Veľkonočný výpredaj 🐣

4,9/5 Hodnotenie

Prihlásenie

Daltonizmus

Daltonism

Odborný lekársky príspevok napísala očná lekárka Dr. Maya Mineva.

Zdravé ľudské oko rozlišuje tri základné farby – červenú, zelenú a modrú – a 300 ďalších, ktoré vznikajú ich miešaním. Tomu sa hovorí trichromatické videnie. Vnímanie farieb ale môže byť narušené, čo môže vo finále znamenať jednu z foriem farbosleposti. V tomto článku sa Lentiamo zamerá na jednu konkrétnu formu – daltonizmus. Požiadali sme o radu skutočného odborníka: očnú lekárku Mayu Minevu, ktorá nám povedala, čo daltonizmus je, čo ho spôsobuje a aké sú jeho symptómy.

Čo je to daltonizmus?

Termín „daltonizmus“ je odvodený od mena anglického lekára a chemika Johna Daltona, ktorý trpel deuteranopiou (neschopnosť rozlišovať medzi farbami v zeleno-žlto-červenej časti spektra). Svoj stav podrobne opísal. Morfologickým substrátom farebného videnia sú čapíky (diferencované bunky, ktorým sa hovorí fotoreceptory) v žltej škvrne. Narušenie vnímania farieb môže byť vrodené alebo získané. Vrodené poruchy sa nazývajú monochromázia, anomálna trichromázia alebo dichromázia. Toto sú tri obvyklé formy:

Tri formy daltonizmu

  • Monochromázia znamená úplnú farbosleposť. Videnie ľudí trpiacich monchromáziou sa dá prirovnať k čiernobielej fotografii.
  • Anomálna trichromázia sa deía na poruchy vnímania červenej (protanopia), zelenej (deuteranopia) a modro-fialovej (tritanopia). Ľudia, ktorí trpia anomálnou trichromáziou, vnímajú všetky tri primárne farby, ale v určitých podmienkach horšie, či dokonca veľmi zle. Zvyčajne si ani nevšimnú, že nejakou poruchou trpia.
  • U dichromázie oči nevnímajú ani jednu z primárnych farieb. Ľudia vidia farbu podobnú hnedej, otáčajú sa k svetlu. Najčastejšou poruchou je v tomto prípade porucha vnímania zelenej (deuteranopia, okolo 75 %) a červenej (protanopia, okolo 25 %).
Typy farbosleposti

Čo spôsobuje daltonizmus?

Vrodený daltonizmus je spájaný s chromozómom X, čo znamená, že nositeľkami sú ženy. Daltonizmus je však častejší u chlapcov (8 %) ako u dievčat (0,5 %).

Získaná farbosleposť môže byť spôsobená patológiou zrakového systému či očí, otravou alebo vnútrolebečnými zraneniami.


Liečba daltonizmu

Farebné videnie môže byť korigované aplikáciou farebných filtrov. Pre diagnostiku konkrétneho typu daltonizmu používajú optometristi tzv. pseudoizochromatickú tabuľku na vyšetrenie farbocitu, ktorú tvoria farebné škvrnky formujúce písmená alebo čísla.

Komentáre

    Žiadna otázka...

    Údaje označené * sú povinné.