Zľavy až do 15% na kontaktné šošovky Lenjoy

5,0/5 Hodnotenie

Prihlásenie

Očná mŕtvica: ako rozpoznať a liečiť oklúziu sietnicovej žily

Čo je očná mŕtvica?

Očná mŕtvica, nazývaná aj oklúzia sietnicovej žily, je porucha krvného obehu v oku. Ako spoznáte, čo za ňou stojí? Ako sa očná mŕtvica prejavuje a ako ju môžete úspešne liečiť?

Všetky potrebné informácie nájdete na jednom mieste na stránkach Lentiamo.

Čo je očná mŕtvica?

Očná mŕtvica je akútna porucha krvného obehu v oku, ktorá je spôsobená krvnými zrazeninami alebo usadeninami. Rovnako ako v prípade srdcového infarktu prestáva byť tkanivo v oku, sietnice alebo zrakový nerv dostatočne prekrvený a zásobený živinami.

Sietnica môže byť nepriaznivo ovplyvnená s trvalými následkami, ktoré môžu viesť až k slepote.

Pokiaľ vás postihne očná mŕtvica, musíte konať rýchlo, pretože každá minúta sa počíta. Nie je však potrebné sa obávať, pretože náhly záchvat je možné zvyčajne liečiť, ak je zistený včas. Pozrite sa na príznaky očnej mŕtvice. Okuliare ani kontaktné šošovky spravidla nepomôžu pri strate zraku v dôsledku mŕtvice.

Anatómia oka

Aké sú príznaky očnej mŕtvice?

Očnú mŕtvicu nespoznáte hneď, pretože sa môže objaviť bez príznakov a zvyčajne je nebolestivá. Pretože zdravé oko dokáže stratu zraku kompenzovať, nemusíte si očnú mŕtvicu vôbec všimnúť alebo si ju všimnete príliš neskoro.

Venujte pozornosť týmto 3 príznakom očnej mŕtvice

Očná mŕtvica sa obvykle obmedzuje na jedno oko. Ak sa u vás objaví:

  • obmedzenie videnia
  • čierny závoj pred okom
  • alebo výpadky videnia
  • mali by ste okamžite konať a vyhľadať očného lekára, ktorý vás ošetrí.

Ďalšie informácie o liečbe oklúzie sietnicovej žily nájdete vo zvyšku tohto článku.

Aké sú príčiny očnej mŕtvice?

Očná mŕtvica je spôsobená zúženými alebo upchanými cievami v oku, čo môže byť spôsobené krvnými zrazeninami alebo usadeninami. Krvné zrazeniny sa tvoria buď priamo v oku, alebo vznikajú v iných cievach, napríklad v krčnej tepne, a sú zanesené do oka.

Keď sa krvná zrazenina prilepí, vytvorí zátku, ktorá zníži alebo úplne zastaví prietok krvi. Liečba sa líši podľa toho, či sa zrazenina vyskytuje v tepnách alebo žilách.

Existujú dva typy očnej mŕtvice: uzáver sietnicovej tepny a uzáver sietnicovej žily. V oboch prípadoch nie je sietnica dostatočne zásobovaná kyslíkom a živinami. Dôsledky tohto stavu sa prejavujú vyššie uvedenými príznakmi.

Čo je to oklúzia sietnicovej tepny a oklúzia sietnicovej žily?

Oklúzia sietnicovej tepny: Tepny sú zodpovedné za zásobovanie oka krvou, a teda aj živinami a kyslíkom. Arteriálna oklúzia je spôsobená migrujúcimi krvnými zrazeninami, ktoré uviaznu v tepne v oku. Sietnica v oku už nie je dostatočne zásobovaná kyslíkom. Čím dlhšie trvá, tým je poškodenie väčšie.

Štúdie ukazujú, že vyššie riziko hrozí ľuďom s už existujúcimi ochoreniami, ako je vysoký krvný tlak, chyby srdcových chlopní, zúženie krčnej tepny alebo cukrovka.

Uzáver sietnicovej žily: Žily odvádzajú krv z oka smerom k srdcu. Uzáver žily blokuje odtok krvi a spôsobuje prekrvenie oka, ktoré sa tiež nazýva trombóza v oku. Preťaženie spôsobuje opuch tkanív a blokuje susedné tepny, čo vedie k nedostatočnému zásobovaniu oka krvou.

Hlavnou príčinou očných príhod je žilová oklúzia, ktorá môže viesť až k slepote, najmä u starších ľudí. Postihnutí jedinci majú obvykle už existujúce ochorenia, ako je cukrovka, cievne ochorenia alebo vysoký krvný tlak.

Ako liečiť očnú mŕtvicu

Cieľom liečby očnej mŕtvice je obnoviť prietok krvi do oka a v prípade potreby znížiť opuch. Lekár najskôr určí, či máte uzáver tepny alebo žily a ako silne je už tkanivo postihnuté.

Operácia očnej mŕtvice

V prípade arteriálnej oklúzie je oko úplne odrezané od prívodu kyslíka, čo môže znamenať následné poškodenie už po 60 až 90 minútach. Lekár sa snaží upchávku okamžite uvoľniť, čo je možné pomocou liekov na riedenie krvi, ktoré cievy rozširujú. Uviaznutú krvnú zrazeninu je potom možné spláchnuť. Pokiaľ upchatie pretrváva, môže pomôcť menší chirurgický zákrok.

Po obnovení prietoku krvi sa môže vaša sietnica aspoň čiastočne zregenerovať.

V prípade uzáveru žily často dochádza k opuchu, ktorý je tvorený nahromadenou tekutinou. Lekár môže podať lieky na riedenie krvi, ktoré pomôžu tekutinu odviesť. Aby bol účinok účinnejší, môže byť liek aplikovaný priamo do očnej buľvy.

Často sa tiež používa laserová liečba. Táto liečba uzatvára netesnosti a taktiež zabraňuje tvorbe nových ciev v oku.

Ako nebezpečná je očná mŕtvica?

Pokiaľ nebudete konať rýchlo, môže očná mŕtvica viesť k strate zraku. Očná mŕtvica je naliehavá a mala by byť okamžite liečená, aby sa zabránilo dlhodobému poškodeniu. Ak sa u vás vyskytne niektorá z vyššie uvedených príhod, bezodkladne kontaktujte svojho očného lekára.

Komu hrozia očné mŕtvice?

Vzhľadom na to, že očná mŕtvica je spôsobená zúženými alebo upchatými cievami, sú rizikové faktory rovnaké ako pri iných cievnych ochoreniach, ako je srdcový infarkt alebo mŕtvica. Obzvlášť opatrní by ste mali byť, ak ste:

  • v pokročilom veku
  • ste muž (muži sú zasiahnutí častejšie ako ženy)
  • trpíte vysokým krvným tlakom
  • trpíte cukrovkou
  • trpíte arteriosklerózou
  • fajčíte
  • často cvičíte
  • máte zvýšenú hladinu lipidov a cholesterolu v krvi

Chcete si prečítať viac o ďalších rizikových faktoroch?

Prezrite si sprievodcu ochorením očí zistite viac o témach ako je napríklad zákal (glaukóm).