Prihlásenie

Glaukóm: príčiny, príznaky a liečba

Glaukóm

Pravdepodobne poznáte sivý zákal, dobre známe očné ochorenie. Ale viete, čo je to glaukóm, alebo ste ním prípadne sami postihnutí? Prečítajte si o ňom viac tu.

Čo je to glaukóm a čo ho spôsobuje?

Glaukóm je očné ochorenie. Môže mať rôzne príčiny, ale často je vyvolaný vysokým tlakom v oku alebo poruchou prekrvenia oka. V priebehu ochorenia môže dôjsť k poškodeniu zrakového nervu, ktoré je nevratné, a pokiaľ sa nelieči, môže viesť až k slepote. Glaukóm je jedným z najrozšírenejších očných ochorení u nás.

Ako bolo uvedené vyššie, príčiny glaukómu sú rôzne, ale najčastejšie je toto ochorenie spôsobené vysokým vnútroočným tlakom.

Vnútroočný tlak vzniká v očných komorách, ktoré sú naplnené vodným mokom. Vodný mok, ktorý prúdi medzi šošovkou a rohovkou, sa vytvára vo vráskovci oka. Odtiaľ prúdi zo zadnej komory oka do prednej komory a potom opúšťa očné komory takzvaným Schlemmovým kanálom.

Ide o nepretržitý proces, ktorý zásobuje šošovku a rohovku dôležitými živinami. V zdravom oku zaisťuje táto cirkulácia stály tlak s normálnymi hodnotami medzi 10 a 21 mmHg. Ak je však cirkulácia narušená alebo vodný mok nemôže úplne odtekať, vedie to k zvýšeniu vnútroočného tlaku s hodnotami od 24 mmHg.


Oko s glaukómom

Zvýšený vnútroočný tlak môže spôsobiť poškodenie nervových vlákien zrakového nervu. Čím je váš zrakový nerv odolnejší, tým je poškodenie menšie.

Prekrvenie zrakového nervu je jedným z faktorov, ktoré určujú, či je vaše oko náchylné na vznik glaukómu, alebo nie. Pokiaľ je prekrvenie dobré, je možné vysoký vnútroočný tlak tolerovať. Glaukóm však môže vzniknúť aj pri normálnom očnom tlaku v dôsledku zlého prekrvenia. Pokiaľ je nedostatočný, nie sú nervové bunky zásobované dostatočným množstvom živín a kyslíka.

Existujú aj ďalšie príčiny glaukómu, napríklad sekundárne poškodenie v dôsledku zápalu alebo úrazu. V niekoľkých prípadoch môže byť glaukóm tiež vrodený alebo prítomný od narodenia. V takom prípade sa nazýva sekundárny glaukóm, pokiaľ je spôsobený už existujúcim ochorením.

Môžete nosiť kontaktné šošovky, keď máte glaukóm?

Áno, ľudia s glaukómom môžu nosiť kontaktné šošovky, pokiaľ to ich lekár povolí. Existujú napríklad určité typy očných kvapiek určených na zníženie očného tlaku, ktoré sa nesmú používať v kombinácii s kontaktnými šošovkami. Tieto typy očných kvapiek vyžadujú lekársky predpis, preto by ste sa o tejto liečbe mali poradiť so svojím lekárom.

Pokiaľ nemáte žiadne problémy s pravidelným nosením kontaktných šošoviek, hoci trpíte glaukómom, mali by ste byť schopní ich nosiť.

Aké sú najčastejšie druhy glaukómu?

Pri glaukóme s normálnym napätím nedochádza k poškodeniu zrakového nervu v dôsledku zvýšeného vnútroočného tlaku, ale v dôsledku poruchy prietoku krvi.

Pri glaukóme s uzavretým uhlom (nazývanom tiež glaukóm s uzavretým uhlom) je zablokovaný odtok vodného moku, čo vedie k okamžitému zvýšeniu vnútroočného tlaku. Glaukóm s uzavretým uhlom sa objavuje náhle a môže mať bolestivé príznaky. Tento stav je tiež známy ako glaukómový záchvat.

Glaukóm s otvoreným uhlom je najčastejším typom a pacient si ho často nevšimne. V dôsledku zablokovaného odtoku vodnatého moku sa zvyšuje vnútroočný tlak a vedie k chronickému vysokému tlaku v oku, ktorý pomaly poškodzuje zrakový nerv.

