Letný výpredaj slnečných okuliarov! Zľava až 40 %!

Prihlásenie

Ako si vybrať slnečné okuliare na golf?

Jakub Odcházel, DiS.

Z lekárskeho hľadiska skontroloval/a: Jakub Odcházel, DiS., Vedúci siete optík, 14. 7. 2021. Napísal/a: Lentiamo

lightweight sunglasses frame

Slnečné okuliare na golf je pomerne ľahké nájsť, pretože trh je až po okraj naplnený tisíckami modelov od mnohých značiek, o ktorých ste možno počuli, ale možno tiež nie. Výberom prvého kúsku s atraktívnou cenovkou a štýlovou estetikou však ďaleko nedôjdete, pretože každý model golfových okuliarov ponúka niečo iné.

Slnečné okuliare na golf musia byť odolné proti poškriabaniu, pevne sedieť okolo uší, byť pohodlné a ponúkať výraznejšie zaostrenie, lepšie vnímanie hĺbky a dostatočnú ochranu pred ultrafialovým žiarením, spálenín od slnka a podobne. Poďme sa trochu detailnejšie pozrieť na vlastnosti, ktoré golfové okuliare musia mať, aby boli na ihrisku skutočne užitočné:

Čo by mali ponúkať dobré slnečné okuliare na golf?

Ľahký rám

Hoci slnečné okuliare samy o sebe nemôžu byť príliš ťažké, rozdiel niekoľkých gramov určuje hranicu medzi pohodlným a bolestivo vyčerpávajúcim golfovým zážitkom. Tri najobľúbenejšie materiály používané pri výrobe rámov sú nylon, titán a berýlium.

Nylonové rámy vo všeobecnosti ponúkajú skvelú rovnováhu medzi hmotnosťou a pohodlím a zároveň sú dobre odolné proti poškriabaniu. Titánové rámy sú o niečo ťažšie ako okuliare z nylonu, aj keď sa stále môžu považovať za "ľahké". Titánové rámy sú navyše odolné proti korózii a bývajú podstatne trvanlivejšie.

Berýlium je zlatou strednou cestou medzi titánom a nylonom a je skvelou voľbou pre ľudí s obmedzenejším rozpočtom.

Ľahký rám slnečných okuliarov

UV ochrana

Ochrana pred ultrafialovým žiarením je nevyhnutná pre golfistov, ktorí sú vystavení priamemu slnečnému žiareniu niekoľko hodín pri každej hre. UV žiarenie sa delí do troch kategórií (počnúc rakovinotvornou až po vyložene smrtiacu) - UVA, UVB a UVC.

Najzákladnejšie bežné slnečné okuliare sú schopné blokovať veľké percento UVA lúčov, hoci taký model poskytuje len malú alebo žiadnu ochranu pred zvyšnými dvoma typmi. Slnečné okuliare na golf musia mať vrstvu s anti UV povrchom, ktorá dokáže blokovať UVA a UVB lúče.

UV žiarenie a kategórie filtrov

Lúče UVB môžu spáliť telo a spôsobiť popáleniny a rakovinu, preto je nutné nájsť slnečné okuliare, ktoré vám budú dostatočne chrániť oči. UVC lúče sa na zem dostanú len zriedka (ak vôbec), a to vďaka svojej pozoruhodne krátkej vlnovej dĺžke. Zvyčajne ich pohlcuje a odráža ozónová vrstva Zeme.

Pohodlie pri nosení

Pohodlie pri nosení akýchkoľvek slnečných okuliarov je takmer výhradne dané tým, ako dobre sedia konkrétnemu človeku. Zafarbenie skiel má určitý vplyv, ale zďaleka nie tak veľký ako veľkosť a hmotnosť slnečných okuliarov. Okuliare, ktoré sú schopné zostať na svojom mieste bez toho, aby potrebovali ďalšie úpravy, bývajú pohodlnejšie.

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali? Tak prečo si neobjednať úplne nové slnečné okuliare!

Prezrite si slnečné okuliare

Gumové úchyty

Úchyty ovplyvňujú pohodlie i stabilitu akýchkoľvek slnečných okuliarov. Tento konkrétny prvok zabezpečuje, že rámy zostanú vyrovnané po dlhšiu dobu. Úchyty sa zvyčajne inštalujú do straníc; kvalitnejšie slnečné okuliare sú vybavené pogumovanými nosníkmi, ktoré tiež zabraňujú zarezávaniu materiálu do pokožky.

gumové úchyty na slnečných okuliaroch

Okrem úchytov môžete tiež zvážiť vylepšenie svojich okuliarov pomocou držiaka na okuliare. Tento doplnok sa pripevní k slnečným okuliarom a umožní vám zavesiť si okuliare na krk. Tento konkrétny prvok síce nemá vplyv na výkon slnečných okuliarov, ale môže predĺžiť ich životnosť.

Zrkadlový povrch

Zrkadlový povrch je známy ako forma reflexnej optickej vrstvy nanesenej na vonkajšej strane šošoviek, ktorá podstatne znižuje intenzitu a množstvo akéhokoľvek svetla prechádzajúceho slnečnými okuliarmi.

