Letný výpredaj slnečných okuliarov!

Prihlásenie

Najlepšie okuliare na horský bicykel

Jakub Odcházel, DiS.

Z lekárskeho hľadiska skontroloval/a: Jakub Odcházel, DiS., Vedúci siete optík, 23. 5. 2023. Napísal/a: Lentiamo

Obsah

Každý vášnivý cyklista vie, že jeden malý chybný krok na chodníku môže vašu jazdu zničiť. Nedovoľte, aby vám v ceste bránili nečistoty alebo nepríjemné odlesky. Zlepšite si videnie a chráňte svoje oči pomocou kvalitných slnečných okuliarov pre terénnu cyklistiku.

Zaujíma vás, čo odlišuje skvelé slnečné okuliare na MTB od priemerných? Pozrite sa na deväť najlepších odporúčaní Lentiamo na slnečné okuliare pre terénnu cyklistiku nižšie. Získajte rady ohľadom dôležitých vlastností, na ktoré sa zamerať, a nájdite odpovede na často kladené otázky!

Čo by mali ponúkať dobré slnečné okuliare na MTB?

osoba s cyklistickou přilbou a slunečními brýlemi

Ochrana proti UV žiareniu a nečistotám a prachu

Smith FLYWHEEL 8RU ZI 99

Značka na obrázku vyššie: Smith

Slnečné okuliare s ochrana proti UV žiareniu sú nevyhnutné pre dlhé dni na traile. Najlepšie slnečné okuliare na horský bicykel by mali chrániť vaše oči pred škodlivým UV žiarením a nečistotami a prachom.

Obalový rám môže ponúknuť maximálne pokrytie výhľadu a ochranu pred nečistotami,vetvami, hmyzom a ďalšími predmetmi vo vzduchu Tato konstrukce také zlepšuje periferní vidění pro lepší výhled.

Pro Tip: Optometristka Eliška z Lentiamo odporúča u MTB okuliarov aerodynamický dizajn, ktorý znižuje odpor vetra a zvyšuje rýchlosť. Poskytuje tiež lepšiu ochranu pred slnečným žiarením, vetrom a nečistotami, pretože tvar rámov presne kopíruje krivky hlavy.

Správny typ šošoviek

Oakley Sutro Lite OO 9463 03 39

Značka na obrázku vyššie: Oakley

Jeden typ šošoviek nefunguje vo všetkých podmienkach. Keď hľadáte okuliare na MTB, vyberte si slnečné okuliare, ktoré ponúkajú najlepšie zlepšenie zraku a najväčšiu flexibilitu pre rôzne podmienky.

Napríklad, polarizačné slnečné okuliare poskytujú fantastickú redukciu oslnenia a zlepšujú kontrast, takže lepšie vidíte svoje okolie. Zmeny terénu a počasia môžu ovplyvniť aj výkon vašich šošoviek. Fotochromatické (samozatmievacie) okuliare, nazývané aj prechodové šošovky, sa prispôsobujú meniacim sa svetelným podmienkam a ponúkajú väčšiu flexibilitu pri celodennom nosení. Sú užitočné pri navigácii v tienistých oblastiach chodníka alebo pri jazde v meniacom sa počasí.

Ak jazdíte na prevažne nekrytých miestach alebo sa často stretávate s ostrým slnečným svetlom, zvážte nákup zrkadlových alebo polarizačných okuliarov..

Farby okuliarových šošoviek majú tiež vplyv na kvalitu videnia a pohodlie

 • Červené šošovky – zvyšujú ostrosť videnia vďaka vysokému kontrastu farieb. Sú obzvlášť užitočné pre zvýšenie rozlíšenia medzi zelenými farbami, čo je skvelé pre jazdu po lesných chodníkoch.
 • Fialové šošovky – zvyšujú kontrast, minimalizujú odrazy svetla a potláčajú jasné biele farby.
 • Žlté šošovky – umožňujú ostré videnie za zhoršených svetelných podmienok, zvyšujú kontrast a rozjasňujú okolie.
 • Hnedé šošovky – zlepšujú kontrast, jasnosť a vnímanie hĺbky a zároveň posilňujú odtiene zelenej.
 • Číre šošovky – poskytujú základnú ochranu pred nečistotami, keď je príliš tma alebo zamračené na to, aby ste mohli nosiť tónované okuliare.

Pohodlie

Cébé S´TRACK 2.0 L CBS205

Značka na obrázku vyššie: Cébé

Slnečné okuliare na MTB by mali bezpečne a pohodlne sedieť na hrboľoch, skokoch a výmoloch. Hľadajte prvky, ako sú protišmykové nosné vankúšiky a koncovky chráničov, aby okuliare zostali na svojom mieste. Ľahké materiály, ako je polykarbonát, nebudú zaťažovať váš nos ani uši. Pohodlie je kľúčové, aby ste sa mohli sústrediť na každej ceste.

