Náš tovar môžete vyzdvihnúť neďaleko vašej lokality na výdajných miestach.

3200+ výdajných miest 

Prihlásenie

Ako odstrániť škrabance z okuliarov

how to remove scratches from glasses

Škrabance na okuliarových šošovkách sú naozaj nepríjemné. Okrem toho, že obmedzujú vaše zorné pole, predstavujú bezpečnostný problém pri šoférovaní alebo jazde na bicykli.

Čo teda robiť, keď sú vaše okuliare poškriabané? Existujú nejaké domáce prostriedky, ktoré môžete jednoducho natrieť na šošovky a nechať škrabance zmiznúť? Alebo by ste sa mali poradiť s optikom? Bojíte sa, že budete potrebovať úplne nové okuliare?

Nestrácajte už viac času týmito otázkami. Tu je bezplatná rada optikov z Lentiamo (predtým VašeŠošovky). Tí pre vás zostavili všetko, čo potrebujete vedieť o poškriabaných šošovkách!

Je zlé mať škrabance na okuliaroch?

Malý škrabanec na okuliaroch je určite otravný a možno aj rušivý, ale vo väčšine prípadov nepoškodí optický systém oka.

Je však možné, že poškodenie alebo poškriabanie sú tak rušivé, že nakoniec spôsobia bolesti hlavy alebo únavu očí, ak im nebudete venovať pozornosť. Je to preto, že vytvárajú rozptyl svetla, ktorý dráždi oči. To spôsobí, že sa budú rýchlejšie unavovať.

Odrazy od škrabancov navyše predstavujú zvýšené nebezpečenstvo v cestnej premávke.

Hľadáte kvalitné okuliare?

Na Lentiamo (predtým VašeŠošovky) na vás čaká široká škála okuliarov!

Pozrite sa na ponuku dámskych okuliarov

Prezrite si ponuku pánskych okuliarov

Ako dostať škrabance z dioptrických a slnečných okuliarov

scratched glasses lenses

Odstráni zubná pasta škrabance z vašich okuliarov?

Zubná pasta môže vyplniť menšie škrabance, vďaka ktorým budú menej nápadné.

ALE: hoci mnoho webov tvrdí, že zubná pasta je riešením pre poškriabané šošovky, neodporúčame ju na ne používať. V skutočnosti môže spôsobiť ešte väčšie poškodenie vašich okuliarov.

Abrazívne chemikálie v zubnej paste môžu poškriabať povrch šošoviek a spôsobiť ďalšie poškodenie. Môžu tiež odstrániť špeciálne úpravy šošoviek a ochrannú vrstvu proti UV žiareniu.

Môžu tiež poškodiť tmavý filter a povrchové úpravy šošoviek slnečných okuliarov a tým vás pripraviť o ich funkciu ochrany proti UV žiareniu. Ak sú okuliarové šošovky poškodené, vaše okuliare s najväčšou pravdepodobnosťou nedokážu upraviť videnie a to bude zakalené, rozmazané alebo rozostrené, bez ohľadu na to, ako dobre ich čistíte.

Chcete vedieť, ako čistiť okuliare, aby ste zabránili poškriabaniu šošoviek?

Prečítajte si nášho sprievodcu čistením okuliarov.

Ako čistiť dioptrické a slnečné okuliare

Môžete na odstránenie škrabancov na okuliaroch použiť jedlú sódu?

Rovnako ako zubnú pastu by naši optometristi nikdy neodporúčali používať jedlú sódu na poškriabané šošovky, pretože by vám mohla spôsobiť ešte väčšie škody.

Prečo? Použitie jedlej sódy môže deformovať šošovky a odstrániť dôležité povrchové úpravy šošoviek. V dôsledku poškodeného povrchu šošovky už vaše okuliare nebudú fungovať tak, ako by mali. Keď je povrch poškodený, môžu byť šošovky nepriehľadné alebo zakalené, čo ďalej zhoršuje vaše videnie.

Ak čistíte slnečné okuliare, jedlá sóda môže poškodiť vrstvy, ktoré chránia vaše oči pred UV žiarením.

Inými slovami sa domáce prostriedky môžu zdať ako skvelý a rýchly spôsob ako si okuliare opraviť. Z dlhodobého hľadiska však vystavujú vaše okuliare riziku trvalého poškodenia. Preto je najlepšie navštíviť optiku a nechať si škrabance na okuliaroch alebo slnečných okuliaroch nechať skontrolovať profesionálom.

A ako sú na tom produkty, ktoré sú priamo určené na odstránenie škrabancov?

Dioptrické a slnečné okuliare sú zvyčajne na šošovkách potiahnuté nejakú povrchovou úpravou, či už kvôli polarizácii, ochrane pred ľahkými škrabancami alebo kvôli odrazom. Ak sa povlaky poškodia poškriabaním, nie je možné ich opraviť žiadnym podobným prípravkom, pretože šošovka zostane v mieste škrabanca už bez povrchovej úpravy.

Niektoré výrobky možno preto aplikovať na okuliarové šošovky bez poškodenia povrchových úprav. Fungujú však len u plastových šošoviek, nie tých sklenených.

Pamätajte, že šošovky vyrobené zo skla budú týmito výrobkami úplne zničené a už nebudú poskytovať určité funkcie súvisiace s vrstvami, ako je potrebná polarizácia!

Čo teda robiť s poškriabanými okuliarmi?

Ak si všimnete malý škrabanec na okuliaroch, ktorý neovplyvní váš zrak, odporúčame, aby ste to nechali tak. Najlepšie je podniknúť kroky na zabránenie ďalším škrabancom, aby bolo o vaše okuliare v budúcnosti dobre postarané.

Ako zabrániť poškriabaniu šošoviek

Od okamihu, keď si kúpite okuliare, môžete urobiť niekoľko vecí, aby ste zabránili poškriabaniu šošoviek. Starostlivé a pravidelné čistenie je napríklad nevyhnutné.

Čo urobiť na začiatku: Pred návštevou optika alebo aplikáciou akéhokoľvek prípravku si okuliare opatrne očistite handričkou z mikrovlákna vhodnou na okuliare. Použite minimálny tlak a v prípade potreby aj čistič okuliarov.

Všeobecne by ste mali postupovať podľa týchto 3 krokov, ak chcete zabrániť poškriabaniu šošoviek:

  • Kedykoľvek nemáte okuliare nasadené, používajte ochranné tvrdé puzdro s mäkkou vnútornou podšívkou
  • Uchopte okuliare za stranice, nie za prednú časť, aby ste znížili riziko náhodného poškriabania
  • Použite mäkkú handričku z mikrovlákna a špeciálny čistiaci roztok na okuliarové šošovky

Náš tip: Okuliarové šošovky zo skla sú odolnejšie proti poškriabaniu než šošovky z plastu (polykarbonátu). Sú tvrdšie a menej náchylné na poškriabanie. Sklenené okuliarové šošovky sú o niečo ťažšie ako moderné polykarbonátové šošovky, ale ak sa obávate poškriabania, sklo pre vás bude správnou voľbou.

Kedy je vhodné kúpiť nové okuliare?

V niektorých prípadoch už nie je možné nákup nových okuliarov oddialiť. Zvážte nákup nového páru, ak vaše okuliarové šošovky:

  • spôsobujú poruchy zraku
  • prekážajú v správnom videní
  • spôsobujú časté bolesti hlavyChcete viac informácií o okuliarových šošovkách a najnovších okuliarových trendoch?

Prečítajte si sprievodcu okuliarmi od Lentiamo!