Letný výpredaj slnečných okuliarov!

Prihlásenie

Ako si doma upraviť rámy okuliarov

Ako si doma upraviť rámy okuliarov

 

Konečne vám dorazili nové okuliare! Natešení ich idete rozbaliť a okamžite vyskúšať pred zrkadlom. Ale počkať .. Niečo je zle. Vaše nové dlho očakávané okuliare vám nesedia. Čo teraz?

Nemusíte panikáriť, v skutočnosti je tento problém u nositeľov okuliarov veľmi bežný. Krivé okuliare vám môžu tlačiť na uši, spánky a nos, čo samozrejme nie je príjemné. Aby ste si okuliare mohli užívať celoročne, musia vám sedieť.

Ako teda môžete upraviť okuliare do žiadaného tvaru bez toho, aby ste ich zničili? Prinášame vám pár tipov, ako okuliare jednoducho upravíte sami doma!


 

Ako upraviť okuliarový rám

Niekedy je nutné nové okuliare upraviť. Nie preto, že ich rám nebol starostlivo vyrobený. Je pravdepodobnejšie, že vaša tvár alebo tvar hlavy nie sú úplne symetrické. Môžete mať úzky nos alebo mierne nerovnomerné uši – preto vám okuliare nemusia stopercentne sedieť.

Poďme teda okuliare upraviť! Ak sú vaše okuliare krivé alebo vás nepríjemne tlačia, nepotrebujete nutne navštíviť optiku. Aj keď sú vám príliš voľné, môžete ich opraviť z pohodlia svojho domova – bez ohľadu na to, či máte plastový alebo kovový rám. Nasledujúce 4 tipy vám ukážu, ako si sami ľahko upravíte svoje nové okuliare!

Poznámka: Mnoho materiálov rámov je ľahko nastaviteľných, napríklad nehrdzavejúca oceľ alebo plast/acetát. Iné rámy sa upraviť nedajú – napríklad ak sú vyrobené z titánu, pamäťového titánu, pamäťového plastu a hliníkovej zliatiny. A nezabudnite: aj keď je väčšina okuliarových materiálov pevná, nemali by ste používať nadmernú silu.

 

" allowfullscreen>

 

Ako upraviť nosníky

Ak vaše okuliare neustále skĺzavajú z nosa alebo tlačia na bočnú stranu nosa, mali by ste ich upraviť – buď tým, že ich utiahnete alebo uvoľníte. Ukážeme vám ako.


 

Chcete vedieť, ako okuliare zmenšiť okolo nosa?

Máte okuliare príliš nízko na nose? To nutne nemusí byť dôvod ich vrátiť. Ak budete postupovať podľa nášho jednoduchého triku, naučíte sa, ako okuliare okolo nosa trochu zmenšiť.


 
Ako utiahnuť rámy okuliarov a nosníky

 

Tu je postup, ako zmenšiť kovové okuliare

 • Palcami jemne pritlačte sedielka bližšie k sebe.
 • Uistite sa, že tesne priliehajú na obe strany nosa.

Takto utiahnete nosové opierky u vašich plastových okuliarov:

 • Okuliare vložte asi na 60 sekúnd do misky s teplou vodou.
 • Na koncoch straníc jemne tlačte smerom dovnútra a nadol.
 • Pokračujte, kým nebudú okuliare okolo nosa a uší dostatočne priliehať.

Tieto metódy vám pomôžu trochu zmenšiť okuliare pri nose, aby sa už nešmýkali dolu.

Ako povoliť nosové opierky na okuliaroch

Okuliare vás tlačia na nose a radi by ste trochu povolili nosové opierky? Opäť ide o záležitosť, ktorú môžete ľahko vyriešiť aj doma. V skutočnosti len urobíte pravý opak uťahovania okuliarov, ktoré sme opisovali vyššie. Pozrite sa.


 
Ako povoliť nosové opierky okuliarov

 

Ako povoliť nosové opierky pri kovových okuliarov:

 • Použite palce na roztiahnutie nosových opierok.
 • Upravujte ich po malých krokoch, kým vám nebudú na nose pohodlne sedieť.

Tu je postup, ako povoliť nosové opierky u okuliarov s plastovým rámom:

 • Okuliare vložte na 60 sekúnd do misky s teplou vodou.
 • Na konci straníc jemne vyvíjajte tlak smerom von a nahor.
 • Pokračujte, kým nedosiahnete uvoľnenia v oblasti uší a nosa.