Ako glaukóm ovplyvňuje každodenný život?

ako vidia ľudia s glaukómom

Pokiaľ netrpíte závažnými príznakmi, budete stále schopní zvládať každodenný život. Akonáhle sa poškodenie zrakového nervu zvýrazní, môže dôjsť k poškodeniu zraku, ako je vidieť na obrázkoch vyššie. Obrázok A predstavuje normálne videnie, zatiaľ čo obrázok B znázorňuje, ako môže človek vidieť pri glaukóme.

Riziká spojené s glaukómom sa zvyšujú so zhoršujúcim sa videním. Napríklad sa môže začať objavovať potknutie pri chôdzi a schopnosť pokračovať v šoférovaní bude obmedzená alebo nemožná. V závažných prípadoch môžu byť pacienti odkázaní na ďalšiu pomoc. Obavy z úplnej straty zraku môžu byť bohužiaľ tiež nepríjemné.

Aké sú symptómy glaukómu?

Príznaky sa líšia v závislosti od typu glaukómu. Jedinci často po dlhú dobu nepozorujú žiadne príznaky. Glaukóm si môžu všimnúť až po rokoch, keď sa objavia problémy so zrakom, napríklad čierne škvrny alebo tmavý závoj na okraji zorného poľa. Čím je glaukóm závažnejší, tým sa zorné pole zmenšuje. Neliečený glaukóm môže viesť až k úplnej slepote. Potom už nie je možné zrak obnoviť.

Glaukóm s uzavretým uhlom môže spôsobiť glaukómový záchvat. Ten je často spojený s akútnou poruchou videnia, silnými bolesťami hlavy, nevoľnosťou alebo začervenanými očami. Glaukómový záchvat je urgentný stav a mal by byť okamžite ošetrený očným lekárom. Na obmedzenie priebehu výpadku zorného poľa sú potrebné pravidelné návštevy oftalmológa. Zoznámi vás s rôznymi spôsobmi liečby.

Aké sú možnosti liečby?

Poškodenie spôsobené glaukómom bohužiaľ nemožno vyliečiť, ale včasná liečba môže obmedziť poškodenie a spomaliť progresiu ochorenia. Preto je vhodné nechať si pravidelne vyšetrovať oči odborníkom.

Ešte predtým, ako sa u vás prejavia príznaky, môže lekár glaukóm odhaliť a okamžite začať liečbu. Pri každom bežnom vyšetrení vám bude zmeraná zraková ostrosť a vnútroočný tlak a skontrolované zorné pole. Pri podozrení na glaukóm bude vyšetrený aj váš zrakový nerv. Pomocou najmodernejšieho vybavenia, ako je štrbinová lampa, sa môže očný lekár pozrieť na váš zrakový nerv zblízka. Po vyšetrení bude schopný určiť, ako ďaleko váš glaukóm pokročil.

Pokiaľ je vnútroočný tlak zvýšený, skontroluje sa tiež komorový uhol. Pokiaľ je narušený odtok vodnatého moku, často sa používajú očné kvapky. Pokiaľ lieky a očné kvapky neprinášajú dostatočný efekt, je možné odtok vodnatého humoru opäť normalizovať chirurgickým zákrokom. Laserová liečba alebo chirurgický zákrok vytvorí ďalší odtokový kanál pre vodný mok alebo zväčší existujúci kanál. Normalizácia tlaku odľahčí zrakovému nervu, a tým oddiali alebo zastaví postupnú stratu zraku.

Aké sú rizikové faktory glaukómu?

Glaukóm môže postihnúť každého. Existuje však niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k zvýšenému riziku:

  • silne zvýšený vnútroočný tlak
  • pokročilý vek
  • predpoklady v rodine
  • krátkozrakosť
  • cukrovku
  • ochorenie obehového systému

Chcete zistiť viac o ďalších ochoreniach ako je očná mŕtvica alebo operácia zákalu? Prečítajte si Lentiamo sprievodcu ochorením očí.


 

Zdroj:

Woche des Sehens, https://www.woche-des-sehens.de/…deutschland/#c502

National Library of Medicine, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4206382/

Nenechajte si ujsť nič dôležité.

Prihláste si náš e-mailový spravodaj!

Komentáre

    Žiadna otázka...

    Údaje označené * sú povinné.

    Najviac predávané produkty