Prihlásenie

4 dôvody, prečo je nosenie slnečných okuliarov dôležitejšie, než si myslíte

Jakub Odcházel

Z lekárskeho hľadiska skontroloval/a: Jakub Odcházel, Vedúci optik, 24. 4. 2020
Napísal/a: Leonie Bauer

Nosenie slnečných okuliarov je stále populárnejšie. A to je veľmi dobre. Slnečné okuliare rôznych farieb, tvarov a z rôznych materiálov podčiarkujú náš charakter a pomáhajú nám posilniť našu osobnosť. Stali sa tak jedným z našich obľúbených doplnkov. Štýlový faktor slnečných okuliarov však nie je ich jedinou výhodou. Slnečné okuliare majú predovšetkým nesmiernu ochrannú funkciu proti UV lúčom.

Chránia naše oči pred vážnymi chorobami zraku a sú najlepšou ochranou pred škodlivými slnečnými lúčmi. Pre dospelých a deti, či už v lete alebo v zime!

Zistite, ktoré vlastnosti slnečných okuliarov chránia naše oči, a prečo sú značkové slnečné okuliare drahšie, ale aj oveľa viac chránia naše oči.

1. Slnečné svetlo môže spôsobiť vážne očné ochorenia

Ako názov napovedá, slnečné okuliare nosíme, aby sme sa chránili pred slnkom a UV žiarením. Tako, ako by sme mali chrániť pokožku pred nadmerným vystavením slnku opaľovacím krémom a dlhým oblečením, je potrebné chrániť aj naše oči. Je to preto, že slnečné žiarenie má fatálne dôsledky pre našu rohovku a sietnicu.

Ak oči zasiahne príliš veľa nefiltrovaného slnečného svetla, najmä v mladom veku, môžu sa vyvinúť závažné choroby, ktoré môžu viesť k rakovine alebo úplnej slepote.

Poznámka: Očná šošovka dospelého človeka môže do určitej miery absorbovať UV žiarenie, ktoré sa tak nemôže dostať dovnútra oka.

Oči detí sú však obzvlášť zraniteľné: V prvých rokoch života sa dostane k sietnici 90 % UVA a viac ako 50 % UVB lúčov, vo veku 10 až 13 rokov potom 60 % a 25 %. UV lúče môžu byť šošovkou filtrované až vo veku medzi 18 a 20 rokom človeka. Prečítajte si náš článok 7 dôvodov, prečo by mali deti nosiť slnečné okuliare.
UV rays and filter category

Tu je prehľad najčastejších očných chorôb spôsobených slnečným žiarením

Katarakta


Katarakta je zákal prirodzenej šošovky oka. Je to najčastejšia príčina straty zraku u ľudí starších ako 40 rokov a je tiež hlavnou príčinou slepoty na celom svete. Okrem veku patrí medzi rizikové faktory katarakty ultrafialové žiarenie. Aby ste predišli sivému zákalu, mali by ste nosiť slnečné okuliare, ktoré blokujú 100 % slnečných lúčov UV. Úplná prevencia katarakty slnečnými okuliarmi však nie je zaručená, pretože choroba môže byť vyvolaná okrem vystavením sa slnku aj fyziologickými faktormi.

Makulárna degenerácia


Makulárna degenerácia nastane, keď malá stredná časť sietnice, zvaná makula, zmizne. Sietnica je nervové tkanivo vnímajúce svetlo na zadnej strane oka. Zvyčajne nespôsobuje slepotu, môže však spôsobiť vážne problémy so zrakom. Niekoľko renomovaných štúdií naznačilo, že vystavenie slnku môže byť rizikovým faktorom pri makulárnej degenerácii, a že citlivosť kože na slnečné svetlo a farba dúhovky hrajú ústrednú úlohu pri určovaní makulárnej degenerácie.

Rakovina oka


Väčšina melanómov postihuje kožu, niektoré sa však vyvíjajú v iných častiach tela, vrátane oka. Rakovina očí (očný melanóm) sa vyvíja v bunkách produkujúcich pigment, ktorý dáva očiam farbu. Vystavenie sa ultrafialovému žiareniu môže zvýšiť riziko melanómu v spojivke. Tento melanóm sa vyskytuje na povrchu oka.

Ktoré slnečné okuliare vás chránia pred vážnymi chorobami spôsobenými slnkom?

Nie všetky slnečné okuliare sú rovnako účinné. Či už sú vintage, lacné, drahé alebo polarizované, môžu, ale nemusia robiť svoju prácu a naše oči chrániť.

