Zľavy až do 15% na kontaktné šošovky Lenjoy

5,0/5 Hodnotenie

Prihlásenie

Ako odstrániť škrabance z okuliarov

poškriabané okuliarové šošovky

Poškriabané šošovky na okuliaroch môžu spôsobiť rad problémov. Poškriabané šošovky môžu ovplyvniť vzhľad aj funkčnosť nielen slnečných, ale aj dioptrických okuliarov.

Existuje mnoho domácich prostriedkov, ktoré tvrdia, že rýchlo opravia poškriabané okuliarové šošovky. Bohužiaľ tieto metódy často spôsobia viac škody ako úžitku. Existuje teda spoľahlivý spôsob, ako odstrániť škrabance z okuliarových šošoviek?

Aby ste mali čo najviac informácií, naši odborníci vám prezradia niektoré obľúbené metódy odstraňovania škrabancov, vysvetlia, prečo sa zdajú byť funkčné, a nakoniec uvedú, prečo ich neodporúčame skúšať. Nájdete tu aj niekoľko užitočných tipov, ako v budúcnosti škrabancom predchádzať.

Poškriabaná ochranná vrstva

V prvom rade je dôležité pochopiť základy okuliarových šošoviek. Šošovky slnečných aj dioptrických okuliarov môžu byť vyrobené z rôznych materiálov. Obvykle sú opatrené povrchovou úpravou šošoviek, ktorá ich polarizuje, znižuje oslnenie a odrazy, blokuje UV žiarenie, zabraňuje drobným škrabancom a podobne. V priebehu času a bez riadnej starostlivosti sú tieto vrstvy náchylné na poškodenie.

Väčšina metód odstránenia škrabancov poškodí a sníme povrchovú vrstvu do takej miery, ako škrabance zmiznú. Škrabance síce zmizli, ale v skutočnosti sa opotrebovali kritické časti šošoviek. Nerovnomerné odstránenie vrstiev môže tiež odrážať svetlo a ovplyvňovať zrak.

S čím najlepšie odstrániť škrabance

poškriabané dioptrické a slnečné okuliarové šošovky

Hoci ich neodporúčame skúšať, je dôležité poznať niekoľko domácich prostriedkov, ktoré zrejme opravia poškriabané šošovky. Pamätajte: tieto metódy môžu priniesť dočasnú úľavu, ale v konečnom dôsledku spôsobia väčšie škody v dlhodobom horizonte.

Čokoľvek, čo zbavuje šošovky vrstiev, môže znížiť výskyt škrabancov, ale môže viesť k ďalším problémom. Prečítajte si ďalšie informácie o metódach odstraňovania škrabancov pomocou zubnej pasty, jedlej sódy, vosku, leptania skla a opaľovacieho krému.

 
white tube of toothpaste and wire frame glasses on neutral background

Môže zubná pasta odstrániť škrabance z okuliarov?

Zubná pasta je ľahko dostupná a lacná. Bohužiaľ má často zrnitú štruktúru alebo obsahuje zložky, ktoré poškriabu šošovky a zbavia ich ochranných vrstiev. Keď na šošovky použijete zubnú pastu, môže sa zdať, že škrabance zmiznú, pretože poškriabaná vrstva sa vyleští a odhalí sa hladšia vrstva pod ňou.

baking soda and glasses on neutral background

Je možné jedlou sódou odstrániť škrabance na okuliaroch?

Jedlá sóda je ďalším produktom, ktorý je podľa mnohých vhodný na leštenie skiel a odstraňovanie škrabancov. Rovnako ako zubné pasty má jedlá sóda abrazívnu štruktúru, ktorá môže viesť k ďalšiemu poškodeniu. Môže zachytávať a presúvať prach, nečistoty a ďalšie častice po šošovke, čo má za následok ďalšie škrabance. Niektorí sa domnievajú, že chemická reakcia môže v niektorých prípadoch šošovky tiež deformovať.

tin of white wax on neutral background

Funguje použitie vosku na odstránenie škrabancov?

Vosk sťažuje viditeľnosť cez šošovky, pretože je nepriehľadný alebo mliečny. Vosk je hustý a nejedná sa o špecializovanú povrchovú úpravu okuliarov. Vďaka svojmu vzhľadu môže vyplnenie škrabancov voskom sťažiť viditeľnosť a škrabance ešte viac vyniknú.

scratched wire rimmed glasses on neutral background

Zmiznú škrabance po použití leptajúcich prípravkov? 

