Zľavy až do 15% na kontaktné šošovky Lenjoy

Prihlásenie

Platí pre obsah vody v šošovkách čím viac, tým lepšie? Áno aj nie

Jakub Odcházel, DiS.

Z lekárskeho hľadiska skontroloval/a: Jakub Odcházel, DiS., Vedúci siete optík, 28. 1. 2021. Napísal/a: Jakub Odcházel, DiS.

Obsah vody. Jeden z najdôležitejších parametrov pri výbere kontaktných šošoviek.

Voda šošovku zvlhčuje, robí ju jemnejšou a pohodlnejšou na nosenie. Skoro by sa chcelo povedať, že čím viac vody v šošovke je, tým lepšie. Lenže … má to háčik.

Koľko vody obsahujú kontaktné šošovky?

Podľa toho, koľko vody obsahujú sa šošovky delia to troch skupín. Čo skupina, to trochu odlišné vlastnosti šošoviek. Viete, do akej patria šošovky, ktoré používate vy?

 • Vysoký obsah vody (až 75 %) – Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, šošovky s vysokým obsahom vody priťahujú slzy a zvyšujú tak náchylnosť k vysychaniu očí. Na druhú stranu – čím vyšší je obsah vody v kontaktnej šošovke, tým viac kyslíka sa dostane k rohovke, čo je pre oči tiež dôležité. S kontaktnými šošovkami s vysokým obsahom vody sa navyše zaobchádza ľahšie pri vkladaní, vyberaní, čistení a dezinfekcii.
 • Stredný obsah vody (až 60 %) – Hydrogélové kontaktné šošovky so stredným obsahom vody sú vhodné pre väčšinu nositeľov šošoviek. Umožňujú kyslíku prúdiť do rohovky bez toho, aby absorbovali vodu z prirodzeného slzného filmu.
 • Nízky obsah vody (až 40 %) – Mäkké kontaktné šošovky s nízkym obsahom vody (okolo 38 %) budú pohodlné a nechajú vaše oči dýchať bez toho, aby ich vysušovali.

Tip: Ak si nie ste istí obsahom vody v šošovkách, skontrolujte balenie šošoviek. Tu by mal byť uvedený nielen obsah vody, ale tiež ich materiál, či kde sa šošovky vyrábajú.

Aké sú výhody a nevýhody kontaktných šošoviek s vysokým obsahom vody?

Ako je opísané vyššie, šošovky s vysokým obsahom vody majú tendenciu mať vysokú priepustnosť pre kyslík. Poskytujú preto vynikajúce pohodlie tým, ktorí majú všeobecne vlhké a necitlivé oči.

Vysoký obsah vody však nemusí vždy znamenať aj vyššiu priepustnosti kyslíka. Iba silikón-hydrogélové kontaktné šošovky môžu zaručiť skutočnú priepustnosť kyslíka. Hoci silikón bežne vodu odpudzuje.

Ak trpíte suchými očami, môžu byť pre vás mäkké kontaktné šošovky s vysokým obsahom vody, ktoré absorbujú prirodzený slzný film oka nevhodné. Lentiamo vám preto odporúča nosiť silikón-hydrogélové šošovky, ktoré kombinujú výhody šošoviek s nižším obsahom vody a vynikajúcou priepustnosťou kyslíka.

Pozrite sa na obsah vody a priepustnosť kyslíka (Dk/t) u hydrogélových a silikón-hydrogélových šošoviek

Tabuľka obsahu vody a priepustnosti kyslíka (Dk/t)

Väčšina kontaktných šošoviek je vyrobená z mäkkého plastu zvaného hydrogél. Hydrogély nasávajú veľké množstvo vody, aby bola šošovka mäkká. Absorpčná kapacita hydrogélového materiálu sa tiež nazýva obsah vody.

Pre ľudí s citlivejšími očami sú silikón-hydrogélové kontaktné šošovky lepšou voľbou, pretože prepúšťajú viac kyslíka než hydrogélové šošovky. Ich materiál navyše absorbuje vodu a pomáha tak hydratovať vaše oči, takže nevysušujú. To je možné vďaka povrchovej úprave šošovky v kombinácii so zmáčadlami zabudovanými v membráne šošovky, a nie zmáčadlami v blistri kontaktných šošoviek.

Pozrite sa na najobľúbenejšie značky kontaktných šošoviek podľa obsahu vody a priepustnosti kyslíka (Dk/t)

Tabulka kontaktních čoček podle obsahu vody a propustnosti kyslíku (Dk/t)

Každý nositeľ kontaktných šošoviek má iné oči a iné preferencie. Jednému môže vysoký obsah vody poskytnúť dlhodobé pohodlie bez vysušenia, pre druhého sú lepšou voľbou kontaktné šošovky s nízkym obsahom vody, pretože tieto šošovky „nevyťahujú“ slzy z očí.

Ak ste zvedaví, akú priepustnosť kyslíka a obsah vody majú vybrané značky šošoviek, pozrite sa na našu tabuľku a objednajte si svoje obľúbené kontaktné šošovky na Lentiamo!

Zdroje:

Contact Lens Hournal

Nenechajte si ujsť nič dôležité.

Prihláste si náš e-mailový spravodaj!

Komentáre

 • Peter

  Dobry den
  Ktora spolocnost vyraba sosovky pre -11 + cylinder
  Nasiel som iba jenu spolocnost ale au atraane drahe okolo 70€
  Vela spolocnosi vyraba do max -10 + cylinder
  Dakujem

  Odpovedať
  • Andrea
   Lentiamo.sk

   Dobrý deň,


   očný lekár alebo kontaktológ Vám musí na základe vyšetrenia
   odporučiť konkrétnu značku šošoviek a tiež vhodnú kombináciu
   parametrov, bohužiaľ takto na diaľku to nie je možné. Záleží na
   všetkých vlastnostiach šošoviek, ako je zakrivenie, priemer, materiál a
   podobne. Ďakujem za pochopenie. Andrea


   Odpovedať
 • Martin

  Neodporuje si to ?
  do 45% sú akože vhodné na kontinuálne nosenie a pritom sa hore píše , že obsah vody ju robí pohodlnejšiu na nosenie , tak potom "bežné" šošovky s obsahom napr. 55% by mali byť pohodlnejšie na nosenie ale čo som videl väčšinou 55 sú také ktoré sa musia vyberať na noc atď.
  Tie ktoré sa nemusia majú menej ako 50 čo by ich teda malo robiť menej pohodlnými.

  Odpovedať
  • Andrea
   Lentiamo.sk

   Dobrý deň,


   ďakujem za Vašu otázku. Aké pohodlné bude nosenie konkrétnej značky
   šošoviek záleží na kombinácii všetkých parametrov – obsahu vody spolu
   s priepustnosťou pre kyslík, materiále šošoviek a podobne. Kontaktné
   šošovky na kontinuálne nosenie majú zväčša nižší obsah vody, avšak
   vyššiu priepustnosť pre kyslík – čo je dôležité, ak sa šošovky na
   noc nevyberajú. Je to však individuálne, a to, ako Vám konkrétna značka
   šošoviek bude vyhovovať, dokážete zistiť iba na základe vyšetrenia
   u špecialistu a prípadne vyskúšaní skúšobného páru šošoviek.
   Ďakujem za pochopenie. Andrea


   Odpovedať

Údaje označené * sú povinné.

Najviac predávané produkty