Väčšina slnečných okuliarov má ochranu pred UV žiarením zabudovanú priamo v skle, namiesto toho, aby boli sklá ochrannou vrstvou iba potiahnuté. Väčšina renomovaných značiek uvádza na svojom štítku UV ochranu. Vyhľadajte štítok s nápisom „100 % ochrana pred UVA i UVB“ alebo „100 % ochrana pred UV 400“.

2. Odlesky od snehu, piesok a vietor spôsobujú bolestivé podráždenie očí

Hoci väčšina z nás verí, že slnečné okuliare chránia iba pred slnkom, poskytujú tiež štít proti mnohým ďalším rizikovým faktorom.

Sneh


Rovnako ako nás slnečné okuliare chránia pred UV žiarením z priameho slnka, pomáhajú nám tiež pred UV žiarením slnečných lúčov odrazených od snehu.

Sneh odráža 80 % UV lúčov zo slnka a môže spôsobiť stav známy ako snehová slepota, kde oslnenie slnkom v skutočnosti popáli rohovku (popálenie rohovky). Ak lyžujete, snowboardujete alebo sa vydáte niekam, kde je sneh (kedykoľvek v roku), použite slnečné okuliare. Uistite sa, že zakrývajú a chránia spodnú časť vašich očí – tak chránite oči pred odrazmi lúčov od snehu.

Piesok


Piesok môže tiež spôsobiť vážne podráždenie a znečistenia oka. Pri ležaní na pláži alebo pri volejbale preto vždy používajte slnečné okuliare. Ďalšie informácie o tom, čo ešte môže na pláži oči poškodiť.

Vietor


Vietor tiež môže dráždiť a napomáhať k vysychaniu vašich očí. Slnečné okuliare preto poskytujú ochranu v obzvlášť veterných situáciách. Ak ste náchylní na vysúšanie očí za veterných podmienok, zvážte použitie očných kvapiek.

3. Naše oči vyžadujú špeciálnu starostlivosť, keď sa zotavujú po operácii

Niektorí z nás sa rozhodli pri boji proti zlému zraku podstúpiť operáciu očí, aby si mohli užívať ostrého videnie bez použitia okuliarov či kontaktných šošoviek. Často vykonávanou operáciou je LASIK . Korekcia je dosiahnutá špeciálnym laserom, ktorý pretvára rohovku s cieľom zmeniť zaostrovacie schopnosti.

Postupom času sa oči po operácii zlepšujú. Niekoľko dní po operácii je teda možné sa vrátiť do práce a späť ku každodenným činnostiam. Pacienti môžu počas prvých niekoľkých dní cítiť nepohodlie, ako je slabé podráždenie a citlivosť na svetlo.

V drvivej väčšine prípadov sú tieto problémy dočasné a úplne zmiznú do troch až šiestich mesiacov. Počas tejto doby by oči mali byť starostlivo chránené pred slnečným žiarením, nečistotami a poveternostnými vplyvmi. Najlepší spôsob, ako to dosiahnuť, je nosiť vysokokvalitné slnečné okuliare.

4. Lacné okuliarové šošovky nízkej kvality môžu oči poškodiť viac, než žiadne okuliare

Pokiaľ si okuliare zaobstaráte v supermarkete, obchode s oblečením, na čerpacej stanici alebo v stánku na pláži, môže sa stať, že vám takéto okuliare spôsobia viac škody ako úžitku. Lacné slnečné okuliare bohužiaľ často neposkytujú dostatočnú ochranu pred slnkom, a preto môžu viesť k vážnym očným ochoreniam.

Dôvod je jednoduchý: tmavé zafarbené sklá akýchkoľvek slnečných okuliarov, či už drahých alebo lacných, rozširujú naše zreničky. Výsledkom je, že vidíme lepšie za tmavších svetelných podmienok. Dilatácia našich zreničiek však môže mať vážne následky, ak tmavé okuliarové šošovky neponúkajú integrovanú UV ochranu. Slnečné lúče môžu neobmedzene preniknúť dovnútra oka a spôsobiť ochorenie, ako je sivý zákal alebo rakovina očí (ako uvádzame vyššie).

Preto prosím noste vždy iba vysokokvalitné značkové slnečné okuliare, ktoré majú označenie zaručujúce 100 % ochranu pred UVA a UVB.

Máte po prečítaní chuť kúpiť si nové slnečné okuliare? Potom si prezrite náš obrovský výber vysokokvalitných slnečných okuliarov. S nami máte istotu, že si zaobstaráte okuliare kvalitných a prestížnych značiek s najlepšími UV filtrami.Nenechajte si ujsť nič dôležité.

Prihláste si náš e-mailový spravodaj!

Komentáre

    Žiadna otázka...

    Údaje označené * sú povinné.

    Najviac predávané produkty