Všetko o vašom predpise na dioptrické okuliare

Zaujíma vás, čo skratky vo vašom predpise na okuliare skutočne znamenajú?
Potom, čo ste absolvovali vyšetrenie zraku, je čas sa podrobnejšie pozrieť na všetky hodnoty a termíny, ktoré sa môžu objaviť vo vašom predpise na dioptrické okuliare, ktorý ste dostali od očného lekára či optika.
Pravdepodobne budete chcieť vedieť, ktoré okuliare a ktoré šošovky sú pre vás tie pravé. Možno sa tiež pýtate, aký druh poruchy zraku sa vás týka. Existuje krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus a presbyopia, ale ktoré zrakové postihnutie sa skutočne týka vašich očí? Prečítajte si nášho sprievodcu, zistite všetko o predpisoch na okuliare a následne jednoducho objednajte tie, ktoré zaujmú vaše oči najviac.
Čo by sme mali vedieť ešte pred vysvetlením predpisu na okuliare?
Predtým, než sa pozrieme na samotný predpis, je dobré poznať najbežnejšie poruchy zraku:
- Myopia – častejšie nazývaná ako krátkozrakosť, spôsobuje rozmazané videnie do diaľky
- Hyperopia – častejšie nazývaná ako ďalekozrakosť, pri ktorej sú blízke a vzdialené objekty rozostrené, v závislosti od dioptrií a umiestnenia vašich očných svalov
- Presbyopia – opisuje stratu schopnosti zaostriť na blízke predmety, ku ktorej zvyčajne dochádza s vekom
- Astigmatizmus – zaostruje svetlo na viac ako jedno miesto na sietnici, videnie býva rozmazané
To všetko sú refrakčné poruchy zraku, ktoré spôsobujú, že vaše oči majú ťažkosti so zaostrením svetla. Váš zrak sa meria v jednotkách zvaných dioptrie. Dioptrie predstavujú mieru korekcie, ktorú potrebujete k normalizácii svojho zraku. Čím viac krátkozraký (alebo ďalekozraký) ste, tým vyššie budú vaše dioptrie.
Ako by ste rozumeli napríklad tomuto predpisu na okuliare? Viete si odvodiť, že človek s týmto predpisom trpí astigmatizmom? Poďme si skratky vysvetliť bližšie.
Ako porozumieť svojmu predpisu na okuliare?
Začnime s niekoľkými najčastejšími otázkami o predpise na okuliare.
Predpis vašich okuliarov môže zahŕňať nasledujúce termíny: sféra (SPH), cylinder (CYL), os, prizma, báza, adícia (ADD), a to všetko na blízko či do diaľky. Tieto parametre predstavujú:
- Pravé (OD) a ľavé (OS) oko: Váš predpis obsahuje buď slová „pravé oko“ a „ľavé oko“ alebo skratky „OD“ a „OS“ = „oculus dexter“ a „oculus sinister“, čo sú latinské pojmy pre pravé oko a ľavé oko. Váš predpis na okuliare môže obsahovať tiež stĺpec označený ako „OU“. Toto je skratka pre latinský termín „oculus uterque“, čo znamená „obe oči“.
- Sféra (SPH): Sféra udáva počet dioptrií, ktoré boli namerané u vašej poruchy zraku. Dioptrie sa značia znamienkami (+) u ďalekozrakosti (hyperopie) a (- alebo =) u krátkozrakosti (myopie).
- Cylinder (CYL) a os (AX): Cylinder a os (v rozmedzí 0° –180°) sa uvádzajú pri korekcii astigmatizmu. Pri astigmatizme sa vždy uvádzajú oba údaje. Ak v tejto kolónke nemáte uvedené nič, buď astigmatizmom netrpíte, alebo je u vás veľmi nízky.
- Prizma a báza: Korekcia prizmy je využívaná u osôb, u ktorých sa prejavujú symptómy strabizmu (škúlenia), ako je napríklad dvojité videnie. Prizma odkloní svetlo tak, aby dopadalo na správne miesto na sietnici. Mozog potom zlúči dva obrazy zo sietnice ľavého a pravého oka do jedného obrazu. Báza (najhrubšia časť okuliarovej šošovky) uvádza smer vstavania prizmatickej korekcie do vašich okuliarov.
