Náš tovar môžete vyzdvihnúť neďaleko vašej lokality na výdajných miestach.

5,0/5 Hodnotenie

Prihlásenie

Nájdite tie pravé okuliare so správnymi okuliarovými šošovkami

Glasses lenses
 

Potom, ako ste absolvovali vyšetrenie zraku, kde ste obdržali predpis na okuliare, môžeme postupovať v našom sprievodcovi ďalej, a to k výberu správnych okuliarov. Pred ich nákupom je však pár vecí, ktoré je nutné zvážiť.

Rovnako ako správne dioptrie, aj rámy a vhodné sklá môžu hrať veľkú úlohu v celkovom komforte pri nosení nových okuliarov. Začneme teda okuliarovými šošovkami, ktorých je na trhu veľké množstvo. Nemusíte sa vôbec výberu báť. Lentiamo vám pomôže spoznať medzi nimi rozdiely a po prečítaní tohto sprievodcu určite budete mať v okuliarových šošovkách trochu väčší poriadok a ich výber bude určite o niečo ľahší!

 

Aké druhy okuliarových šošoviek sú k dispozícii?

Okuliare sú komplexnou vizuálnou pomôckou, ktorá sa skladá z niekoľkých súčastí. Najdôležitejšia je okuliarová šošovka. Koniec koncov je to najdôležitejší faktor, ktorý určuje, či ste so svojimi okuliarmi spokojní alebo nie.

 
Jednoohniskové okuliarové šošovky

 

Jednoohniskové

Jednoohniskové okuliarové šošovky sú najbežnejším druhom pri výrobe dioptrických okuliarov. Poskytujú jedno zorné pole alebo jedinú dioptriu cez celú okuliarovú šošovku na korekciu krátkozrakosti (myopie), ďalekozrakosti (hyperopie) alebo astigmatizmu.

Jednoohniskové okuliarové šošovky sú vhodné napríklad na čítanie alebo ostré videnie do diaľky.

 
Bifokálne okuliarové šošovky

 

Bifokálne

Niektorí ľudia potrebujú okuliare na blízko i do diaľky. Namiesto samostatných okuliarov pre každú očnú vadu môžu byť pohodlnejšie voľbou bifokálne okuliare.

Bifokálne okuliarové šošovky sú rozdelené viditeľnou líniou: väčšia plocha pre videnie do diaľky a menšia časť na čítanie.

Prvonositelia bifokálnych okuliarových šošoviek môžu potrebovať nejaký čas, než si na ne zvyknú. Je to hlavne preto, že sa musia naučiť pohybovať očami medzi plochou pre videnie do diaľky a čítacou plochou šošovky.

Je však nutné spomenúť, že bifokálne okuliarové šošovky sú už starším typom používaných šošoviek. V dnešnej dobe optici bežnejšie používajú tzv. progresívne okuliarové šošovky.

 
Progresívne okuliarové šošovky

 

Progresívne

Rozdiel medzi bifokálnymi a progresívnymi šošovkami je v tom, že tu nie je žiadna viditeľná línia medzi jednotlivými pohľadovými plochami. Majú jednoliaty neviditeľný štýl, v ktorom sa dioptrie menia „progresívne“, teda postupne v hmote celej šošovky. Tým je používanie progresívnych šošoviek oevľa pohodlnejšie než u bifokálnych šošoviek.

Hlavná pohľadová plocha v progresívnej šošovke je do diaľky, s menšou oblasťou na spodnej strane šošovky pre pohľad na blízko alebo na čítanie, a oblasťou pre strednú vzdialenosť umiestnenú uprostred šošovky.

Týmto spôsobom progresívne šošovky kombinujú tri rôzne dioptrie v jednej šošovke. To vám umožňuje vykonávať činnosť na blízko (napr. čítanie, písanie), na strednú vzdialenosť (napr. sledovanie televízie, práca s počítačom) alebo na diaľku (napr. šoférovanie) bez toho, aby ste museli stále meniť okuliare. S progresívnymi šošovkami teda vidíte ostro na akúkoľvek vzdialenosť. Týmto šošovkám alebo okuliarom sa niekedy tiež hovorí multifokálne.
 
Nedioptrické estetické šošovky

 

Estetické nedioptrické okuliare

Pre tých, ktorí si kupujú okuliare iba z módnych dôvodov, ponúkame aj šošovky bez dioptrií. Takéto okuliare neposkytujú korekciu zraku a sú len módnym doplnkom. V e-shope Lentiamo si môžete ľahko objednať číre nedioptrické šošovky k okuliarovými rámom priamo v prvom kroku počas nákupu. Rovnako si môžete objednať filter modrého svetla, ktorý bude nanesený na okuliarové šošovky, aby poskytovali pridanú ochranu vašim módnym okuliarom (o „BlueCut“ si môžete prečítať nižšie).

 

Týmto sme vám zhrnuli tri najdôležitejšie typy okuliarových šošoviek. Aký ďalší faktor však hrá dôležitú úlohu pri výbere tých najlepších šošoviek? Správne, je to ich materiál!

 

Ktoré materiály šošoviek sú najlepšie?

Šošovky CR-39

Veľmi obľúbený a rozšírený je materiál s označením CR-39, zvláštny druh plastu.

