Slzivosť - ochrana našich očí
Slzivosť, slzenie oka, slziace oči, ochrana našich očí
Slzy sa tvoria v slznom ústrojenstve, ktoré sa delí na slzotvornú a slzovodnú časť.
K slzotvornej
zložke patria slzná žľaza a prídavné slzné žliazky,
vyskytujúce sa vo viečkach a v spojivke. Slzná žľaza sa nachádza vo
vonkajšej hornej časti očnice a skladá sa z viečkovej a očnicovej
časti. Očnicová časť obsahuje mnoho vývodov, ktoré prechádzajú do
viečkovej časti. Odtiaľ potom spoločne ústia cez spojivku do spojivkového
vaku, kde ústia aj vývody menších slzných žliazok. Slzovodná
zložka potom odvádza slzy do nosnej dutiny. Pomocou očných pohybov
a žmurkania sú slzy rovnomerne roztierané po povrchu oka, z ktorého sa
určitá časť sĺz vyparí a zostatok odteká do vnútorného kútika. Tu
vznikne slzné jazierko, odkiaľ slzy ďalej odchádzajú odvodnými
cestami – do ktorých patria: slzné body, slzné kanáliky, slzný vačok
a nosný slzovod. Slzné body sa vyskytujú na okrajoch dolného a horného
viečka vo vnútornom kútiku a rovno prechádzajú do slzných kanálikov,
ktoré sa spoja a spoločne vedú do slzného vačku. Slzný vačok ústí do
nosného slzovodu, ktorý funguje ako spojnica slzného vačku s nosom.
Odtoku sĺz napomáha mrkanie a očné pohyby. Mrkanie má niekoľko funkcií, ktoré sa delia na: reflexné, spontánne a mrkanie ovládané vôľou. Reflexné mrkanie chráni pred prachom, svetlom a podráždením; spontánne mrkanie je oproti tomu väčšinou spojené s pohybmi hlavy. Každý človek v priemere mrkne viac ako 14 000 krát za deň a jedno mrknutie trvá približne dve desatiny sekundy. Mrkanie závisí od typu činnosti, ktorú práve vykonávame. Napríklad pri práci s počítačom mrkáme podstatne menej ako pri iných činnostiach, čo môže vyvolávať nepríjemné pocity hlavne u ľudí so zníženou slzivosťou alebo u niektorých nositeľov kontaktných šošoviek.
Slzy tvoria na rohovke slzný film s hrúbkou cca 0,005 – 0,12 mm, ktorý sa obnovuje každých 10 až 30 sekúnd. Úlohou slzného filmu je udržiavať rohovku čistú, hladkú a lesklú tak, aby správne plnila optické funkcie, a zároveň ju chráni pred podráždením, vysychaním a cudzími telieskami. Ďalšou dôležitou rolou slzného filmu je jeho účasť na metabolických procesoch rohovky. Slzy sú tvorené z 99% vody, 1% soli a v malej miere aj glukózy, aminokyselín a bielkovín.
Slzy hrajú veľkú rolu pri
látkovej výmene a priehľadnosti rohovky. Slzný film sa veľkou mierou
podieľa na prísune kyslíka k rohovke a teda aj jej výžive. Z tohto
dôvodu je slzivosť veľmi dôležitá pri nosení kontaktných šošoviek.
Kontaktnou šošovkou totiž rohovku prekryjeme, a tým v tomto mieste do
istej miery skomplikujeme obeh sĺz a metabolizmus rohovky.
Pri nedostatočnej tvorbe sĺz spravidla u nositeľov mäkkých hydrofilných kontaktných šošoviek dochádza k osychaniu a dráždeniu oka usadeninami mazových častí slzného filmu, čím vzniká pocit nepohodlia v oku. Nedostatočná tvorba sĺz býva buď vrodená, alebo sa vyskytuje pri poruchách slznej žľazy (napr. atrofia vzniká v dôsledku senility, zápalu slznej žľazy a niekedy aj po obrne alebo operácii mozgu). V prípade tvrdých šošoviek je pri nedostatočnej produkcii sĺz narušená adhézia alebo priľnavosť šošovky k oku. V opačnom prípade, teda pri nadmernej sekrécii sĺz, môžu šošovky na oku „plávať“, avšak môže to byť spôsobené aj nevhodnými parametrami šošovky, ako sú jej zakrivenie či priemer.
Znížená tvorba sĺz môže spôsobovať syndróm suchého oka (ochorenie vyznačujúce sa poruchou tvorby a toku sĺz, alebo ich abnormálnym zložením). Vplyv na zhoršovanie ochorenia majú infekcie, nosenie kontaktných šošoviek, chemické látky, ako sú niektoré lieky a drogy, počasie – vietor, teplo, sucho…
Pri syndróme suchého oka sú oči unavené, často pália a svrbia. Ochorenie môže vzniknúť v každom veku. Náchylnejší samozrejme bývajú starší ľudia, u ktorých produkcia sĺz vekom klesá. Častejšie sa objavuje aj u žien po prechode alebo počas neho. Môže súvisieť aj s celkovou dehydratáciou organizmu alebo sa môže prejaviť pri kĺbových ťažkostiach.
K ďalším príznakom patrí potreba častého mrkania a zatvárania očí, pocit cudzieho telesa v oku či kontaktnej šošovke, tlak v očiach, zlé kĺzanie očných viečok po oku a svetloplachosť. V nevhodnom prostredí, ako je klimatizácia, para, dym, plyny, vietor, uzatvorené a prekúrené priestory, sa ťažkosti zhoršujú a môže dochádzať aj k zvýšenej tvorbe sĺz.
Pri pocitoch suchého oka môžu pomôcť zvlhčujúce kvapky (umelé slzy), napr. ReNu lubrikačné kvapky 8 ml alebo Aquify 10 ml. Pri trvalých ťažkostiach je samozrejme nutná celková liečba.
Prevencia proti suchým očiam:
- Zabraňovať dehydratácii.
- Chrániť oči pred prievanom.
- Zaručiť pre oči dostatočný odpočinok.
- Správne umiestnenie a typ monitoru (pohľad smeruje zhora).
- Na kontaktné šošovky používať roztok AOSEPT Plus, pretože neobsahuje žiadne prídavné konzervačné prostriedky. Po skončení reakcie kontaktných šošoviek s roztokom, kedy dôjde k neutralizácii, šošovky nasiaknu jemný fyziologický roztok podobný slzám; pre zákazníka alebo pacienta je nosenie kontaktných šošoviek pohodlnejšie a oči sú menej podráždené.
Komentáre Pridať otázku
-
Odpovedať
Dobrý deň,
chcela by som sa Vás spýtať a poprosiť o radu:
V práci máme pustenú klimatizáciu celých 8,5 hod., veľmi mi to nevyhovuje mám problémy so zubami. Priamo to na mna nefúka. V ušiach mám vatu, ale začínajú ma bolieť oči, mám ich také unavené. Môže to byť z klimatizácie? Čo si mám na to kúpiť?
Dakujem pekne za skorú odpoved a prajem pekný den.-
Odpovedať
Dobrý deň,
prosím, obráťte sa so svojím problémom na Vášho očného lekára.
-