Príliš široké rámy okuliarov môžu tlačiť na helmu a spôsobovať nepohodlie. Možnosť úpravy okuliarov podľa typu Vašej tváre pomáha pohodlnému noseniu.

Odolnosť

Polaroid PLD 7047/S 0Z3 M9 99

Značka na obrázku vyššie: Polaroid

Terénna cyklistika môže byť náročná na výbavu, či už jazdíte na drobnom štrku, alebo po neupravených cestách. Odolné rámy sú nevyhnutné, pretože vydržia nárazy a bezpečne držia na tvári po celú dobu jazdy.

Športové slnečné okuliare by mali byť vyrobené z materiálov odolných proti rozbitiu, ako sú odolné plasty a polykarbonáty. Vyhnite sa kovovým rámom, pretože v prípade ich prasknutia alebo zlomenia môže dôjsť k poraneniu očí alebo tváre.

Profi tip:Optometristka Eliška z Lentiamo zdôrazňuje, že športové rámy by mali byť ľahké a pohodlné. Navyše musia byť vyrobené z kvalitných a odolných materiálov, pretože často čelíte nepriaznivým poveternostným podmienkam, silnému slnečnému žiareniu, potu, nečistotám a ďalším vplyvom.

Záver

Vysokokvalitné slnečné okuliare MTB sú najlepšou ochranou očí pre vaše ďalšie dobrodružstvo v teréne. Optometristi spoločnosti Lentiamo vám poradili, aké slnečné okuliare sú najlepšie, aby ste sa na trase cítili bezpečne a dobre.

Teraz, keď už viete, na aké kľúčové vlastnosti sa zamerať, sa pripravte na to, aby ste si jazdu užili naplno!

Často kladené otázky

Mali by ste pri jazde na horskom bicykli nosiť slnečné okuliare?

Pri jazde na horskom bicykli sa odporúča nosiť slnečné okuliare. Slnečné okuliare na MTB môžu chrániť vaše oči pred škodlivým UV žiarením a nečistotami, ako je štrk, špina, hmyz, blato a ďalšie. Môžu tiež zlepšiť váš zrak znížením jasu a zlepšením kontrastu, čo vám umožní lepšie vidieť chodník a prekážky.

Aké sú najlepšie lacné slnečné okuliare na horský bicykel?

Pokiaľ ide o slnečné okuliare na horský bicykel, odolnosť a ochrana sú často na úkor ceny. Napriek tomu môžete nájsť kvalitné športové slnečné okuliare za prijateľné ceny. Nezabudnite hľadať materiály odolné proti rozbitiu, ostrú optiku a ochranu proti UV žiareniu. Populárne značky ako Cébé, Nike, a dokonca aj Oakley ponúkajú športové slnečné okuliare s vynikajúcim pomerom ceny a kvality.

Ktoré fotochromatické slnečné okuliare na horský bicykel sú najlepšie?

Medzi obľúbené fotochromatické modely patria okuliare Oakley Jawbreaker a Evzero Blades s technológiou šošoviek Prizm, ktorá zvyšuje kontrast a jasnosť. Športové značky ako Smith, BolléCébé ponúkajú aj rôzne fotochromatické slnečné okuliare, ktoré sú vhodné na jazdu na horskom bicykli.

Aká je správna farba šošoviek pre jazdu na horskom bicykli?

Jazda na horskom bicykli zápasí so špecifickými podmienkami, preto je dôležité vyberať farbu šošoviek s rozmyslom. Mnoho cyklistov nosí žlté šošovky, pretože zvyšujú kontrast aj vnímanie hĺbky a vzdialenosti za zhoršených svetelných podmienok. Univerzálne hnedé šošovky zvyšujú kontrast za slnečných podmienok. Červené, ružové alebo červenkasté šošovky ponúkajú úžasný farebný kontrast v zelených lesoch.

Ktoré slnečné okuliare Oakley sú vhodné na jazdu na horskom bicykli?

Oakley Radar sú stále jedny z najobľúbenejších slnečných okuliarov na horský bicykel na trhu. Veľké rámy a kvalitné šošovky zaisťujú optimálny štýl a výkon. Ďalšie obľúbené slnečné okuliare Oakley patria Jawbreaker, EVZero a Sutro. Cyklisti si obľúbili technológiu Prizm od Oakley pre jej vlastnosti, ktoré zlepšujú viditeľnosť detailov na chodníku.


Prečítajte si viac

Zaujímate sa o iné športy? Pozrite si ešte dnes ďalšie slnečné okuliare na beh a rybárčenie.

Nenechajte si ujsť nič dôležité.

Prihláste si náš e-mailový spravodaj!

Komentáre

  Žiadna otázka...

  Údaje označené * sú povinné.

  Najviac predávané produkty