Zľavy až do 15% na kontaktné šošovky Lenjoy

5,0/5 Hodnotenie

Prihlásenie

Operácia sivého zákalu: liečba a doba rekonvalescencie

Operácia sivého zákalu

Či už sa vás sivý zákal (katarakta) týka osobne, alebo nie, pravdepodobne ste už o ňom počuli. Sivý zákal je zakalenie očnej šošovky, ktoré je obvykle viditeľné vo vyššom veku. V najhoršom prípade môže sivý zákal viesť až k slepote, pokiaľ sa nelieči.

Aby sa tomu zabránilo, je zakalená šošovka chirurgicky odstránená a nahradená umelou šošovkou. Táto operácia sa stala rutinným zákrokom. Obvykle trvá menej ako hodinu a vykonáva sa ambulantne.

Ako sa lieči sivý zákal?

Sivý zákal sa vyvíja postupne v priebehu niekoľkých rokov a často si ho všimneme až v pokročilom veku. Bohužiaľ neexistujú žiadne lieky ani nechirurgické možnosti liečby, ktoré by zastavili vývoj sivého zákalu.

Vhodné kontaktné šošovky alebo okuliare môžu operáciu trochu oddialiť. Akonáhle je však videnie príliš obmedzené, nie je možné menší chirurgický zákrok obísť. Ten odporúčajú oftalmológovia, pretože môže úplne obnoviť videnie.

Operácia sivého zákalu je rutinný zákrok a trvá asi 30-45 minút. Má vysokú úspešnosť pre zlepšenie zraku. Pokiaľ ste v dobrom zdravotnom stave a môžete následnú následnú starostlivosť vykonávať doma, operácia sivého zákalu sa vykonáva ambulantne.

Po operácii budú vaše oči veľmi citlivé na svetlo a bude trvať niekoľko dní, kým sa váš zrak s novými šošovkami správne prispôsobí. Pacienti často dúfajú v dokonalé videnie okamžite, ale môže to chvíľu trvať. Preto na to choďte pomaly a starajte sa o svoje oči. Pomôcť vám môžu vhodné zrakové pomôcky, ako sú okuliare alebo slnečné okuliare.

Ako prebieha operácia zákalu?

Pri operácii sivého zákalu je zakalená šošovka chirurgicky odstránená a nahradená šošovkou umelou.

Bude vám podaná lokálna anestézia, takže by ste mali byť schopní odísť domov ešte v ten istý deň. Potom sa v rohovke vykoná malý, asi 3 mm rez. Existujú dva všeobecne známe postupy:

Najbežnejším postupom je extrakapsulárna extrakcia šošovky, pri ktorej prirodzené puzdro šošovky zostáva v oku. Jadro a kôra šošovky sú skvapalnené pomocou ultrazvuku a potom odsaté. Do puzdra šošovky sa potom vloží umelá šošovka. Pri tejto metóde obvykle nedochádza k žiadnym komplikáciám a nová umelá šošovka má stabilné uloženie.
Ďalším typom je intrakapsulárna extrakcia šošovky, pri ktorej je z oka odstránená celá šošovka vrátane púzdra. Táto metóda vyžaduje väčší rez v rohovke a sklére, aby bolo možné šošovku z oka vybrať. To môže spôsobiť väčšie poranenie oka a nie je zaručené udržanie novej šošovky. Dnes sa tento postup vykonáva menej často.

Po operácii môžete dostať očnú podložku alebo plastový štít, ktorý je možné obvykle odstrániť na druhý deň po operácii. Váš lekár vás bude informovať o všetkých krokoch po operácii a rekonvalescencii, ktoré sú špecifické pre váš prípad.

Všeobecne platí, že nebudete pociťovať žiadnu bolesť. Možno si všimnete, že vaše oči sú mierne odlišné, pretože je v nich prítomné nové cudzie teleso. Vaše telo si na tento pocit rýchlo zvykne. Oči vás tiež môžu svrbieť. To po niekoľkých dňoch ustúpi. Ak zaznamenáte akékoľvek ďalšie komplikácie alebo pocítite silnú bolesť, okamžite navštívte svojho očného lekára.

Aké implantáty sa používajú pri operácii sivého zákalu?

Existujú rôzne implantáty šošoviek.

  • monofokálne šošovky sú štandardné šošovky, ktoré umožňujú jasné videnie do blízka aj do diaľky. Aby ste dobre videli na všetky vzdialenosti, budete potrebovať ďalšie okuliare.
  • a multifokálne šošovky, ktoré poskytujú jasné videnie do blízka aj do diaľky.

Spýtajte sa svojho očného lekára, ktoré šošovky sú pre vaše oči a poruchy zraku najvhodnejšie.

Dostanem pri operácii sivého zákalu PN-ku?

Pokiaľ pracujete, závisí doba, za ako dlho sa budete môcť vrátiť, na špecifikách operácie sivého zákalu a na vašom zamestnaní. Ide o lekársky zákrok a váš lekár vám poradí, aké sú špecifiká vašej rekonvalescencie a čo môžete očakávať.

Čo by som mal vedieť o rekonvalescencii po operácii sivého zákalu?

Zvlášť dôležitá je doba odpočinku po operácii. Prvé dva týždne po operácii doprajte sebe aj svojim očiam čas na odpočinok. Doba odpočinku pomáha novej šošovke usadiť sa v oku a zlepšiť videnie.

Vyvarujte sa zdvíhaniu ťažkých predmetov a nepredkláňajte sa, aby ste oči nadmerne neťažili. Veľa čítania môže byť pre oči únavné. Dávajte si pozor na prach, kozmetické prípravky alebo iné drobné častice, ktoré sa dostanú do blízkosti oka. Neotierajte si oči. Nešoférujte, kým vám lekár nedá vedieť, že môžete opäť zasadnúť za volant.

Je vhodné nosiť pri liečbe sivého zákalu okuliare?

V raných štádiách sivého zákalu môže nosenie okuliarov zlepšiť videnie a prípadne oddialiť operáciu. Ak je však zakalenie šošovky v pokročilom štádiu, pomôže vám obnoviť videnie iba výmena očnej šošovky.

Po operácii sivého zákalu je dôležité chrániť si oči vhodnými okuliarmi.

Umelá očná šošovka potrebuje určitý čas na prispôsobenie, pričom definitívnu korekciu videnia je možné stanoviť približne po 5-7 týždňoch. Počas tejto doby by ste mali nosiť dočasnú zrakovú pomôcku. Potom je dôležité, aby ste si nechali vystaviť nový predpis a zhotoviť nové šošovky. Vo väčšine prípadov dôjde po operácii k úplnej zmene korekcie.

Mám po operácii sivého zákalu nosiť slnečné okuliare?

Pri sivom zákale si vaše oči dlhodobo zvykajú na zakalené videnie so zníženou viditeľnosťou. Po operácii sa môže zdať, že je všetko veľmi jasné a oslepujúce. Preto by ste mali tiež premýšľať o použití kvalitných slnečných okuliarov. Najmä keď ste vonku, mali by ste mať dobrú ochranu očí pred slnkom.

Chcete sa dozvedieť viac o ďalších problémoch s očami? Prečítajte si nášho Lentiamo sprievodcu ochorením očí a zistite viac o témach ako je glaukóm a začervenané oči.


Zdroj:

NHS, Cataract surgery