Letný výpredaj slnečných okuliarov! Zľava až 40 %!

3200+ výdajných miest 

Prihlásenie

Polarizačné vs. zrkadlové slnečné okuliare

The view through polarised sunglasses

Polarizačné slnečné okuliare. Každý o nich počul, ale nie každý vie, čo to presne znamená alebo ako takéto okuliare fungujú. Niet divu, že sa nás zákazníci stále pýtajú, či sú polarizačné okuliare tým najlepším pre ich oči alebo či vyzerajú polarizačné okuliare inak, než bežné tmavé okuliare.

To isté sa stáva u zrkadlových okuliarov. Všade na uliciach vidíme milovníkov módy so zrkadlovkami na tvári, ale nevieme, či tieto okuliarové šošovky majú aj inú výhodu, než štýlový vzhľad. 

Chcete poznať výhody polarizačných a zrkadlových okuliarov? Porovnali sme ich za vás.

Aké sú výhody polarizačných okuliarov?

Polarizačné slnečné okuliare zvonku vyzerajú ako akékoľvek iné slnečné okuliare.

Keď si ich však nasadíte, okamžite zistíte, v čom sú tieto okuliarové šošovky iné: majú v sebe špeciálny filter, ktorý blokuje odrazené svetlo, ktoré sa šíri v horizontálnom smere a dovoľuje vertikálnemu svetlu preniknúť do vášho oka. Vertikálne svetlo prináša jas a kontrast do vášho okolia, výsledkom je krištáľovo čisté videnie a jasné farby.

Najvýznamnejším rysom polarizačných okuliarových šošoviek je funkcia, ktorá obmedzuje oslnenie spôsobené slnečným žiarením. Polarizácia efektívne blokuje silné odlesky a povrchové odrazy, ktoré sa prejavujú najmä pri pohľade na vodnú hladinu alebo mokrú vozovku.

advantages of polarised sunglasses

Funkcia proti slnečnému žiareniu eliminuje odrazené slnečné lúče, ktoré sa odrážajú od vodnej hladiny, takže vám môže pomôcť vidieť pod vodnú hladinu. Ak je voda čistá, je pravdepodobné, že uvidíte ryby a podobne.

Ako polarizačné okuliare fungujú?

Pri výrobe kvalitných polarizačných okuliarov sa filter vkladá priamo do okuliarových šošoviek. Polarizačný filter je vrstvený a blokuje tak odrazy a oslnenie podobne ako napríklad okenice.

Oslňujúce svetlo vidíme vtedy, keď sa svetelné žiarenie odráža od lesklých povrchov ako sú jazerá, snehom pokrytá zjazdovka, mokrá vozovka alebo naleštné vozidlo. Povrch je horizontálny, takže odrazené svetlo je tiež horizontálne. Keď ale nasadíme polarizačné okuliare, sklá blokujú oslnenie horizontálnym svetlom, pretože to neprejde vertikálne pokrytým filtrom skiel.

Poznámka: Polarizačné sklá môžu pôsobiť zdanie, že objekty vyzerajú tmavšie. Keď odstránime oslnenie, detaily obrazu budú viditeľnejšie a farebnejšie a oči sa menej namáhajú. 

How do polarised lenses work?

Ako spoznám, či majú moje slnečné okuliare polarizačné sklá?

Ak chcete zistiť, či majú Vaše okuliare polarizačné sklá, pomôžu Vám k tomu tieto 4 kroky.

  1. Pozrite sa na lesklý povrch, keď naň bude svietiť slnko. Takýto povrch môže byť hladký jedálenský stôl, zrkadlo alebo akýkoľvek iný hladký, lesklý a rovný povrch.
  2. Držte svoje okuliare asi 15 cm pred svojimi očami, potom sa pozrite na povrch iba cez jedno zo skiel.
  3. Otáčajte okuliarmi vertikálne o 60 stupňov, takže jedno sklo je o trochu vyššie ako to druhé. Uvidíte, ako sklá zmenia farbu na tmavšiu.
  4. Pozrite sa cez sklá na povrch odrážajúci svetlo; ak sú vaše okuliare polarizačné, oslnenie zmizne.

Aké sú výhody zrkadlových slnečných okuliarov?

Zrkadlové slnečné okuliare sa líšia od bežných tmavých alebo polarizačných okuliarových šošoviek nielen vzhľadom, ale aj funkciou. Avšak rovnako ako polarizačné, tak aj zrkadlové okuliarové šošovky ponúkajú značnú ochranu očí pred únavou zo slnečného žiarenia.

Zrkadlové okuliarové šošovky odrážajú svetlo, takže vďaka tomu zažívame väčšie pohodlie pri pozeraní počas slnečného dňa.

Okuliarové šošovky so zrkadlovou úpravou majú vysoko reflexnú plochu, ktorá je využívaná kvôli zníženiu množstva prechádzajúceho svetla, ktoré prechádza do oka. Táto schopnosť robí zrkadlové okuliare mimoriadne vhodné vo veľmi svetlom alebo oslňujúcom prostredí – pri slnečných letných dňoch alebo pri lyžovaní. Zrkadlová povrchová úprava na okuliaroch je veľmi odolná, avšak nevýhodou môže byť skreslenie farebných efektov alebo viac viditeľné škrabnutia, ktoré môžu byť spôsobené nevhodným zaobchádzaním s okuliarmi.

advantages of mirrored sunglasses

Ako zrkadlové okuliare fungujú?

Zrkadlové okuliarové šošovky využívajú ako tradičné zafarbenie materiálu, tak špeciálnu úpravu zvanú „zrkadlová vrstva“. Táto vrstva znižuje množstvo svetla, ktoré prechádza do oka od 10 % až do 60 %.

Zvyčajne sa na lepšie zrkadlové okuliarové šošovky nanáša niekoľko ďalších rôznych vrstiev, ako je napríklad tvrdenie a antireflex.

A čo antireflexná vrstva?

Ďalší termín, ktorý sa často objavuje v súvislosti so zrkadlovými okuliarovými šošovkami, je práve „antireflexná vrstva“. To vyvoláva otázku: „Vari nie sú ostatné sklá tiež antireflexné?“

Záleží na kvalite výroby. Keď nosíte slnečné okuliare, odrazy sú zmiernené vďaka farebnému zafarbeniu (tónovaniu) okuliarových šošoviek. Pre lepší komfort sa potom často využíva antireflexná vrstva na zadnej ploche okuliarovej šošovky, aby znížila nežiaduce odrazy vlastného oka.

Kompletný antireflex z oboch strán sa najčastejšie používa u čírych dioptrických okuliarových šošoviek a eliminuje sa tým množstvo odrazených lúčov na prednej a zadnej ploche, čo vedie k lepšiemu komfortu videnia a zvyšuje kvalitu zrakovej ostrosti.

Bez antireflexnej vrstvy by nežiaduca odrazivosť lúčov ovplyvňovala kvalitu vášho videnia. S AR vrstvou na slnečných okuliaroch si budete užívať extra pohodlie a jas spolu s lepšou kvalitou obrazu.1

Ste pripravení vybrať si svoje nové polarizačné slnečné okuliare?Zdroj: Zeiss vysvetľuje na svojich stránkach, ako zrkadlové okuliare fungujú.

Prečítajte si viac

Rady a tipy pre výber tých správnych slnečných okuliarov.