmlené? 5 tipov proti zahmlievaniu okuliarov pri nosení rúška
Koronavírus so sebou priniesol rad konkrétnych obmedzení a predpisov. Jedným z nich je povinnosť nosiť tvárovú masku.
Hoci toto dočasné pravidlo môže do určitej miery pomôcť infekciu obmedziť, prináša so sebou rôzne komplikácie, a to najmä pre nositeľa okuliarov. Aký je najväčší z problémov? Zahmlené okuliarové sklá.
Nepríjemný jav nenastane len v spojení s tvárovými maskami. Ľudia, ktorí nosia okuliare veľmi dobre vedia, že zmena z chladného prostredia na teplé, pitie horúcich nápojov, horúca voda alebo otvorenie umývačky, jogging a ďalšie športy môžu viesť k zahmleniu okuliarových šošoviek.
Požiadali sme preto našich zákazníkov a optometristov aby nám poskytli 4 tipy, ako zabrániť zahmlievaniu vašich okuliarov, a to aj pri nosení rúška.
Tip číslo 1: Noste rúško správnej veľkosti
Predovšetkým je dôležité nosiť dobre padnúcu ochranu tváre. Aký je dôvod? Dobre priliehajúca maska umožňuje, aby sa k okuliarovými šošovkám dostalo menej prebytočného vzduchu.
Rúško by malo správne sedieť hlavne v oblasti nosa a zakrývať zvyšok tváre. Naši optici odporúčajú najmä masku, ktorá je vystužená drôtom v oblasti okolo nosa. Pokiaľ si masku ušijete sami, môžete použiť kus medi alebo viazacieho drôtu.
Tip číslo 2: Použite sprej alebo gél proti zahmlievaniu
Ďalšou metódou, ako zabrániť zahmlievaniu, je použitie spreja alebo gélu proti zahmlievaniu okuliarov. Ten sa jednoducho nastrieka alebo nanesie na sklá okuliarov, potom sa odstráni mäkkou bavlnenou handričkou a voilà, vaše okuliare sa už pri ďalšom nákupe alebo chôdzi nebudú zahmlievať.
Mimochodom – viete, ako svoje okuliare vyčistiť správne?Čistenie okuliarov – čo nerobiť
- NEPOUŽÍVAJTE na čistenie okuliarov košeľu alebo iný kus oblečenia, najmä keď sú šošovky suché. To môže šošovky vašich okuliarov poškriabať.
- NEPOUŽÍVAJTE sliny na zvlhčenie okuliarových šošoviek.
- NEPOUŽÍVAJTE na okuliare čistiace prostriedky na sklo ani povrchy pre domácnosť. Tieto produkty obsahujú prísady, ktoré môžu poškodiť okuliarové šošovky a povrchovú úpravu, napríklad antireflexnú vrstvu.
- NEPOUŽÍVAJTE na čistenie okuliarových šošoviek uteráky, papierové obrúsky, vreckovky ani toaletný papier. Môžu šošovky poškriabať, zanechať na nich škvrny alebo môžu zostať plné vlákien.
Tip číslo 3: Naneste na vaše okuliare povrchovú úpravu

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako udržať okuliare trvale čisté a bez zahmlievania je použitie špeciálnej povrchovej úpravy na okuliarové šošovky.
Pre optimálnu funkčnosť odporúčame handričku z mikrovlákna predávanú s okuliarmi. Ak si potrebujete kúpiť novú, pozrite sa na čistiacu handričku na okuliare VašeŠošovky. Je impregnovaná špeciálnou látkou proti zahmlievaniu. Tkanina v kombinácii s okuliarovými šošovkami poskytuje vynikajúci účinok proti zahmlievaniu, ak sa na ne aplikuje každý deň. Po troch mesiacoch sa odporúča vymeniť starú handričku za novú.
Tip číslo 4: Použite mydlo alebo penu na holenie

Áno, aj tieto dva bežné domáce prostriedky môžu poskytnúť krátkodobú úľavu!
