Buďte hviezdou letných festivalov s farebnými kontaktnými šošovkami. Zľavy vnútri 👉

Prihlásenie

Laserové technológie: ako dosiahnuť dobrý zrak bez okuliarov alebo kontaktných šošoviek

Laser eye surgery


Vďaka najnovším laserovým technológiám je dnes možné získať dobrý zrak aj bez vizuálnych pomôcok.

Dr Giorgio Mattana je očný chirurg s mnohoročnými skúsenosťami v oblasti excimerových laserov, ktoré úspešne korigujú myopiu, hyperopiu a astigmatizmus akéhokoľvek typu.

Spýtali sme sa oftalmológa na rôzne možnosti laserového očného chirurgického zákroku, na náklady a riziká takejto procedúry.


Doktor Mattano, mohli by ste krátko klasifikovať najčastejšie porchy zraku a povedať nám, ako je možné ich liečiť?

U zdravého oka je cesta lúčov svetla upravená rohovkou a šošovkou, takže sa môžu zbiehať na sietnici.

 • U oka trpiaceho myopiou (krátkozrakosť), ktoré je dlhšie ako zdravé oko, sa svetelné lúče zbiehajú pred sietnicou
 • U oka trpiaceho hyperopiou (ďalekozrakosť), ktoré je kratšie ako zdravé oko, sa svetelné lúče zbiehajú za sietnicou
 • Astigmatické oko má nezvyčajne zakrivenú rohovku

Všetky tieto poruchy zraku majú za následok nezaostrené videnie a jediný spôsob, ako môže pacient správne vidieť, je s pomocou dioptrických okuliarov alebo kontaktných šošoviek. Terapeutickou alternatívou nosenia okuliarov alebo kontaktných šošoviek je operácia rohovky pomocou technológie excimerových laserov.

Čo by mohlo primäť pacienta k podstúpeniu laserového ošetrenie?

Refrakčná excimerové laserová operácia môže byť odporučená pacientom, ktorí majú veľký refrakčný rozdiel medzi očami (anizometropia) alebo tým, ktorí zle tolerujú nevyhnutnú korekciu zraku. Je určený aj pre ľudí, ktorí zle znášajú kontaktné šošovky alebo tým, ktorí musia pracovať v prostredí, kde vizuálne pomôcky nie sú povolené.

Ako sa laser používa v očnej chirurgii?

Laserový lúč dokáže odstrániť tkanivo s maximálnou presnosťou. Je nemožné vykonať tento druh operácie ručne. Hovoríme o ¼ mikrónu (tisícina milimetra) vždy, keď laser zasiahne povrch oka. V súčasnej dobe neexistuje žiadny iný spôsob, ktorý by zaručil tento výsledok. Takto môžu chirurgovia eliminovať alebo aspoň redukovať defekty spôsobené krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou a astigmatizmom.

Aké existujú techniky laserovej chirurgie?

 • Fotorefrakčná keratektomia (PRK)odstraňuje mikroskopické časti tkaniva z povrchu rohovky (fotoablácia) po predchádzajúcom odstránení tenkej vrstvy tkaniva (epitel).
 • V laserom asistovanej epiteliálnej keratomileusis (LASEK) nie je epitel odstránený, ako v prípade PRK, ale zdvihnutý a premiestnený a následne je vykonaná laserová operácia.
 • Tzv. „laser-assisted in situ keratomileusis“ (čiže LASIK), je metóda, pri ktorej sa zdvihne chlopňa povrchu rohovky a tenká vrstva podkladového tkaniva sa odstráni pomocou ďalšieho lasera, ktorý sa nazýva femtosekunda. Tento typ laseru využíva nižšiu energiu, emituje extrémne krátke impulzy a je schopný chirurgicky dosiahnuť hlbšiu časť rohovky (stróma) bez toho, aby poškodil niektorú z nadradených vrstiev.
 • Technika SMILE bola vyvinutá v posledných rokoch. S pomocou femtosekundového laseru sa v rohovke vytvorí drobný kúsok tkaniva v tvare šošovky. Potom sa rovnakým laserom vytvorí na povrchu rohovky malá štrbina v tvare oblúka, v ktorej chirurg môže vyňať šošovku tento rez a zlikvidovať ju. SMILE umožňuje chirurgovi korigovať extrémnu krátkozrakosť až 10 dioptrií u pacientov, ktorí majú veľmi malú hrúbku rohovky.

Ako dlho operácia trvá, aká je bolestivosť a aký druh anestézie sa používa?

Pri použití topickej anestézie (očných kvapiek) je operácia bezbolestná. Všetky vyššie uvedené techniky prinášajú veľmi podobné výsledky, femtosekundový laser však môže zaručiť optimálny výsledok rýchlejšie a s menším podráždením. Hovoríme o 30–40 sekundách laserového ošetrenia.

Môžete nám povedať, ako sa po operácii správať ako pacient?

Po operácii je dôležité držať sa postupu, ktorý vám odporučí priamo lekár, ktorý operáciu vykonával. Pacient má zvyčajne uspokojivú úroveň videnia za 7 až 10 dní a úplné zotavenie zraku by malo prísť zhruba po mesiaci. Mesiac po operácii môžete opäť začať športovať či ísť do sauny alebo bazéna, aplikovať očný make-up alebo farbiť vlasy. Zanedbanie následnej pooperačnej terapie a termínov odborných kontrol môžu ovplyvniť konečný refrakčný výsledok a spôsobiť komplikácie, zriedka aj závažné. Je preto nevyhnutné riadiť sa predpismi lekára.

Komentáre

  Žiadna otázka...

  Údaje označené * sú povinné.