Letný výpredaj slnečných okuliarov! Zľava až 40 %!

Prihlásenie

5 vecí, ktoré by ste so šošovkami nemali robiť pri mori

Máme tu leto a vy si konečne zase môžete užiť zaslúženú dovolenku!

Ak je to Vaša prvá dovolenka s kontaktnými šošovkami, máte možno pár otázok o bezpečnosti ich nosenia v rôznych situáciách, preto sme pre vás pripravili pár informácií o veciach, ktoré by ste so šošovkami nemali robiť pri mori.

Prvýkrát na dovolenku so šošovkami. Existujú nejaké obmedzenia?

Kontaktné šošovky sú ideálne pre ľudí, ktorí sú aktívni a neboja sa dobrodružstva. Prečo by ste sa mali zaťažovať nosením okuliarov na tých pár týždňov v roku, kedy sa chcete cítiť úplne voľní a bez akýchkoľvek starostí o krehké okuliare?

Nemusíte sa báť. Kontaktné šošovky môžu byť veľmi praktickým spoločníkom práve na vašej dovolenke. Stále je tu ale pár vecí, ktoré by ste mali dodržiavať a ku ktorým nájdete informácie v tomto článku. Nižšie teda nájdete našich 5 tipov.

Prečo? Jednoducho preto, že oči sú citlivé a kontaktné šošovky ich robia ešte náchylnejšími na prenos baktérií. Ak sa so šošovkami plánujete kúpať v prostredí, kde hrozí, že by sa Vám do očí mohla dostať voda, existuje možné nebezpečenstvo infekcie.

1. Neplávajte s kontaktnými šošovkami

Všeobecne sa neodporúča s kontaktnými šošovkami plávať, pretože kontaktné šošovky vyžadujú zvýšenú hygienu.

Voda v bazénoch, riekach, jazerách a oceánoch je domovom mnohých baktérií, vírusov a mikroorganizmov. Veľa z nich môže byť pre vaše oči veľmi nebezpečných a to aj v prípade, že sa vám do oka dostane malé množstvo vody. Aj v takomto prípade hrozí vypuknutie nepríjemnej infekcie.
 

Ak však z akéhokoľvek dôvodu potrebujete nosiť šošovky aj pri plávaní, mali by ste zvoliť šošovky jednodenné, a to najlepšie v kombinácii s vodotesnými plaveckými okuliarmi.
 

Jednodenné šošovky totiž poskytujú slobodu v používaní práve preto, že nie je potrebné ich po plávaní čistiť v roztoku. Stačí si ich pred kúpaním nasadiť a vyhodiť, keď s kúpaním skončíte.

Najlepšie jednodenné šošovky, ktoré si môžete zaobstarať na dovolenku

 

 

Tip: Všeobecne odporúčame počkať s vybratím šošoviek približne 30 minút po kúpaní. Ak sa totiž pohybujete dlhší čas vo vlhkom prostredí, môže sa vám stať, že sa šošovka na oko prilepí a je tak ťažšie ju vybrať. Po 30 minútach by už mal tento problém odznieť.

 

 

Ďalej odporúčame na dovolenku pribaliť slnečné okuliare a očné kvapky na upokojenie podráždených očí.

2. Nepotápajte sa s kontaktnými šošovkami

Kontaktné šošovky by ste nemali používať pri potápaní, pretože opäť hrozí riziko zanesenia baktérií.

Napríklad akantaméba je organizmus, ktorý sa hojne vyskytuje vo vode a ktorý môže pri kontakte so šošovkami spôsobiť množstvo zdravotných komplikácií.

Kontaktné šošovky navyše prirodzene absorbujú vodu, čo môže viesť k dramatickej zmene ich tvaru. Zmena tvaru šošoviek nielenže spôsobuje diskomfort pri nosení, ale môže tiež rozostriť videnie.

Ak sa rozhodnete so šošovkami potápať, rozhodne si zaobstarajte vodotesné plavecké okuliare. Ako sme už spomínali, najvhodnejšie sú jednodenné kontaktné šošovky, ktoré môžete po potápaní vyhodiť a nezaoberať sa tak ich prípadným čistením. Aj tu ale platí, že by ste mali konzultovať výber vhodných šošoviek so svojím očným lekárom alebo špecialistom z optiky, ak jednodenné šošovky bežne nenosíte, aby ste našli také, ktoré vám budú vyhovovať parametrami aj materiálom.

3. Buďte opatrní pri pobyte vo vysokých teplotách, blízko slanej vody a piesku

Môžu slaná voda, piesok alebo vysoké teploty poškodiť šošovky?

Bohužiaľ áno. Všetky spomínané živly môžu byť nebezpečné pre vaše oči i kontaktné šošovky. Nielen, že sa môže skrátiť životnosť šošovky, ale tiež môže dôjsť k nahromadeniu nečistôt v oblasti šošovky, čo môže opäť viesť k infekciám. Buďte preto ostražití a dávajte na svoje oči pozor, nech už sa chystáte kamkoľvek.

Pozn: Pre väčšiu bezpečnosť vašich očí odporúčame nosiť kvalitné slnečné okuliare. Štúdie ukazujú, že oči môžu byť citlivejšie na svetlo pri nosení šošoviek. Nosením slnečných okuliarov zamedzíte pocitu unavených a podráždených očí.

4. Nesprchujte sa s kontaktnými šošovkami

Rovnako ako u morskej, riečnej, jazernej či ostatných prírodných zdrojov aj voda z kohútika môže obsahovať baktérie.

Ak si chcete po plávaní dať na pláži sprchu, urobte to radšej bez kontaktných šošoviek

5. Nespite s kontaktnými šošovkami

Ak sa vám doma prihodí, že s kontaktnými šošovkami zaspíte, väčšinou sa nestane nič horšie než že sa vám na chvíľu zahmlí zrak a budete mať pocit suchých očí.

Ak si však budete chcieť zdriemnuť na pláži, odporúčame šošovky z očí predtým vybrať.

Na rozdiel od spanie doma totiž na pláži môže byť veterno, čo môže spôsobiť kontamináciu šošoviek napríklad zrnkami piesku – to môže opäť skončiť infekciou.

Dávajte si samozrejme pozor aj na pot, ktorý by vám mohol stiecť z čela a dostať sa tak do očí, kam by mohol zaniesť baktérie.
 

Zdroje

The US National Library of Medicine National Institutes of Health popisuje nebezpečí infekcí očí bakteriemi, jako například Aktaméba, při nošení kontaktních čoček.

V jejich článku se autoři webu Lampe.de magazin věnují popisu symptomů, příčin a léčbě fotosenzitivity očí.

Die Apotheken Umschau ponúka podrobný článok venujúci sa citlivosti očí na svetlo a vysvetľuje spojitosť s kontaktnými šošovkami a ich nesprávnou aplikáciou.


Chcete sa dozvedieť viac o vašich očiach, kontaktných šošovkách, slnečných okuliaroch a podobne?

Pozrite sa na náš blog.

 

 

 

Nenechajte si ujsť nič dôležité.

Prihláste si náš e-mailový spravodaj!

Komentáre

 • Marek

  Zdravim sosovkarov ;)
  Ponukam Vam 10% zlavovy kupon zo stranky www.lentiamo.sk
  zlavovy kupon: 5c8a6
  .
  Odporucam: najlepsie ceny a velmi rychle dodanie. objednavam uz roky odtial :)

  Odpovedať

Údaje označené * sú povinné.

Najviac predávané produkty