Buďte hviezdou letných festivalov s farebnými kontaktnými šošovkami. Zľavy vnútri 👉

Prihlásenie

LASIK: čo by ste mali vedieť o operácii očí

Ľudia s poruchami zraku zvyčajne používajú na korekciu okuliare alebo kontaktné šošovky. Stále viac z nich však radšej volí operáciu – a metódu LASIK. Prečítajte si, čo táto korekcia obnáša a o čo všetko by ste o nej mali vedieť.

Obsah

Čo je metóda LASIK?

Skratka LASIK znamená laser in-situ keratomileusis. Táto obľúbená metóda korekcie zraku sa používa už od 90. rokov. Používa sa pri nej špeciálny laser, ktorý modeluje rohovku tak, aby sa zmenila optická mohutnosť oka.1

Pri krátkozrakosti (myopii), ďalekozrakosti (hypermetropii) alebo astigmatizme vidíte okolie zvyčajne rozmazane a rozostrene. Pri týchto druhoch zrakových porúch nie je refrakčná sila oka optimálna a objekty sa na sietnicu nepremietajú ostro. S pomocou metódy LASIK sa refrakčná sila rohovky zmení tak, aby sa rozostrené videnie opravilo. To znamená, že lúče, ktoré putujú cez rohovku, dopadajú vzadu na sietnicu správne. Dosiahne sa tak opätovného ostrého videnia bez pomoci okuliarov alebo kontaktných šošoviek.2

Operácie, ktoré majú za cieľ zlepšenie optickej mohutnosti, sa nazývajú refrakčné.

Ako presne LASIK funguje?

V prípade dobrého zraku sa obraz zobrazuje v zadnej časti oka, a to presne na sietnici. Pri poruchách zraku sa obraz zobrazuje inde, čo spôsobuje rozmazané videnie.

Na tomto obrázku môžete vidieť, ako sa v prípade krátkozrakosti svetlo zbieha nesprávne pred sietnicou. Source: Fashion Eye Center

Zdroj: Fashion Eye Center

Pri týchto poruchách prichádzajú na rad lasery LASIK. Dokážu premodelovať rohovku tak, aby svetlo dopadalo na sietnicu správne. Modelovanie rohovky je vykonávané pomocou laseru. Pri operácii sa odklopí lamela rohovky a pod ňou sa vykonáva zákrok laserom.3

Postup operácie:4

Rovnako ako pri ostatných očných operáciách aj v tomto prípade by mala byť zraková ostrosť stabilná aspoň jeden rok pred zákrokom LASIK. Nemali by sa tiež vyskytnúť žiadne očné choroby (napr. sivý zákal alebo choroby sietnice).

Laserová operácia trvá približne 15 až 30 minút v závislosti na druhu zákroku a počtu dioptrií pacienta.

Lasik, step 1
Pred použitím lasera sa do oka aplikuje lokálne anestetikum, aby ste počas operácie nič necítili.Lasik, step 2
Chirurg najprv laserom odreže tenkú vrstvu rohovky. Túto lamelu potom odklopí na stranu.Lasik, step 3
Hlbšie vrstvy rohovky sú následne pomocou laseru sploštené (u krátkozrakých pacientov) alebo sa naopak zakrivenie rohovky zvýši (u ďalekozrakých pacientov). Ultrafialový lúč odstraňuje mikroskopické časti tkaniva z rohovky, aby lúče dopadali na sietnicu presnejšie. Krátkozrakosť a ďalekozrakosť však nie sú jediné poruchy zraku, ktoré môžu byť excimerovým laserom upravované. Odstrániť môže tiež astigmatizmus.Lasik, step 4
Po operácii sa lamela vráti späť na oko a opäť sa sama prichytí. Rohovka však stráca svoju mechanickú odolnosť, na čom nič nezmenia ani moderné metódy.
Klady: Laser predstavuje veľmi šetrnú metódu zlepšenia zraku. Nie sú potrebné obväzy ani stehy.

Ako dlho trvá rekonvalescencia?

Vo väčšine prípadov sa zrak vráti do niekoľkých hodín po operácii. 

Časom sa váš zrak bude postupne zlepšovať. Je preto možné vrátiť sa do práce už pár dní po operácii a robiť všetko, ako ste zvyknutí. Nejakú dobu sa budete musieť vyhýbať športovým aktivitám a budete musieť oči dôkladne čistiť.