- Adícia (ADD): Adícia obsahuje potrebné informácie v prípade, že je vyžadovaná korekcia na blízko. Ďalšie dioptrie sú aplikované na spodnú časť multifokálnych šošoviek na korekciu presbyopie. Adícia býva vždy s plusovým znamienkom, hoci v predpise lekár znamienko neuvedie. Ak sa vám navyše v kolónke objavia aj písmená „D“ a „N“, lekár tak dáva informáciu o tom, ktoré z vašich očí je dominantné (D) a ktoré je nedominantné (N).
- Vzdialenosť zreníc: Okrem všeobecných parametrov môže predpis na okuliare obsahovať aj vzdialenosť zreníc. Ide o vzdialenosť medzi stredom jednej zrenice (stredový čierny bod vášho oka) a stredom druhej zrenice. Meria sa v milimetroch.

Pozn: Hodnota sféry, hodnota cylindra a hodnota prídavku na čítanie (adície) sú vždy uvádzané v dioptriách. Sú uvádzané vždy po štvrť dioptrii (napr. –2,25). Os cylindra je uvádzaná od 0° do 180° a značí iba umiestnenie meridiánu (hlavného vrcholového bodu oka), nie hodnotu dioptrií cylindra.
Aké špeciálne funkcie môžu mať moje okuliare?
Pravdepodobne bude váš predpis vyzerať ako ten, ktorý je opísaný vyššie. Očný lekár alebo očný optik však môže do zoznamu pridať niekoľko ďalších informácií a to napríklad:
- Dizajn šošovky: Ten udáva požiadavky okuliarovej šošovky na základe vašej zrakovej poruchy a podrobne opisuje dizajn a funkciu šošovky (jednoduché, bifokálne, progresívne). Občas v predpise môžete nájsť uvedenie konkrétnej značky okuliarových šošoviek. Ak máte akékoľvek otázky o predpise, neváhajte a kontaktujte náš zákaznícky servis na čísle 0800 600 801 nebo e-mailem na adrese info@lentiamo.sk.
- Antireflexná vrstva: AR vrstva pomáha minimalizovať oslnenie a znižuje odraz svetla.
- UV ochrana: Ochrana proti UV žiareniu v šošovke zabraňuje poškodeniu očí slnečnými lúčmi.
- Samozafarbovacie sklá: Samozafarbovacie sklá bývajú vyrobené technológiou, ktorá upravuje farbu vašich okuliarov v závislosti od svetelných podmienok. Na slnku sa z vašich okuliarov stanú slnečné okuliare!
- Okuliare blokujúce modré svetlo: Tieto špeciálne šošovky majú jedinečný povlak, ktorý chráni vaše oči pred umelým svetlom tým, že odráža modré svetlo vyžarujúce z digitálnych zariadení.
Prezrite si okuliare z našej ponuky
Čo sú to progresívne, bifokálne a jednoohniskové šošovky?
- Progresívne šošovky kombinujú tri predpisy do jedných okuliarov. To vám umožní vykonávať detailnú prácu (napr. čítanie knihy), prácu na strednú vzdialenosť (napr. práca na počítači) aj videnie do diaľky (napr. pri jazde autom) bez toho, aby ste museli vymieňať okuliare. Niekedy sa nazývajú multifokálne šošovky. Progresívne šošovky sú vylepšenou verziou bifokálnych a trifokálnych šošoviek.
- Bifokálne šošovkyobsahujú okuliare s dvomi odlišnými optickými schopnosťami. Bifokálne šošovky sú bežne predpisované ľuďom s presbyopiou, ktorí tiež vyžadujú korekciu na krátkozrakosť, ďalekozrakosť a / alebo astigmatizmus.
- Jednoohniskové šošovky sú najbežnejšie okuliarové šošovky. Tento typ šošoviek sa vyznačuje jediným zorným poľom, to znamená dioptrie pre jednu očnú vadu po celej šošovke, na korekciu krátkozrakosti (myopia), ďalekozrakosti (hyperopia) alebo astigmatizmu. Jednoohniskové šošovky sa tiež používajú pre okuliare na čítanie.
Prečítajte si viac:
Rady a tipy, ako vybrať správne slnečné a dioptrické okuliare.