Letný výpredaj slnečných okuliarov!

Prihlásenie

Materiály šošoviek slnečných okuliarov

materiály šošoviek slnečných okuliarov
 

Materiál šošoviek slnečných okuliarov predstavuje veľmi dôležitú kategóriu, ktorú by ste mali pri nákupe zvážiť. Neovplyvňuje iba ich odolnosť, ale dokáže tiež zabezpečiť lepšiu kvalitu videnia.

Čo by ste mali vedieť:

  • Sklenené šošovky sú bezkonkurenčné, čo sa kvality týka, zároveň to však je to najdrahší materiál pre šošovky slnečných okuliarov. Sklo je tiež ťažšie a pri rozbití sa roztriešti. Hoci sú sklenené šošovky najkvalitnejšie, nehodia sa pre všetky aktivity.
  • CR39 (plast) je tenší, lacnejší, váži o polovicu menej ako sklo a v súčasnej dobe ide o najpoužívanejší materiál na výrobu šošoviek slnečných okuliarov. CR39 ponúka veľmi dobrú kvalitu videnia aj pri vyšších dioptriách. Navyše má vďaka tvrdenej vrstve dobrú úroveň odolnosti proti poškriabaniu.
  • Polykarbonátové šošovky sú ľahšie, ale neposkytujú tak dobré optické vlastnosti ako šošovky zo skla. Polykarbonát je až desaťkrát odolnejší proti nárazu ako plastové alebo sklenené šošovky a poskytuje 100 % ochranu proti škodlivému UV žiareniu.
  • Ak si nechcete nové okuliare kupovať často, odporúčame vyhnúť sa akrylovým šošovkám. Sú najmenej odolné a majú najhoršie optické vlastnosti. Navyše majú tendenciu sa vo vysokých teplotách krútiť a kriviť. Akryl je síce finančne dostupný, rýchlo sa však znehodnocuje.

 

 

  CR-39 Polykarbonát Sklo
Optická kvalita Dobrá Dobrá Veľmi dobrá
Váha Štandardná Ľahké Skôr ťažké
Hrúbka Štandardná Tenké Hrubšie
UV ochrana Veľmi dobrá Veľmi dobrá Veľmi dobrá
Odolnosť proti poškriabaniu Dobrá Veľmi dobrá Veľmi dobrá
Odolnost proti nárazu Môže sa rozbiť Nerozbije sa Ľahko sa rozbije
Cena Lacné Štandardné Skôr drahé

 

 

 

 

Ktorý materiál je teda pre okuliarové šošovky najvhodnejší?

 

 

Okuliarové šošovky z materiálu CR-39

Všeobecne povedané, ak hľadáte okuliare, ktoré by ste mohli nosiť každý deň a pri rôznych aktivitách, šošovky z CR-39 sú pre vás ideálnou voľbou.

Hoci sa môžu šošovky z materiálu CR-39 pri použití dostatočej sily rozbiť, sú predsa len oveľa odolnejšie proti nárazu ako šošovky zo skla. Aj v dnešnej dobe sú plastové šošovky veľmi obľúbené a veľmi používané po celom svete. Ich hlavnou výhodou je to, že sú najlacnejšie.

Polykarbonátové šošovky

Ak sa chystáte slnečné okuliare nosiť najmä na šport, potom by ste sa mali vyhnúť sklu aj CR-39 materiálu, pretože sa môžu pri rozbití roztrieštiť, a preto sa neodporúčajú k športovým aktivitám.

Radšej by ste mali siahnuť po polykarbonátových šošovkách, pretože sú vyrobené z mimoriadne silného plastu, ktorý je zároveň najľahší a najodolnejší proti nárazu. Je to teda ideálny materiál pre odolné slnečné okuliare.

Okuliarové šošovky zo skla

Ak je pre vás prioritou jasné videnie a odolnosť proti poškriabaniu, zamyslite sa nad tým, čo pôvodne znamenalo spojenie „okuliarové sklá“ – áno, šošovky vyrobené zo skla.

Prečo?

Do dnešného dňa neexistuje iný materiál, ktorý by dokázal sklu konkurovať čistotou videnia či odolnosťou proti poškriabaniu a extrémnym teplotám. Ak sa však rozbije sklenená šošovka je to oveľa nebezpečnejšie, ako keď sa rozbije šošovka plastová.

Navyše môžu byť sklá zasadená iba do celorámových okuliarov, čím sa zužuje možnosť výberu zo štýlov. A teda v neposlednom rade ľudia s citlivým nosom obvykle ťažké okuliare so sklenenými šošovkami neznášajú dobre.

Prečítajte si viac

Rady a tipy pre výber tých správnych slnečných okuliarov.