Náš tovar môžete vyzdvihnúť neďaleko vašej lokality na výdajných miestach.

3200+ výdajných miest 

Prihlásenie

Pravidelné kontroly očí užívateľov kontaktných šošoviek

Prvé kontrolné vyšetrenie po aplikácii kontaktných šošoviek u špecialistu býva spravidla po 14 dňoch, ďalšia kontrola by mala nasledovať po pol roku. U detí je vhodné ísť na kontrolu skôr. Vďaka pravidelným návštevám lekára sa vyhnete možným problémom. Iba dôkladné vyšetrenie vykonané odborníkom môže preukázať, ako vaše oči reagujú na kontaktné šošovky. A preto nezabúdajte na kontroly, aj keď vám kontaktné šošovky nespôsobujú žiadne problémy. Aj v prípade, že nepociťujete žiadne nepríjemné prejavy, je možné, že kontaktné šošovky negatívne vplývajú na vaše oči.

Čo všetko môže zaviniť nesprávne používanie

Pre výstrahu uvádzame prípad užívateľa kontaktných šošoviek, ktorý si po operácii šedého zákalu z dôvodu korekcie oka ponechal kontaktnú šošovku v oku, bez toho, že by si ju počas doby 2 rokov vybral. Došlo k rozsiahlej vaskularizácii rohovky (prerastanie drobných ciev do pôvodne bezcievnej rohovky) a cievy sa márne snažili rohovku zásobovať kyslíkom, až došlo u pacienta k slepote postihnutého oka.

Vplyvy kontaktnej šošovky

Kontaktná šošovka sa správa ako optická náplasť a obväz. Ako náplasť bráni riadnej výmene kyslíka a oxidu uhličitého z rohovky – čiže narúša metabolizmus rohovky a môže tak spôsobovať hypoxiu a acidózu. S týmito javmi je spojených viacero očných ochorení, ktoré sa objavujú v dôsledku nedokonalej starostlivosti o kontaktné šošovky, prípadne nesprávne zvoleného druhu kontaktnej šošovky. Ako obväz pôsobí tlakom na očné tkanivá, čo bráni dokonalému zvlhčovaniu povrchu rohovky, dochádza k jej vysúšaniu a narušené je aj rozpúšťanie všetkých látok medzi kontaktnou šošovkou a rohovkou. Kontaktná šošovka môže byť tiež kontaminovaná organickými i anorganickými depozitami a jej narušený povrch môže dráždiť rohovku a spôsobovať jej eróziu.

Skôr ako bude neskoro

Napriek pokroku ešte stále neexistujú kontaktné šošovky, ktorých nosenie by bolo na 100 % bez rizika. Klientov je preto potrebné pravidelne sledovať, aby sme predišli komplikáciám a niekedy sa vyhli aj nezvratným následkom nosenia kontaktných šošoviek. Sami môžete týmto následkom zabrániť každodennou kontrolou. Oči musia vyzerať zdravo a stále rovnako a kontaktné šošovky musia vždy zaisťovať dokonalý komfort a ostrosť videnia. Ak máte pochybnosti (pálenie očí, červené oči, pocit cudzieho telieska, mechanického dráždenia, pichania, bolesti, vysychania atď), navštívte špecialistu skôr, ako tieto prejavy prerastú do problému. Vyšetrenie očí zahŕňa úvodnú anamnézu, kontrolu zrakovej ostrosti, vzťahu kontaktnej šošovky k povrchu oka, stavu rohovky a spojivky a stavu samotnej kontaktnej šošovky.

Komentáre Pridať otázku

 • Miro L.

  Dobrý deň! Som po operácii šedého zákalu, no pre rôzne očné príčiny mi nedokázali vypočítať správnu šošovku a tak aj po ooerácii nosím okuliare. Pred operáciou som nosil kontaktné šošovky tridsať rokov bez problémov, so zvíšenou hygienou. Otázka znie: Smiem nosiť kontaktné šošovky aj po operácii šedého zákalu?

  Odpovedať
  • Andrea
   Lentiamo.sk

   Dobrý deň,


   situácia, ktorú opisujete, je veľmi špecifická, takto na diaľku nie je
   možné určiť, či môžete šošovky nosiť. V tomto prípade určite
   odporúčame možnosti konzultovať s očným lekárom. Ďakujem za
   pochopenie. Andrea


   Odpovedať

Údaje označené * sú povinné.