Šošovky CR-39 sú často predpisované pre svoje pohodlie, trvanlivosť a odolnosť pri dopade. Tento veľmi ľahký materiál má vynikajúce optické vlastnosti a je najlepší pre nižšie dioptrie.

Polykarbonátové šošovky

Polykarbonát je plast, ktorý je ešte ľahší a odolnejší než CR-39, čo z neho robí popredný materiál pre detské slnečné, bezpečnostné a športové okuliare. Polykarbonátové šošovky ponúkajú 100 % UV ochranu.

Dnes už ale existuje aj novší a opäť o niečo ľahší materiál s podobnou odolnosťou ako polykarbonát. Volá sa Trivex®.

Šošovky Trivex®

Šošovky Trivex sú ľahké, odolné proti nárazu a poskytují 100 % UV ochranu. Trivex tiež poskytuje ostrejšie centrálne a periférne videnie ako iné plastové šošovky. Lentiamo vám vyrobí okuliare so šošovkami Trivex, CR-39 alebo s vysokým indexom.

Šošovky s vysokým indexom

Index šošovky je číslo, ktoré opisuje, ako silná alebo tenká je okuliarová šošovka. Čím vyšší je index, tým tenšia je šošovka. A čím je šošovka tenšia, tým ľahšie sú vaše okuliare a tým viac UV ochrany poskytujú. Rôzne indexy môžete nájsť pod označeniami MR 8 (1,60) – High-index, MR 10 (1,67) – High-index a MR 174 (1,74) – High-index. Tenšie šošovky poskytujú viac možností a môžu pokryť rôzne poruchy zraku vrátane vysokých dioptrií.

Nasledujúca tabuľka ukazuje najpoužívanejšie indexy a ich UV ochranu v nanometroch. Tu zistíte viac o UV filtri 400.

  • 1.5 „nízky index“ (CR-39) – UV 380 nm
  • 1.53 Trivex – UV 400 nm
  • 1.59 Polycarbonate – UV 400 nm
  • 1.6 MR 8 High-index – UV 400 nm
  • 1.67 MR 10 High-index – UV 400 nm
  • 1.74 MR 174 High-index – UV 400 nm

 

Teraz sa pozrieme na vlastnosti šošoviek CR-39, MR 1,60; 1,67; 1,74) a Trivex® a ich indexové čísla:

 
  CR-39 MR (1.60; 1.67; 1.74) Trivex®
Optické vlastnosti veľmi dobré dobré vynikajúce
Hrúbka šošovky štandardná extrémne tenká veľmi tenká
Ochranný UV filter dobrý vynikajúci vynikajúci
Trvanlivosť a odolnosť dobrá veľmi dobrá vynikajúca

 

 

Keď už viete, aké materiály šošoviek sú tie najlepšie, radi by sme vám ukázali rôzne druhy povrchových úprav.

 

 

Ktorá povrchová úprava je najlepšia pre vaše okuliarové šošovky?

UV ochrana

Chcete dobre vidieť a súčasne chrániť svoje oči pred slnečnými lúčmi? žiadny problém so šošovkami s povrchovou UV ochranou. Lentiamo vám poskytne povrchovú úpravu BlueCut UV420 nm na šošovky CR-39. To vám zaistí dokonalú UV 420 ochranu.

Anti-reflexná úprava

Na Lentiamo si môžete objednať zvláštnu anti-reflexnú povrchovú úpravu šošoviek zdarma. Silná anti-reflexná vrstva chráni oči pred nežiaducim oslnením a šošovky pred poškriabaním. Taktiež poskytuje základnú ochranu pred vodou a nečistotami.

Superhydrofóbna ochrana

Ako ďalšiu ponúkame takzvanú superhydrofóbnu ochranu s anti-reflexnými vlastnosťami chrániacu proti poškriabaniu. Táto úprava efektívne odpudzuje vodu a nečistoty a okrem toho robí správnu starostlivosť o vaše okuliare oveľa jednoduchšou.

Počítačový „BlueCut“ filter

Zvláštnu ochranu poskytuje tiež počítačový „BlueCut“ filter. Blokuje škodlivé modré svetlo z obrazoviek počítačov, mobilných telefónov a ďalších zariadení. Modré svetlo môže spôsobiť vážne ťažkosti vašim očiam, narušovať kvalitu spánku a vašu celkovú pohodu. BlueCut filter s UV 420 nm tiež chráni pred oslnením a poškriabaním, odpudzuje vodu a chráni oči pred UV žiarením.

Ak máte záujem o nákup módnych počítačových okuliarov, ktoré poskytujú iba filter modrého svetla, pozrite si naše Meller Blue light okuliare.

Úprava proti zahmlievaniu

Ak chcete mať na svojich okuliarových šošovkách úpravu proti zahmlievaniu, Lentiamo môže objednať úpravu od firmy Essilor pod názvom Optifog®. Navyše u nás môžete zakúpiť gél proti zahmlievaniu a na šošovky ho jednoducho sami naniesť.

Úprava proti zahmlievaniu môže byť použitá na plastové, polykarbonátové a ďalšie okuliarové šošovky. 


 

Prečítajte si viac:

Rady a tipy, ako vybrať správne slnečné a dioptrické okuliare.