Buďte hviezdou letných festivalov s farebnými kontaktnými šošovkami. Zľavy vnútri 👉

Prihlásenie

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatie


Diabetická retinopatia je forma cukrovky, ktorá postihuje oči. Je spôsobená poškodením krvných ciev tkaniva citlivých na svetlo v zadnej časti oka (sietnici). Diabetická retinopatia môže spočiatku spôsobovať mierne poruchy zraku, ale postupom času sa môže vyvinúť vo veľmi závažné ochorenie.

Požiadali sme očnú lekárku Dr. Mayu Minevu, aby nám bližšie vysvetlila túto diabetickú komplikáciu a poradila, ako môžeme toto závažné očné ochorenie liečiť.Čo je to diabetes a diabetická retinopatia?

Dr. Mineva vysvetľuje symptómy cukrovky nižšie:

Diabetes je porucha endokrinnej výmeny, ktorá postihuje niekoľko metabolizmov – hlavnou vlastnosťou je pretrvávajúca hyperglykémia s vysokou patogénnou hladinou, absolútny alebo relatívny nedostatok inzulínu, s vaskulárnym poškodením vedúcim k vysokej morbidite a smrti.

Tiež spomína niekoľko príčin tohto ochorenia: zlá výživa, nedostatok fyzickej aktivity, stres a dedičné faktory sú hlavnými príčinami diabetu, pri ktorých ľudské telo nie je schopné produkovať inzulín.

Zasiahnutím všetkých krvných ciev spôsobuje diabetes viacnásobné poškodenie orgánov, vrátane poškodenia očí. Najzávažnejším vizuálnym ochorením spôsobeným diabetom je diabetická retinopatia, ktorá je jednou z hlavných príčin oslepnutia. Vyvíja sa na rôznych úrovniach a zhoršuje zrak nenávratne, rôznymi spôsobmi.

Je možné diabetickú retinopatiu liečiť?

Vo svojej miernejší forme, známej ako neproliferatívne diabetická retinopatia , ju možno liečiť laserovou terapiou a liečbou liekmi v ambulantnom prostredí.

Ovplyvniť komplikácie závažnejšej proliferatívnej formy diabetickej retinopatie je možné pomocou operácie sklovca.

Čo môžeme urobiť, aby sme sa chránili pred diabetickou retinopatiou?

Poškodenie očného pozadia nie je pacientom viditeľné ani rozpoznateľné.Aby sa predišlo závažným komplikáciám, je nutné aspoň raz ročne absolvovať vyšetrenie zraku u špecialistu. Diagnóza diabetickej retinopatie vyžaduje okrem štandardného očného vyšetrenia zrakovej ostrosti, biomikroskopie predného segmentu a vyšetrenie rozšírených zreničiek tiež vyšetrenie technikou fluorescenčnej angiografie (FAG) a optickej koherentnej tomografie (OCT).

Komentáre

    Žiadna otázka...

    Údaje označené * sú povinné.