Zľavy až do 15% na kontaktné šošovky Lenjoy

Prihlásenie

Poruchy zraku: Čo je to hyperopia? Príznaky, príčiny a liečba

Jakub Odcházel, DiS.

Z lekárskeho hľadiska skontroloval/a: Jakub Odcházel, DiS., Vedúci siete optík, 6. 12. 2019. Napísal/a: Lentiamo

Každá porucha zraku je nepríjemná vec a tým, ktorí nejakú majú, spôsobuje rôzne obmedzenia. S pomocou kontaktných šošoviek a okuliarov však ľudia s poruchami zraku zvládnu každodennú rutinu bez problémov.

V rámci našej série vám Lentiamo prináša informácie o rôznych poruchách zraku, ako napr. o krátkozrakosti (myopia), presbyopii a astigmatizme.

Dnes sa zameriame na hyperopiu, ktorej sa tiež hovorí ďalekozrakosť.

Čo je to hyperopia?

Ľudia s hyperopiou môžu mať problém s videním na všetky vzdialenosti, hrá v tom úlohu niekoľko faktorov, ako je vek, dioptrie, schopnosť akomodácie atď.

Hyperopia, tiež nazývaná ďalekozrakosť, je vrodená refrakčná porucha. Ak ste mladší ako 30 rokov, trpíte ďalekozrakosťou, ale máte nízku dioptrickú hodnotu, pravdepodobne uvidíte dobre na všetky vzdialenosti. Ak však nedôjde k náprave ďalekozrakosti, môžete síce pomerne dobre vidieť, ale nadmerne zaťažujete svaly v očiach, čo môže viesť k únave alebo iným veľmi častým astenopickým príznakom, ako sú bolesti hlavy, bolesť očí, rozmazané videnie alebo dokonca závraty. S dlhodobou neliečenou hyperopiou sa schopnosť vidieť dobre do určitej vzdialenosti v priebehu času významne znižuje.

Ľudia s vyššími dioptriami vidia zle na diaľku aj na blízko. Potom pomôžu okuliare alebo kontaktné šošovky, vo výnimočných prípadoch i napr. operácia zraku, akou je napr. LASIK.
 

Vhodné kontaktné šošovky pri ďalekozrakosti

Aké sú príznaky hyperopie?

Ak ste ďalekozrakí, môžete mať problémy so:

 • zaostrením na blízke predmety
 • bolesťami hlavy
 • rozmazaným videním
 • unavenými očami
 • únavou po čítaní

Čo hyperopiu spôsobuje?

Ak trpíte ďalekozrakosťou, lúče svetla sa nezaostrujú tak, ako by mali. Z fyzického hľadiska je oko kratšie ako normálne. To spôsobuje, že svetlo sa zaostruje za sietnicou, čo vedie k rozmazanému videniu.

Za normálnych okolností rohovka, priehľadná vrstva oka, a šošovka zameriavajú obrazy priamo na povrchu sietnice, ktorá pokrýva zadnú časť oka.
 

Zdravý zrak

Hyperopia

Hyperopia

Hyperopia

Korekcia šošovkami

Korekcia hyperopie kontaktnými šošovkami

Ako sa hyperopia lieči?

Hyperopia sa dá ľahko určiť počas vyšetrenia zraku u lekára alebo optika. Kontaktné šošovky, okuliare alebo operácia očí pomôžu zrak korigovať.

U hyperopie je predpis dioptrií udávaný v kladných hodnotách, ako napr. +3.00. Čím vyššia hodnota, tým výraznejšia je porucha a korekcia je silnejšia.

Navštívte svojho optika alebo očného lekára, nechajte si vyšetriť zrak a objednajte si šošovky v našom e-shope!

 

 

 

Nenechajte si ujsť nič dôležité.

Prihláste si náš e-mailový spravodaj!

Komentáre

  Žiadna otázka...

  Údaje označené * sú povinné.

  Najviac predávané produkty