Ide v podstate o povrch odolný proti poveternostným vplyvom, ktorý zabraňuje ako priamemu (slnečnému svetlu), tak odrazenému svetlu (odrazenému od povrchov). Pre dosiahnutie najlepšieho účinku je záblesková vrstva ideálne v spojení s tónovanými šošovkami, ktoré úplne blokujú všetko svetlo, ktoré by inak mohlo preniknúť.

výhody zrkadlových slnečných okuliarov

Farby šošoviek (tónované slnečné okuliare)

Tónované slnečné okuliare sú všeobecne považované za odlišné od bežných slnečných okuliarov výhradne z hľadiska estetiky. Väčšina ľudí však spozná, že slnečné okuliare s inak tónovanými šošovkami tiež inak pôsobia na oči. Každá farba ponúka iné výhody a predstavuje iné nedostatky:

Šedá

Slnečné okuliare so šedým zafarbením majú najlepšie vlastnosti, pretože filtrujú svetlo spôsobom, ktorý je pre ľudskú sietnicu prirodzený. Sú tiež všestranné, pretože sa rovnako dobre hodia ako pri zatiahnutej oblohe, tak aj za obzvlášť slnečného počasia.

Medzi hlavné výhody sivo tónovaných šošoviek patrí zníženie únavy očí, viac prirodzené vnímanie svetla a farieb a zníženie oslnenia.

výhody tónovaných slnečných okuliarov

Žltá

Žlto zafarbené šošovky blokujú modré svetlo, čo zvyšuje kontrakciu, výrazne zlepšuje vnímanie hĺbky a ponúka ostrejšie videnie za všetkých poveternostných podmienok. Používa ich väčšina profesionálnych golfistov a rybárov, pretože poskytujú spoľahlivý výkon za všetkých svetelných podmienok.

Zelená

Zelené šošovky rovnomerne prenášajú farby, mierne tlmia účinky oslnenia, trochu rozjasňujú tiene a zlepšujú zaostrenie. Tmavšie odtiene zelenej farby však môžu ovplyvniť priestorové vnímanie nositeľa, pretože drobné predmety takmer zmiznú a veľké predmety sa javia väčšie, než v skutočnosti sú.

Môžu byť pomerne užitočné pre hráčov golfu, ktorí sú zvyknutí na ich zvláštnosti a špecifické vlastnosti, ale je takmer isté, že nové slnečné okuliare so zelenými šošovkami budú svojmu nositeľovi skôr prekážať vo výkone.

Dobrým spôsobom, ako si zvyknúť na zeleno sfarbené golfové okuliare, je používať ich s indoorovými golfovými simulátormi a upraviť si domáce osvetlenie. Na vonkajšom ihrisku sa síce určite budú správať trochu inak, ale v kontrolovanom prostredí si ľahšie vytvoríte predstavu o ich výhodách a nevýhodách.

Modrá

Modro zafarbené šošovky sú veľmi obľúbené. Ponúkajú "z každého rožku trošku", pokiaľ ide o farby, vnímanie hĺbky a geometriu, ale to je presne to, čomu sa chce hráč golfu vyhnúť. Nie sú tak ostré a nemôžete sa na ne spoľahnúť tak, ako na šedé alebo žlto sfarbené šošovky, ale možno ich použiť k príjemnému sledovaniu zápasu kamaráta.

Červená

Červené slnečné okuliare sú medzi golfistmi najmenej obľúbené práve kvôli svojej invazívnosti. Majú tendenciu stlmiť zrak nositeľa a zvýrazniť tmavšie objekty, čím trochu zvyšujú kontrast medzi určitými farebnými odtieňmi. Ich hlavnou výhodou je takmer absolútne pohltenie modrého svetla, vďaka čomu sú vhodné skôr pre hráčov než pre golfistov.

Polarizačné okuliarové šošovky

výhody polarizačných slnečných okuliarovPodstatou polarizačných okuliarových šošoviek je chemický filter, ktorý blokuje vertikálne svetlo a zároveň prepúšťa horizontálne orientované svetlo.

Tieto šošovky sa v porovnaní so zrkadlovými šošovkami líšia v tom, že určité lúče predsa len prepúšťajú; výsledkom je vyšší zrakový komfort, výrazné zníženie únavy a namáhanie očí, nulové oslnenie a prirodzenejšie vnímanie farieb.

Polarizačné šošovky majú celé spektrum výhod, ktoré ponúkajú aj tónované šošovky, iba so slabším dôrazom na jednotlivé aspekty výkonu.

Ako fungujú polarizačné šošovky?


Dúfame, že bol pre vás tento stručný sprievodca užitočný a že ste sa dnes dozvedeli niečo nové o slnečných okuliaroch na golf. Uistite sa, že ste počas tohto obdobia, ktorým všetci prechádzame, v bezpečí, a majte sa krásne!

Nenechajte si ujsť nič dôležité.

Prihláste si náš e-mailový spravodaj!

Komentáre

    Žiadna otázka...

    Údaje označené * sú povinné.

    Najviac predávané produkty