Veľkonočný výpredaj 🐣

4,9/5 Hodnotenie

Prihlásenie

Opuchnuté očné viečka: aké sú príznaky, príčiny a možnosti liečby?

Opuchnuté oči

Už ste sa niekedy prebudili s opuchnutými očami? Nie ste sami. Každý z nás si pravdepodobne po prebudení všimol lepkavé a začervenané oči a zrejme sa nad tým príliš nezamýšľal. Čo ale vlastne spôsobuje opuchnuté viečka? A kedy by ste mali zájsť k lekárovi?

Čo spôsobuje opuchnuté očné viečka?

Opuchnuté očné viečka môžu byť spôsobené rôznymi príčinami. Často sú neškodné a dajú sa liečiť domácimi prostriedkami, ale niektoré príčiny opuchu viečok vyžadujú návštevu očného lekára.

Pokiaľ vás často trápia opuchnuté viečka, odporúčame zistiť, prečo k tomu dochádza. Tu je niekoľko otázok, ktoré si môžete položiť:

  • nepoužívam novú kozmetiku alebo make-up?
  • nenosím svoje kontaktné šošovky príliš často alebo príliš dlho?
  • sú moje oči suché, napríklad pri dlhej práci s počítačom?
  • mohlo by sa jednať o vedľajší účinok nejakých liekov alebo hormonálnu poruchu?
  • jem veľa nezdravých alebo veľmi slaných jedál?

Na niektorých ľudí tieto spúšťače pôsobia zriedka alebo vôbec. V takom prípade môže byť príčinou nedostatok spánku alebo zvýšená konzumácia alkoholu predchádzajúceho večera. Opuchnuté oči môže spôsobiť aj prechladnutie alebo alergie a suchý vzduch.

Aké sú typy opuchnutých očných viečok?

Môžete trpieť zápalom očných viečok, ktorý je spôsobený upchatými žľazami. Nižšie uvádzame rozdiely medzi jačmenným zrnom, chalaziónom a zápalom okrajov očných viečok. Tie sa často vyskytujú iba v jednom oku.

  • Jačmenné zrno, nazývané tiež hordeolum, je bakteriálna infekcia okrajov viečok. Jačmenné zrno vedie k hromadeniu hnisu, ktorý sa môže vyskytovať na hornom alebo dolnom viečku.

Jačmenné zrno

  • Akútny hnisavý zápal, nazývané tiež chalazion, je spôsobený upchatými žľazkami na okraji viečka. Vzniká uzlík, ktorý môže dosiahnuť veľkosť hrášku.

Akútny hnisavý zápal

  • Zápal okraju viečka, známy aj ako blefaritída, je spôsobený nahromadením sekrétu v žliazkach na okraji viečka.

Zápal okraju viečka

Opuchnuté očné viečko môže byť tiež spôsobené nehodou alebo takzvaným „monoklom“, ktorý po niekoľkých dňoch ustúpi.

Môžem nosiť kontaktné šošovky, ak mám opuchnuté viečka?

Je doporučené vyhnúť sa noseniu kontaktných šošoviek v prípade, že máte opuchnuté oči. Najmä pokiaľ trpíte niektorým z vyššie uvedených typov zápalu, nemali by ste kontaktné šošovky v žiadnom prípade používať.

Pomáha nosenie okuliarov pri opuchnutých viečkach?

Ak máte opuchnuté viečka, odporúča sa nosiť okuliare, aby ste uľavili svojim očiam. Okuliare navyše chránia oči pred vonkajšími vplyvmi, ako je peľ.

Pokiaľ trpíte sennou nádchou, odporúčame nosiť dobre padnúce slnečné okuliare, najmä ak ste vonku.

Aké sú symptómy opuchnutých viečok?

