Náš tovar môžete vyzdvihnúť neďaleko vašej lokality na výdajných miestach.

Prihlásenie

6 tipov proti unaveným očiam

Jakub Odcházel, DiS.

Z lekárskeho hľadiska skontroloval/a: Jakub Odcházel, DiS., Vedúci siete optík, 4. 2. 2020. Napísal/a: Lentiamo

Namáhanie očí a ich únava sú problémom, ktorý v súčasnosti postihuje mnoho ľudí. Mnohí z nás musia tráviť veľa hodín denne pozeraním na digitálne obrazovky v práci bez toho, aby sme svoje oči chránili pred žiarením, čo môže byť pre naše oči veľmi škodlivé.

Unavené oči a namáhanie očí môžu viesť k bolestiam hlavy, ktoré pretrvávajú dlho po opustení kancelárie. Prílišná námaha môže tiež vyvolať pocit mravenčenia v sietnici a dokonca viesť ku kŕčom tváre. Ďalším príznakom je syndróm počítačového videnia, tiež známy ako digitálna únava zraku. Všetky tieto príznaky sú výsledkom únavy spôsobenej pozeraním sa na obrazovku nepretržite niekoľko hodín.

Našťastie existujú spôsoby, ako tomuto javu môžeme čeliť. V tomto článku si ich priblížime!

Čo spôsobuje unavené oči?

Únavu očí spôsobuje niekoľko faktorov, ktoré súvisia s fungovaním digitálnej obrazovky.

 • Jas:

  Predstavte si, že sa niekoľko hodín pozeráte na žiarovku, veľa dní v rade. Je to podobné, ako keď musíte každý deň tráviť veľa hodín pred počítačom.


 • Modré svetlo:

  Modré svetlo je všeobecne považované za veľmi škodlivé. Môže viesť k niektorým ochoreniam zraku, napríklad makulárnej degenerácii. Niekedy, keď náhle otočíte hlavu, uvidíte pred očami čierne škvrny: tento účinok je celkom podobný makulárnej degenerácii, známej tiež ako VPDM, čo je vizuálna choroba spôsobená modrým svetlom, ktorá prichádza s vekom. Ľudia, ktorí trpia makulárnou degeneráciou, zvyčajne vidí v strede zorného poľa čiernu bodku. Táto čierna škvrna sa zväčšuje, podľa toho, ako zrak degeneruje, a to až do bodu, kedy nakoniec zablokuje centrálnu časť zorného poľa. Aby ste zabránili vniknutiu modrého svetla do očí, je dobré si zaobstarať okuliare prispôsobené na prácu s počítačom.


 • Koncentrácia:

  Únava očí nie je spôsobená samotnou obrazovkou, ale jej sledovaním. Na konci náročného dňa je prirodzené cítiť napätie vo vašich očiach. Rovnaký pocit môžete mať napríklad po niekoľkých hodinách jazdy autom. Preto by ste mali robiť pravidelné prestávky, ako počas šoférovania, tak i pri práci.


 • Záblesky:

  Blikajúce svetlo je zvyčajne dôsledkom surfovania internetom. Prechod z bielej farby textového dokumentu do často tmavších alebo iných farebných odtieňov webových stránok vytvára kontrast, ktorý môže spôsobiť napätie vo vašich očiach.


causes of tired eyes

Ako uľaviť unaveným očiam?

Ako možno čeliť problému unavených očí? Odporúčame: Nosiť počítačové okuliare, ako je opísané vyššie. Tento typ okuliarov blokuje škodlivé modré svetlo vyžarované počítačmi, tabletmi a smartfónmi, takže modré vlny nemôžu zasiahnuť vaše oči. Zabráni to únave a vysušeniu vašich očí po dlhom dni pred obrazovkou. Počítačové okuliare s filtrom môžu tiež zlepšiť váš spánok, znížiť bolesti hlavy a dokonca pomôcť proti rozvoju krátkozrakosti.