Na odstránenie škrabancov nikdy nepoužívajte prípravky na leptanie skla na plastové alebo sklenené okuliarové šošovky. Prípravky na leptanie skla sú navrhnuté tak, aby na sklenených výrobkoch vytvárali mikroškrabance a vytvárali zakalený alebo matný vzhľad. Pri plastových šošovkách leptacie prípravky na sklo rýchlo a nerovnomerne odstraňujú povlaky šošoviek a odhaľujú neošetrenú šošovku pod nimi.

white tube of suncream with orange cap on neutral background

Dokáže váš opaľovací krém vyhladiť škrabance?

Opaľovací krém a ďalšie domáce postupy môžu poškodiť tmavý odtieň a povlak slnečných okuliarov, ktorý chráni pred UV žiarením. Pri poškodení týchto úprav sa môžu šošovky zdať zakalené, rozmazané alebo rozostrené, a to bez ohľadu na to, ako dobre ich vyčistíte.

Ako správne odstrániť škrabance

Bohužiaľ pri všetkých metódach odstraňovania škrabancov hrozí, že sa zničia jemné vrstvy šošoviek alebo sa škrabance ešte zhoršia. Jediný spôsob, ako správne odstrániť škrabance z okuliarov, je vymeniť šošovky alebo si zaobstarať nové okuliare. Vďaka tomu môžete využívať všetky výhody svojich dioptrických okuliarov alebo slnečných okuliarov.

Prečo je dôležité opraviť poškriabané sklá okuliarov?

Nezabudnite, že je dôležité vymeniť poškriabané šošovky, keď je vaše videnie ovplyvnené. Všeobecne platí, že malé škrabance neuškodia. Viac alebo väčšie škrabance však môžu obmedziť vaše zorné pole a viesť k únave očí alebo bolestiam hlavy. Škrabance rozptyľujú svetlo, čo môže viesť k nežiaducim odrazom a podráždeniu očí. To je nebezpečné najmä pri šoférovaní v noci.

Náš tip: šošovky zo skla sú odolnejšie proti poškriabaniu ako plastové šošovky (polykarbonát). Sú tvrdšie a nie sú tak náchylné na poškriabanie. Sklenené šošovky sú však ťažšie ako moderné polykarbonátové šošovky. S výberom vhodných šošoviek vám pomôže váš očný lekár.

Niekoľko tipov, ako predchádzať poškriabaniu šošoviek

  • Uistite sa, že vám okuliare správne sedia a nezošmykujú sa z tváre. Predídete tak zbytočným zlomeninám alebo nárazom.
  • Kedykoľvek nenosíte okuliare, používajte tvrdé ochranné obal na okuliare s mäkkou vnútornou výstelkou.
  • Aby ste znížili riziko náhodného poškriabania okuliarov, držte ich za nosníky a nie za obrúčky.
  • Stanovte sizákladný režim čistenia a používajte mäkkú handričku z mikrovlákna a jemné mydlo alebo špecializovaný roztok na čistenie objektívov.
  • Pri športe alebo aktivitách, pri ktorých by vám mohli okuliare spadnúť, noste kontaktné šošovky.

Pri čistení okuliarových rámov dbajte na zvýšenú opatrnosť. Niektoré čistiace roztoky alebo nástroje môžu pri nesprávnom použití spôsobiť poškodenie šošoviek.

Často kladené otázky týkajúce sa poškriabaných čočiek

Možno škrabance na šošovkách rozleštiť?

Nie. Leštením okuliarov handričkou alebo sadou na opravu okuliarov sa škrabance neodstránia. Šošovky je možné vyčistiť, ale škrabance sa neopravia.

Možno obrúsiť škrabance na okuliaroch?

Nie. Brúsením škrabancov na okuliaroch sa iba odstraňujú vrstvy okuliarových šošoviek, čo môže viesť k ďalším problémom.

Mali by ste si kúpiť nové okuliare, ak sú vaše šošovky poškriabané?

Záleží na tom. Ak vaše šošovky spôsobujú poruchy videnia, bránia vám vo výhľade alebo spôsobujú bolesti hlavy, zvážte kúpu nových okuliarov.

Čo dodať na záver?

Ako ste sa dozvedeli, je takmer možné odstrániť škrabance zo šošoviek, ale nie bez poškodenia ďalších prvkov okuliarov. Majte na pamäti riziká pokusov o domáce metódy odstránenia škrabancov. Naši odborníci zo spoločnosti Lentiamo odporúčajú zvážiť nové šošovky, pokiaľ vám škrabance bránia vo výhľade.

A samozrejme sa vždy môžete obrátiť na svojho očného lekára, ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa možností okuliarových šošoviek špecifických pre vaše oči.