Opuchnuté ooči sú často sprevádzané rôznymi príznakmi. Tieto príznaky ukazujú na príčinu opuchnutých viečok. Príznaky často po krátkom čase vymiznú, ale ak vás postihujú často alebo ak opuch pretrváva niekoľko hodín, mali by ste vyhľadať očného lekára.

Ľudia s opuchnutými očami často trpia lepkavosťou očí, svrbením alebo pocitom pálenia očí. Niektorí sú v dôsledku toho citlivejší na svetlo a v závislosti na tom, ako veľmi je viečko opuchnuté, to môže ovplyvniť videnie. Spojivky môžu byť začervenané a na viečkach sa môžu tvoriť šupinky.

V prípade jačmenného zrna sa u viečok často objavuje citlivosť na tlak a bolesť. Môže sa zdať, akoby v oku bolo zrnko piesku. Zápal je naproti tomu bezbolestný, ale môžete cítiť zvýšený tlak opuchnutých viečok.

Pri zápale okrajov viečok sú viečka často lepkavé a začervenané a môžu sa objaviť aj ďalšie príznaky, ako je mierne slzenie a citlivosť očí.

Aké sú možnosti liečby opuchnutých očných viečok?

Najlepšia liečba opuchnutých viečok závisí od príčiny. V každom prípade je vhodné oči ešte viac nenamáhať. Používatelia kontaktných šošoviek by sa preto mali zatiaľ zdržať nosenia kontaktných šošoviek. Opatrní by ste mali byť aj s kozmetikou a líčením očí. Najlepšie je vyhnúť sa im úplne, aby nedošlo k ďalšiemu podráždeniu.

Ak sú vaše viečka len mierne opuchnuté alebo už poznáte príčinu, môžete opuchnuté viečka liečiť domácimi prostriedkami. Na zníženie opuchu často pomáha chladný obklad. Veľmi dôležité je tiež piť veľa tekutín, aby lymfatický odvodňovací systém správne fungoval.

Ak však nezaznamenáte žiadne zlepšenie alebo cítite bolesť a trpíte extrémne začervenanými očami, mali by ste navštíviť lekára. Ten vám v závislosti od príčiny môže predpísať ďalšie lieky. Pokiaľ napríklad trpíte alergiou, často sa predpisujú antihistaminiká alebo iné lieky. Príznaky pomáhajú zmierniť aj zvlhčujúce očné kvapky.

Liečba jačmenného zrna

V prípade jačmenného zrna sa podávajú lieky, napríklad vo forme očnej masti, ktorá zabraňuje šíreniu bakteriálnej infekcie. Vo väčšine prípadov opuch po niekoľkých dňoch sám ustúpi. V prípade silnej bolesti alebo pocitu tlaku môže očný lekár prijať ďalšie opatrenia proti hromadeniu hnisu.

Liečba chalaziónu

Zápaly obvykle samy zmiznú. Na rýchlejšie odstránenie prekrvenia sekrétu často pomáhajú teplé obklady alebo masáže očných viečok. V niektorých prípadoch, často z estetických dôvodov, je možné zápal odstrániť drobným chirurgickým zákrokom.

Liečba zápalu okrajov očných viečok

Pri zápale okraja viečka je dôležité zaistiť dobrú hygienu a správne čistenie okraja viečka. Teplé obklady môžu upchaté žľazy znovu otvoriť. Váš očný lekár vám rád poradí.

Čo môžem robiť, aby som predchádzal opuchnutým očným viečkam?

Starajte sa o svoje oči správnou hygienou, najmä ak nosíte kontaktné šošovky. Pred dotykom očí si vždy umyte ruky. Zdravý životný štýl a posilnený imunitný systém môžu tiež pomôcť predchádzať opuchom očí.

Pokiaľ pravidelne trpíte opuchmi viečok, je vhodné vyhľadať očného lekára.

 


 

Chcete sa dozvedieť viac o príčinách začervenaných očí a očnej migrény? Prečítajte si Lentiamo sprievodcu ochorením očí.