Zľavy až do 15% na kontaktné šošovky Lenjoy

Prihlásenie

Poruchy zraku: Čo je to myopia? Príznaky, príčiny a liečba

Jakub Odcházel, DiS.

Z lekárskeho hľadiska skontroloval/a: Jakub Odcházel, DiS., Vedúci siete optík, 10. 12. 2019. Napísal/a: Lentiamo

Každá porucha zraku je nepríjemná vec a tým, ktorí nejakú majú, spôsobuje rôzne obmedzenia. S pomocou kontaktných šošoviek a okuliarov však ľudia s poruchami zraku zvládnu každodennú rutinu bez problémov.

V rámci našej série vám Lentiamo prináša informácie o rôznych poruchách zraku, ako napr. o ďalekozrakosti (hyperopia), presbyopii a astigmatizme.

Dnes sa zameriame na myopiu, ktorej sa tiež hovorí krátkozrakosť.

 

Čo je to myopia?

 

Ak vidíte ostro predmety na blízko bez toho, aby ste mali problém s malým písmom, ale naopak na diaľku vidíte rozmazane, najskôr trpíte krátkozrakosťou. Tejto poruche sa tiež hovorí myopia.

Myopia je najčastejšia príčina ťažkostí so zrakom u ľudí pod 40 rokov.

Je to bežná porucha zraku, pri ktorej ľudia vidia bez problémov na blízko, na diaľku majú ale objekty rozmazané. Tento problém nastáva, keď tvar oka spôsobuje, že sa lúče svetla lámu nesprávnym spôsobom a zaostrujú obraz pred sietnicou namiesto na nej.

Myopia sa môže vyvíjať postupne alebo rýchlo a zvyčajne sa zhoršuje v detstve a dospievaní. Spravidla býva dedičná.
 

Zdravý zrak

Myopia

Myopia

Myopia

Korekcia šošovkami

Korekcia myopie kontaktnými šošovkami

 

Aké sú príznaky myopie?

Medzi príznaky môže patriť rozmazané videnie pri sledovaní objektov na diaľku, nutkanie žmuriť alebo privierať viečka pre ostrejší obraz, alebo tiež bolesti hlavy spôsobené namáhaním očí.

Myopia sa zvyčajne diagnostikuje v detstve. Ak máte pocit, že je vaše dieťa krátkozraké, zamerajte sa na nižšie uvedené symptómy. Ak vaše dieťa:

 • neustále žmúri
 • potrebuje sedieť blízko pri televízii alebo v prvých laviciach v triede
 • nerozozná vzdialené predmety
 • nadmerne žmurká
 • často si trie oči

je pravdepodobne krátkozraké.
 

Poznámka: ak si akékoľvek z príznakov u vášho dieťaťa všimnete, zájdite s ním k očnému lekárovi alebo optikovi na očnú prehliadku. Tam preň vyberú vhodné kontaktné šošovky alebo dioptrické okuliare.
 

Čo myopiu spôsobuje?

Myopia nastáva v prípade, keď je oko príliš dlhé v pomere k zaostrovacej sile rohovky a šošovky. Následkom je sústreďovanie svetla pred sietnicou a nie priamo na nej.

Myopia môže tiež vzniknúť, ak je rohovka alebo šošovka príliš zakrivená vzhľadom na dĺžku oka. V niektorých prípadoch je myopia spôsobená kombináciou týchto faktorov.
 

Vhodné kontaktné šošovky pri krátkozrakosti

 

 

 

 

Ako sa myopia lieči?

Myopiu je možné korigovať kontaktnými šošovkami, dioptrickými okuliarmi alebo refrakčnou operáciou, akou je napr. LASIK.