Ako upraviť stranice okuliarov

Nielen nosové opierky, ale tiež stranice okuliarov je možné prispôsobiť. To sa hodí, ak 1) vaše okuliare vyzerajú buď krivo, alebo 2) jedna šošovka je vám bližšie k očiam ako druhá. Pravdepodobne za to môžu mierne nesymetrické uši.

Naučte sa, ako upraviť okuliare pre asymetrické uši

Jedna z vašich šošoviek je vyššie ako tá druhá? To je problém, ktorý rieši mnoho nositeľov okuliarov, pretože uši majú zvyčajne mierne odlišnej veľkosti a tvaru. Ako si teda narovnáte okuliare bez toho aby, ste ich zničili?

Keď je ľavá okuliarová šošovka vyššie než pravá šošovka:

 • Pravú stranicu jemne ohnite smerom nadol.
 • Uistite sa, že rám ohýbate v časti, ktorá je na to určená: zvyčajne to býva úplne na začiatku alebo na konci stranice.

Keď je pravá okuliarová šošovka vyššie ako ľavá šošovka:

 • Ľavú stranicu jemne ohnite smerom nadol.
 • Rám upravujte v mieste, kde je najviac flexibilný: pri pánte alebo ohybe pri uchu.

 
Ako povoliť rámy okuliarov a nosové opierky

 

Ako nastaviť vzdialenosť okuliarovej šošovky od oka

Jedna z vašich okuliarových šošoviek je bližšie vášmu oku ako druhá a dotýka sa tak vašich mihalníc alebo zhoršuje vaše videnie? Zostavili sme niekoľko užitočných tipov, ako tomuto problému čeliť.Ako povoliť rámy okuliarov a nosové opierky
 

Tu je postup, keď máte ľavú okuliarovú šošovku bližšie k oku než pravú šošovku:

 • Jemne ohnite v kĺbe ľavú stranicu dovnútra …
 • … a pravú stranicu ohnite v kĺbe smerom von.

A ak je pravá šošovka bližšie k vášmu oku ako ľavá šošovka?

 • Opatrne ohnite v kĺbe pravú stranici dovnútra …
 • … a ľavú stranicu v kĺbe ohnite smerom von.
 

Môžete okuliare upravovať s pomocou vody?

Okuliare môžete ľahko upraviť ohnutím rámu jemným, rovnomerným tlakom. Jediné, čo musíte urobiť, je ohriať stranice okuliarov ponorením do teplej vody.

Ale pozor: horúca voda môže poškodiť povlak okuliarových šošoviek. Uistite sa, že voda je len teplá, nie horúca, a udržujte prúd vody v dostatočnej vzdialenosti od šošoviek.

Tu je návod, ako upraviť okuliare s pomocou teplej vody

 1. Ponorte stranice do teplej vody a držte ich tu po dobu 40–60 sekúnd, aby došlo ku zmäkčeniu materiálu rámu.
 2. Chcete stranice okuliarov zahnúť, aby boli okuliare tesnejšie? Potom okuliare uchopte v mieste ohybu na konci stranice a ohnite koniec jemne nadol.
 3. Sú vám okuliare príliš tesné a potrebujete ich trochu uvoľniť? V tom prípade jemne ohnite koniec stranice smerom nahor.

Môžete okuliare upravovať s pomocou fénu?

Nie. Prosím, fén nepoužívajte na ohrievanie a ohýbanie okuliarov – mohlo by dôjsť k poškodeniu rámu i šošoviek. Radšej sa rozhodnite pre spomenutú metódu s teplou vodou.


 
Poznámka:Bez ohľadu na vyššie uvedený návod dôrazne odporúčame požiadať optika / odborníka o úpravu vašich okuliarov, aby nedošlo k nežiaducemu poškodeniu. Obchodník nenesie zodpovednosť za poškodenie spôsobené nesprávnou manipuláciou.

Objednajte sa do našej optiky online

Objednajte sa na meranie zraku, vyskúšajte si dostupné modely okuliarov a poraďte sa s našimi odborníkmi na optike. Môžete si tam tiež nechať upraviť okuliare či vyhotoviť nové sklá do rámov. Navštívte našu optiku v Bratislave.