Naše odporúčania počítačových okuliarov filtrujúcich modré svetlo:


Prečítajte si viac o počítačových okuliaroch Meller Blue Light.

Viac tipov proti unaveným očiam

Ako teda môžeme NAOZAJ znížiť únavu a namáhanie očí? V dnešnej dobe je ťažké nepozerať sa na žiadnu obrazovku …

 • Existujú dva spôsoby, ako bojovať s modrým svetlom: Uistite sa, že máte správne okuliare. Okrem toho môžete v nastavení počítača aktivovať takzvané nočné zobrazenie. Nočný režim zmení farbu obrazovky na mierne oranžový odtieň a odfiltruje veľa modrého svetla.
 • Osvetlenie obrazovky by malo byť znížené, najmä ak sedíte v temnej miestnosti. Jas obrazovky môžete znížiť aj v prípade, že je obrazovka zasiahnutá svetelným zdrojom, a preto nepotrebuje také silné vlastné podsvietenie.
 • Neexistuje nič lepšie, čo môžete urobiť proti problémom s koncentráciou, než pravidelné krátke prestávky počas pracovného dňa. Uistite sa, že počas prestávok robíte niečo iné, než že sa pozeráte na obrazovku svojho PC alebo na mobil.

Ak pravidelne trpíte pocitom unavených očí, použite očné kvapky, aby ste z očí napätie odstránili.

Stále nie ste spokojní? Vyskúšajte 6 tipov proti unaveným a napätým očiam!

 1. Plátky uhorky:

  Klasická a osvedčená metóda je ochladenie viečok plátkami uhorky. Vyberte čerstvú uhorku z chladničky, nakrájajte dva tenké plátky a položte ich na zatvorené očné viečka. Plátky uhorky nechajte pôsobiť asi 10 minút. Uhorka má chladivý, ale aj zvlhčujúci účinok, a to je presne to, čo unavené oči potrebujú.


 2. Čajové vrecúška:

  Ak nemáte po ruke čerstvú uhorku, môžete použiť čajové vrecúška. Harmanček je vynikajúcou voľbou. Uvarte pár šálok a nechajte čajové vrecúška vychladnúť v chladničke. Potom ich na desať minút položte na zatvorené viečka.


 3. Studené lyžice:

  Svoje unavené a podráždené oči môžete liečiť tiež chladnými lyžičkami. Vložte dve lyžice do chladničky na pol hodiny. Studený kov spôsobí, že sa vaše opuchnuté oči upokoja. Nikdy ale nedávajte lyžice do mrazničky! Citlivá koža okolo očí by sa spálila.


 4. Masáž očí:

  Masáž môže tiež priniesť úľavu. Jemne a opatrne premasírujte očnú oblasť prstami. Môžete tiež použiť nočný krém alebo gél. Koža okolo očí je veľmi tenká a citlivá, preto je dôležité masírovať opatrne a používať iba prípravky určené na starostlivosť o pokožku v oblasti očí.


 5. Očná jóga:

  Vynikajúce výsledky môžete dosiahnuť aj očnou jógou. Ak vykonávate niekoľko cvičení každý deň, posilníte jemné svaly očí.


 6. Očné kvapky:

  Očné kvapky je možné použiť na liečbu unavených a podráždených očí. Pretože unavené oči nevytvárajú dostatok slznej tekutiny, očné kvapky pre ne môžu byť úľavou. Ak však máte akékoľvek pochybnosti pri ich použití, postupujte podľa pokynov v príbalovom letáku alebo sa pred ich použitím obráťte na svojho očného lekára.


Máte nejaké ďalšie tipy, ktoré by mohli byť užitočné? Napíšte ich do komentárov!Nenechajte si ujsť nič dôležité.

Prihláste si náš e-mailový spravodaj!

Komentáre

  Žiadna otázka...

  Údaje označené * sú povinné.

  Najviac predávané produkty