Veľa pacientov sa po operácii sťažuje na suché oči a pocit cudzieho telesa v oku. V noci prejaviť efekty oslnenia, čo vám na nejakú dobu môže obmedziť možnosti šoférovania. Pacienti často po operácii vidia rôzne rušivé vizuálne efekty (svetelné kruhy okolo objektov a pod., tzv. halo efekty). Všetky tieto symptómy zvyčajne počas prvých troch mesiacov vymiznú. Ak však bola korekcia väčšia ako päť dioptrií, vedľajšie účinky môžu pretrvávať.

Vedľajšie príznaky po laserovej operácii metódou LASIK:

 • nepríjemné pocity počas prvých pár dní, napr. mierne podráždenie a precitlivenosť na svetlo
 • vizuálne efekty, odlesky a záblesky v zhoršených svetelných podmienkach
 • suché oči
 • rozmazané videnie
 • znížená ostrosť videnia

Vo veľkej väčšine prípadov sú tieto ťažkosti len dočasné a pominú počas troch až šiestich mesiacov. 

Je metóda LASIK bezpečná?

Na túto otázku môžeme jednoznačne odpovedať „áno“. Je to vďaka extrémne nízkemu riziku komplikácií spojených s touto operáciou.6

Výsledky modernej operácie metódou LASIK v súvislosti s ostrosťou videnia, refrakčnými výsledkami a spokojnosťou pacientov boli podrobne analyzované. Tím výskumníkov z centier refrakčnej chirurgie v USA a Nemecku skúmal medzi rokmi 2008 a 2015 celkovo 97 štúdií operácií metódou LASIK. Študovali tak na 68 000 výsledkov očných operácií.

Hodnotenie sú stabilne pozitívne.

 • 98,6 % výslednej kvality zraku sa zaradilo do hodnôt +/- 1.0 dioptrie od cieľového refrakčného výsledku.
 • A čo je najdôležitejšie, 98,8 % pacientov uviedlo, že bolo spokojných s výsledkom operácie metódou LASIK.7

Aké sú nevýhody laserovej operácie metódou LASIK?

Žiadna operácia sa nezaobíde bez určitého rizika. Čím je porucha zraku vážnejšia, tým väčšia je šanca, že sa vyskytnú nežiaduce účinky. Všeobecne povedané sa liečba laserom používa u pacientov s ľahkou, strednou alebo ťažkou krátkozrakosťou (pozri nižšie), s ľahkou ďalekozrakosťou (do 4 dioptrií) alebo u pacientov s astigmatizmom. Je nutné myslieť na to, že je ťažká krátkozrakosť tzv. progresívna porucha zraku, čo znamená, že sa po čase dioptrie opäť zvyšujú, a to aj po úspešne vykonanej laserovej operácii. 

Tri formy krátkozrakosti (myopie):

 • ľahká myopia (do –3D)
 • stredná myopia (-3,25 do –6,0D)
 • ťažká myopia (nad –6D) = progresívna

Okrem toho existujú ďalšie obmedzenia, napr. keď je rohovka príliš tenká, nemala by byť operovaná. Ak je oko podrobené operácii, rohovka sa stenčí a nemôže podstúpiť rovnaký zákrok.

Preto sú chirurgické zákroky odporúčané najmä tam, kde pacient neznesie korekciu dioptrickými okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami.

Jedna vec, ktorú by ste si však mali pamätať, je fakt, že drvivá väčšina očných lekárov dá prednosť dioptrickým okuliarom pred operáciou LASIK. Je to preto, že operácie so sebou vždy nesú určité riziká a zákrok nemožno vrátiť späť.

Obavy plynúce z bezpečnosti zákroku a jej následky sú pochopiteľné. Ak máte nejaké pochybnosti, obráťte sa na svojho očného lekára, ktorý vám zodpovie všetky otázky, ktoré ohľadom laserové operácie máte.

Koľko operácia metódou LASIK stojí?