Jednoducho si vezmite tekuté mydlo, naneste malé množstvo v tvare kríža na vaše okuliarové šošovky a rozotrite ho cez prednú a zadnú stranu skiel mikrovláknom alebo flanelovou handričkou. Tým sa vytvorí vrstva, ktorá pomôže proti zahmlievaniu okuliarov.
Najväčším záchrancom je však holiaci pena. Najprv naneste holiacu penu po oboch stranách okuliarových skiel. Potom ju dôkladne opláchnite teplou vodou. Tento postup je jednoduchým spôsobom, ako zabrániť zahmlievaniu šošoviek, a to aj pri športových aktivitách a iných extrémnych situáciách. A pomôže aj teraz, keď nosíte rúško!
Posledný profesionálny tip: penu na holenie môžete tiež použiť na vyčistenie kúpeľňového zrkadla;)
Tip číslo 5: Noste kontaktné šošovky!
Jednoduchým riešením je nosiť kontaktné šošovky. Aj v čase koronavírusu je to veľmi bezpečná a čistá alternatíva k okuliarom.
Vedci nenašli žiadny dôkaz o tom, že nosenie kontaktných šošoviek predstavuje riziko pre ľudí, ktorí ich nosia. Pretože sú kontaktné šošovky vyrábané za najprísnejších bezpečnostných opatrení a balené v sterilných blistroch, sú bezpečné aj počas pandémie. Len sa uistite, že sa nikdy nedotknete očí alebo šošoviek neumytými rukami!
Ak máte nejaké ďalšie tipy proti zahmlievaniu okuliarov, podeľte sa s nami o ne v komentároch. Prajeme vám veľa zdravia a dúfame, že vám naše tipy pomôžu. Opatrujte sa!
Komentáre
-
Odpovedať
Malá som skušky na vodičak z okuliarmi a respilatorom zahmlenymi okuliarmi som dalej musela pisat test, na kolko som pokazila test nepřispěl pítam čo mám robyt aby som pisala test úspěšně, nechcem zahodit peniaze ktore som si zaplatila nie som stoho nadšená
-
Odpovedať
Dobrý deň,
mrzí nás neúspešný test, čo sa toho týka, odporúčame sa o možnostiach poradiť s inštitúciou, v ktorej ste skúšku absolvovali.
Pri nosení rúška je najjednoduchším riešením nosiť kontaktné šošovky. Konkrétnu značku Vám na základe vyšetrenia odporučí Váš očný lekár alebo kontaktológ.
-
-
Odpovedať
Nepomáha ani špeciálna handrička ani respirátor pri ktorom uvádzajú že výhodou je nezarosievanie okuliarov
-
Odpovedať
Pena vo wc nepomáha
-
Odpovedať
Dobrý deň,
obávam sa, že prípravok na čistenie WC bude príliš agresívny a bude
obsahovať chemické zlúčeniny, ktoré by mohli Vaše okuliare poškodiť. Ako
uvádzame v článku: NEPOUŽÍVAJTE na okuliare čistiace prostriedky na sklo
ani povrchy pre domácnosť. Tieto produkty obsahujú prísady, ktoré môžu
poškodiť okuliarové šošovky a povrchovú úpravu, napríklad antireflexnú
vrstvu.
Andrea
-
Odpovedať
Som si neskontrolovala text malo tam byť slovo vôbec,nie wc
-
-
-
Odpovedať
S tou holiacou penou to je ako? Treba ju opláchnuť teplou vodou predtým ako idem von (aby sa nerosili okuliare), alebo až potom? Prípadne do akej handričky mám tú penu utrieť?
-
Odpovedať
Dobrý deň,
predtým, ako sa chystáte von, naneste holiacu penu po oboch stranách
okuliarových skiel. Potom ju dôkladne opláchnite teplou vodou. Následne
okuliare dôkladne vyčistite jemnou handričkou z mikrovlákna, ktorá je na
čistenie okuliarov určená. Andrea
-