Zľavy na športové slnečné okuliare 🔥

5,0/5 Hodnotenie

Prihlásenie

Očné migrény: Čo spôsobuje sietnicovú migrénu a jej liečba

Očné migrény

Náhle záblesky svetla, mihotavé videnie alebo čierne škvrny. Pociťujete niekedy podobné príznaky? Potom môžete trpieť očnou migrénou.

Čo je to ale očná migréna a ako sa líši od bežnej migrény? Ako veľmi je nebezpečná a ako môžete predchádzať ďalším záchvatom?

Odborníci v Lentiamo vám radi vysvetlia súvislosti a možnosti liečby.

Aké sú rôzne typy migrén?

Migrény poznáme všetci. Obvykle sú spojené so silnými bolesťami hlavy, ktoré môžu trvať aj niekoľko hodín.

Určité príznaky často signalizujú migrénu ešte skôr, ako k nej dôjde. Tomu sa hovorí migrenózna aura. Niektoré z týchto príznakov aury sú veľmi podobné príznakom očnej migrény. Napríklad mnoho osôb trpiacich migrénou má poruchy zraku ešte predtým, než sa u nich objaví silná bolesť hlavy.

Očná migréna sa od migrény s aurou veľmi líši. Vo väčšine prípadov trvá očná migréna iba niekoľko minút a obmedzuje sa na príznaky v oku, obvykle bez bolesti hlavy. Očná migréna sa preto tiež nazýva oftalmická migréna.

Podtypom očnej migrény je sietnicová migréna. Tento typ migrény postihuje sietnicu a možno ho rozpoznať podľa toho, že sa vyskytuje iba v jednom oku.

Môžem nosiť svoje okuliare alebo kontaktné šošovky, pokiaľ mám očnú migrénu?

Môžete nosiť kontaktné šošovky, ak máte očnú migrénu. Snažte sa však oči počas záchvatu príliš nezaťažovať a doprajte im odpočinok. Samozrejme môžete nosiť okuliare aj pri očnej migréne.

Ak vám pomáha použitie očných kvapiek, potom ich môžete bez problémov používať aj počas očnej migrény.

Čo spôsobuje očnú migrénu?

Presné príčiny očnej migrény nie sú zatiaľ celkom známe. Predpokladá sa však porucha očného obehu a kŕče ciev v sietnici. V dôsledku toho prestávajú byť dôležité oblasti v oku, ktoré sú zodpovedné za videnie, dostatočne zásobované krvou a kyslíkom.

Existuje aj podozrenie, že nervová slabosť môže viesť k očnej migréne. Dochádza k narušeniu nervových dráh, a tým k poruche videnia.

Očné migrény môžu byť tiež ovplyvnené genetickými faktormi a často sú vyvolané podnetmi, tzv. spúšťačmi.

Čo vyvoláva očnú migrénu?

Ako bolo uvedené vyššie, migrény sú často vyvolané podnetmi. Preto je vhodné prísť príčine na koreň. Niektorými z týchto spúšťačov môžu byť napr.

  • spánková deprivácia
  • stres
  • konzumácia alkoholu
  • hormonálne zmeny
  • veľmi intenzívne jasné svetlo
  • zmeny počasia
  • silné pachy a vône, napr. parfumy
Zistenie príčiny migrény môže byť časovo náročné, ale stojí za to! Pokiaľ sa vám podarí vyhnúť sa spúšťačom, môžete ďalším migrénam predísť.

Aké sú príznaky očnej migrény?

Príznaky očnej migrény sa líšia od ostatných migrén. Pri očnej migréne sú príznaky predovšetkým zrakové. Mierne bolesti hlavy a závraty sa objavujú len v zriedkavých prípadoch. Typickými príznakmi očnej migrény sú:

  • záblesky svetla
  • blikanie
  • trblietavé miesta, odlesky
  • citlivosť na svetlo
  • obmedzenie zorného poľa

Blikanie je možné vnímať aj pri zatvorených očiach, pretože je nervového pôvodu.

Pri očnej migréne sa príznaky prejavujú na oboch očiach. Pokiaľ zaznamenáte príznaky iba na jednej strane, môže ísť o sietnicovú očnú migrénu. Pri sietnicovej migréne trpíte výpadkami zorného poľa. V závislosti na tom, ako silne je narušený prietok krvi, môžete byť dokonca postihnutí dočasnou slepotou. Mierne bolesti hlavy sú často vedľajším účinkom.

Dávajte pozor na blikajúce svetlá! Záblesky svetla môžu byť aj príznaky iných očných ochorení. V niektorých prípadoch je nutné konať rýchlo, keď si všimnete záblesky svetla, napríklad v prípade odlúpenia sietnice. V prípade očnej migrény je preto vhodné vyhľadať očného lekára, aby vylúčil iné ochorenia.

Aké sú možnosti liečby očnej migrény?

Znepokojujúce môže byť mihotanie alebo blikanie v očiach. Je ľahké sa pýtať, či nejde o niečo tak vážne, ako je mŕtvica alebo odlúpenie sietnice.

Vo väčšine prípadov je však očná migréna úplne neškodná a príznaky samy odznejú. Nemusíte užívať žiadne lieky. Iba v niekoľkých prípadoch sa podávajú ďalšie lieky proti bolesti.

V prípade migrény sietnice sú obavy opodstatnené, pretože existuje malé riziko sekundárneho poškodenia sietnice.

Pokiaľ vás očná migréna postihla prvýkrát, je vhodné navštíviť očného lekára, aby sa ubezpečil, že ide skutočne "iba" o očnú migrénu a nie o iné ochorenie. Lekár to uskutoční tak, že sa pozrie na zadnú stranu vášho oka štrbinovou lampou, aby zistil zdravotný stav vášho oka.

Čo môžem urobiť doma pre liečbu očnej migrény?

Pokiaľ trpíte očnými migrénami, odporúčame vám, aby ste si oddýchli a ideálne zostali v zatemnenej miestnosti. Urobte si čas a relaxujte, kým príznaky neustúpia.

K rýchlejšiemu zmierneniu príznakov môžu pomôcť aj chladivé látky alebo obklady na oči.

Snažte sa tiež nájsť vyššie spomínaný spúšťač vašej očnej migrény, aby ste predišli ďalším záchvatom.

Čo je na zlého na migréne počas tehotenstva?

Nie je nezvyčajné, že sa prvý záchvat migrény alebo migrenóznej aury objavia počas tehotenstva. Príznaky zvyčajne zahŕňajú jasné zrakové cikcaky vychádzajúce z malej svetlej škvrny. Tie potom opäť miznú a nie sú dôvodom na obavy.

Počas tehotenstva sa môžu vyskytnúť aj iné zrakové poruchy. Prvé, čo by žena mala v takom prípade urobiť, je navštíviť svojho pôrodníka alebo lekára. U dvoch až piatich percent tehotných žien môže dôjsť k nepriaznivému ovplyvneniu zraku. Pri poruchách videnia môže nastávajúcej matke nebezpečne stúpnuť krvný tlak, preto je veľmi dôležité poradiť sa s lekárom. Okrem porúch videnia môže tiež opúchať tvár. V tejto dobe je teda nutná maximálna opatrnosť ako v prípade "normálneho" záchvatu.


Chcete zistiť viac o ďalších ochoreniach ako sú napríklad opuchnuté oči? Prečítajte si Lentiamo sprievodcu ochorením očí.