Vidina lepšieho zraku a zbavenia sa okuliarov alebo kontaktných šošoviek robí túto operáciu veľmi atraktívnou pre mnoho ľudí. Zákrok však nie je úplne lacný. V závislosti na tom, aká je porucha zraku vážna, akého chirurga si vyberiete a akú technológiu zvolíte, operácia môže stáť v rozmedzí 800 až 1000 € za jedno oko. V cene je zvyčajne zahrnutá samotná operácia, predoperačná a pooperačná starostlivosť a opravný zákrok v prípade, že by prvá operácia metódou LASIK potrebovala určité úpravy.9

Faktory ovplyvňujúce cenu:10

 • Rozsah korekcie zraku: očná operácia metódou LASIK je zvyčajne drahšia pre pacientov s veľmi zlým zrakom. To znamená, že čím horší zrak máte, tým drahšia zrejme liečba bude.
 • Druh laserovej technológie: ďalšiu rolu hrá to, aká technológia je použitá. Nové technológie zvyčajne stoja viac než staré. Než si technológiu zvolíte, uistite sa, že poznáte cenu metódy LASIK, aby ste vedeli, čo môžete očakávať.
 • Odbornosť lekára a reputácia pracoviska: cena tejto operácie môže byť tiež ovplyvnená chirurgickými schopnosťami lekára. Skúsení chirurgovia, ktorí pracujú vo vyhlásených ordináciách a klinikách zvyčajne stoja viac, pretože môžu ponúknuť vyššiu úroveň schopností.

LASIK vs. PRK: ktorá očná operácia je lepšia?

Na záver by ste sa mali dozvedieť niečo o inej populárnej operácii, ktorá je často porovnávaná s metódou LASIK. „Fotorefrakčná keratektómia“: https://en.wikipedia.org/…eratectomyhe, čiže PRK, bola prvýkrát vykonaná v roku 1987 a je považovaná za predchodcu metódy LASIK. Rovnako ako LASIK, aj PRK je druh refrakčnej operácie, ktorá má korigovať krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus. Metóda PRK tiež funguje na základe remodelovania rohovky excimerovým laserom tak, aby lúče správne dopadali na sietnicu a zabezpečilo sa tak ostré videnie. Je však medzi nimi niekoľko rozdielov, ktoré by sme tu radi spomenuli.

 • hlavný rozdiel medzi metódami LASIK a PRK je prvý krok operácie. PRK má za úlohu korigovať zrak pomocou excimerového laseru tak, aby bol upravený tvar rohovky bez vytvorenia laminácie. U PRK je najprv odsunutý alebo mechanicky odstránený epitel rohovky: na rozdiel od metódy LASIK, ktorá odklopí celú lamelu, PRK zachová tenkú vrstvu epitelu.
LASIK vs. PRK
 • v ďalšom kroku excimerový laser odníme rohovku v určitej vrstve, stanovenej na základe predoperačného vyšetrenia. Refrakčná sila rohovky je zmenená tak, aby lúče dopadali na sietnicu správne – vďaka čomu sa dosiahne ostré videnie.
 • nakoniec je epitel rohovky zakrytý terapeutickú kontaktnou šošovkou, ktorá chráni tkanivo počas prvých troch až piatich dní kým sa povrch rohovky neuzdraví. Terapeutická kontaktná šošovka sa potom odstráni. Navrátenie zraku do normálneho stavu môže trvať dva až tri mesiace.11

Pozrite na porovnanie metód PRK a LASIK:

PRK LASIK
Cena od 750 € za oko od 895 € za oko
Od roku 1987 1990
Lamela sietnice Áno Nie
Dĺžka zákroku 15 – 30 Min 15 – 30 Min
Dĺžka rekonvalescencie možné bolesti: 4 dny – rekonvalescencia: 8 až 12 týždňov možné bolesti: 1 až 2 dni – rekonvalescencia: 2 týždne
Ostatné Ideálna pre tenkú, plochú alebo príliš zakrivenú rohovku Vhodná pre štandardnú rohovku

Tento článok bol napísaný s odbornou pomocou nášho optika Jakuba Odcházela.

1FDA 2webmd 3Laser Surgery Hub 4Der Spiegel 5Der Spiegel 6American Refractive Surgery Council 7All about vision

9VSP 10VSP 11Augen Lasern Vergleich

Komentáre Pridať otázku

 • Jozef I.

  Dobrý deň, do kedy sa má vykonať tzv. "výplach" od operácie očí?
  Za odpoveď vopred ďakujem.
  S pozdravom Iglarčík

  Odpovedať
  • Andrea Lentiamo.sk

   Dobrý deň,

   to je veľmi individuálne, budete sa musieť informovať u špecialistu, u ktorého ste zákrok absolvovali.

   Odpovedať

Údaje označené * sú povinné.