Kontaktné šošovky poskytujú optimálnu ostrosť videnia aj vo vážnych prípadoch krátkozrakosti. Po zmeraní refrakčnej sily oka a povrchu rohovky očný lekár či optik vyberie vhodný vhodný typ šošoviek z niekoľkých možných druhov a odporučí konkrétne parametre. Ak budete dodržiavať pokyny pre starostlivosť o šošovky a pravidelne chodiť na prehliadky, budete môcť šošovky nosiť bez problémov mnoho rokov.

Konkávne šošovky sú na korekciu myopie najlepšie. Fungujú tak, že lúče svetla lámu smerom von, takže ich môžu posúvať ďalej na sietnicu. Predpis na konkávne šošovky má mínusové hodnoty. Čím vyššia záporná je hodnota, tým väčšia korekcia je nutná.
 

Navštívte svojho optika alebo očného lekára, nechajte si vyšetriť zrak a objednajte si šošovky v našom e-shope!

 

 

 

Nenechajte si ujsť nič dôležité.

Prihláste si náš e-mailový spravodaj!

Komentáre

 • Barátová

  Dobrý deň môžu špeciálne čočky určené na myopiu zhoršiť zrak.Dcerka totiž po dvoch mesiacoch nosenia okuliarov s týmito čočkami nevidí tak dobre ako na začiatku nosenie.Na tabuľu v škole a predtým vydela super.Ďakujem

  Odpovedať
  • Radka
   Lentiamo.sk

   Dobrý deň,

   ďakujeme za Váš komentár.

   Správne nastavené kontaktné šošovky či okuliarové šošovky, ktorých parametre vychádzajú z predpisu od Vášho očného lekára by nemali jedincovi zrak poškodzovať. Naopak, myopiu by mali adekvátne korigovať.

   Avšak v priebehu času môže dôjsť k zmene jednotlivých parametrov z Vášho predpisu či už na kontaktné šošovky alebo na dioptrické okuliare. Z toho dôvodu je dôležitá pravidelná kontrola zraku u očného špecialistu.

   Preto Vám odporúčame obrátiť sa v tejto veci priamo na Vášho očného lekára, ktorý Vám môže poskytnúť odbornú konzultáciu k Vášmu prípadu, vyšetriť zrak a, prípadne, vystaviť nový predpis na kontaktné šošovky/okuliare, ak je pre Vás ten aktuálny nevyhovujúci.

   Prajeme Vám príjemný deň.

   Odpovedať
 • Martin S.

  Pozdavujem.. je postih myopia gr. medii spojený s tým že postihnutý nemôže cvičiť na TSV že je úplne oslobodený od telesnej výchovy.. ďakujem

  Odpovedať
  • Radka
   Lentiamo.sk

   Dobrý deň,

   ďakujeme za Váš komentár.

   Z našej strany si nie sme vedomí toho, že by myopia spôsobovala vážne obmedzenia v spôsobilosti cvičiť na TSV. Každopádne, každý prípad je individuálny a jeho príznaky sa môžu líšiť.

   Pre bližšie informácie sa však obráťte na svojho lekára alebo očného špecialistu, ktorý Vám v tomto kontexte poskytne relevantnú odpoveď.

   Odpovedať
 • Slavo

  Dobrý deň, mám k vám prosbu. Môže sa os zmeniť so 178 na 12 stupňov? Ľavé mal 178 pravé 180.Teraz mu na ľavom 12 a na pravom 178 stupňov. Môže to mať vplyv na rozmazané videnie.
  ĎAkujem.

  Odpovedať
  • Andrea
   Lentiamo.sk

   Dobrý deň,


   predpokladám, že sú uvedené hodnoty parametrov určené pre okuliare,
   bohužiaľ takto na diaľku nie je možné zmenu parametrov potvrdiť a určiť.
   Očný lekár alebo kontaktológ by Vás mal na základe vyšetrenia
   o konkrétnych zmenách parametrov vždy informovať. Ďakujem za
   pochopenie. Andrea


   Odpovedať

Údaje označené * sú povinné.

Najviac predávané produkty